
DWORZEC PKP - NOWY SĄCZ
Obecny budynek stacji pochodzi z 1909 kiedy to zastąpiono zbyt mały dla potrzeb ruchu stary dworzec. Został przebudowany i zmodernizowany w latach 1977–1983. . Wyburzono wtedy ściany i pomieszczenia wewnętrzne, dokonując nowego podziału przestrzeni, poprzez wykonanie antresoli na piętrze, gdzie znalazła miejsce poczekalnia. Wzniesiony w stylu secesyjnym (projekt związany ze „szkołą wiedeńską”)Elewacja frontowa dworca zdobiona jest sztukaterią. Dworzec przypomina inne podobne obiekty na terenach byłej Galicji, gdzie prowadzono budowę według ujednoliconych projektów austriackich władz kolejowych.

"CIUCIUBABKA" - NOWY SĄCZ
Słynna "Ciuciubabka" mieszcząca się przy Al. Wolności to budynek zbudowany w latach 1905 - 1907, wg projektu i pod nadzorem słynnego architekta Z. A. Remiego. Od samego początku obiekt służył celom edukacyjnym, zaś obecnie mieści się tam m.in. Instytut Ekonomiczny PWSZ oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Nazwa budynku wywodzi się od płaskorzeźby "Ciuciubabki", która przytwierdzona jest nad głównym wejściem.

RATUSZ - NOWY SĄCZ
Obecny budynek ratusza powstał w latach 1895 -1897, zaś pomysłodawcą budowy nowego obiektu był Lucjan Lipiński, ówczesny burmistrz miasta. Sama bryła ratusza została zaprojektowana w stylu eklektycznym, zaś wnętrza w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Projektantem ratusza był architekt miejski Jan Peroś, zaś budową kierował Karol Knaus z Krakowa. Główną salą ratusza jest sala posiedzeń z neorenesansowym stropem kasetonowym oraz malowidłami wykonanymi w 1911 r. przez Piotra Spitzmann-Karwosieckiego, przedstawiającymi wydarzenia z historii miasta.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY ŚW. KAZIMIERZA - NOWY SĄCZ
Kościół parafialny pw. św. Kazimierza, zwany jest również "kaplicą szkolną". Obiekt zbudowany został według projektu wybitnego architekta Teodora Talowskiego w stylu neogotyckim. Świątynia została wzniesiona w latach 1908-1912. Kościół został konsekrowany w 1966 przez biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.