FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

Obecny budynek dworca w Nowym Sączu wybudowany został w latach 1908 - 1909 i zastąpił mniejszy jednopiętrowy, który w tym miejscu znajdował się wcześniej.
Dworzec w stylu secesyjnym podzielony jest trzema piętrowymi pawilonami- w środkowym znajduje się główne wejście do budynku.
Elewacja budynku jest bogato zdobiona, a wnętrze wyróżnia bardzo elegancki i estetyczny wystój między innymi czarno- białe kafelki oraz obrazy Edmunda Ciećkiewicza.
W 2013 roku przeszedł gruntowny remont, który zakończył się w grudniu 2014 roku. Przywrócenie dawnej świetności dworca PKP w Nowym Sączu kosztowało ponad dziewięć milionów złotych. W trakcie remontu odnowiono wnętrze i elewację budynku.
Wymieniono m.in. dach, instalacje, okna, drzwi, położono nowe tynki i posadzkę. Po wyburzeniu antresoli cała poczekalnia jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
Na ścianach pojawił się też cztery duże i sześć mniejszych obrazów przedstawiających górskie pejzaże.
Wszystkie przeszły renowację. Namalował je przed laty sądecki artysta i pracownik kolei Edmund Cieczkiewicz, uczeń Jacka Malczewskiego. Jego dzieła dawniej stanowiły największą atrakcję dworca w Nowym Sączu.
Poziom czystości, dostępność promów, jakość zapowiedzi stacyjnych, czytelność i aktualność informacji pasażerskiej, dogodne przesiadki na komunikację miejską, dostępność parkingów i miejsc typu „Kiss&Ride”, „Bike&Ride”, atrakcyjność architektury budynku oraz design - tymi cechami wyróżnia się też zdaniem kapituły konkuroswej sądecki dworzec na tle innych tego typu obiektów w całym kraju i dlatego znalazł się wsród nominowanych do nagrody.
- Finałowa dziesiątka pokazuje doskonale, że wśród najlepszych dworców kolejowych znajdują się bardzo duże obiekty takie jak Wrocław Główny oraz małe dworce jak Radymno. W poprzednich edycjach oddano ponad 20 tys. głosów. To najlepszy dowód na to, że dla społeczeństwa ich stan nie jest obojętny.– podkreśla dr Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, współorganizator konkursu.
Konkurs „Dworzec Roku” to przedsięwzięcie Fundacji ProKolej i Fundacji Grupy PKP. Od 2017 roku celem wspólnych działań jest popularyzacja dobrych praktyk w obszarze jakości infrastruktury i inwestycji na kolei.
Tegoroczną edycję konkursu „Dworzec Roku” honorowym patronatem objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Partnerem wydarzenia jest DASAG.
– Po audytorach teraz czas na internautów. Wszystko jest w rękach osób, które oddadzą swój głos. Gra toczy się o szczególną stawkę, bo zwycięstwo w kategorii „Nagroda publiczności” ma wyjątkowy wymiar. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez najważniejszych jurorów, a są nimi właśnie pasażerowie pociągów – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP
Internetowe głosowanie trwać będzie od 11.10 do 7.11.2021 r. na stronie https://dworzec-roku.pl/glosowanie/etap-3/
- Sezon na grzyby trwa. Pani Marta z Muszyny pokazała swoje zbiory
- Pięciogwiazdkowy hotel w słynnym uzdrowisku będzie gotowy w przyszłym roku!
- Sławy w Nowym Sączu. Był Jarosław Kaczyński, teraz pojawił się Jaś Fasola z misiem
- Odpust w sądeckiej bazylice znów przyciągnął tłumy wiernych
- Gmach Instytutu Ekonomicznego powstaje w ekspresowym tempie. Zobaczcie sami