Za cel postawił on sobie odtworzenie zabudowy stacji kolejowej w Jaśle z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zadanie, jakiego podjął się pasjonat modelarstwa kolejowego było trudne, bo większość budynków stacji Jasło z tamtego okresu została zniszczona w 1944 roku przez wycofującego się z miasta okupanta niemieckiego.
Praca nad odtworzeniem budynku dworca trwała od 2015 roku. Dzisiaj można podziwiać jej wspaniały efekt. Model, który jest odwzorowaniem w najdrobniejszych szczegółach nieistniejącej już stacji został wykonany w skali 1:87.
Marcin Wócikiewicz pracując nad modelem dworca wzorował się na archiwalnych fotografiach, pocztówkach i planach zabudowy.
- Praca była żmudna. Starałem się odtworzyć w najdrobniejszych szczegółach jak wyglądała kiedyś stacja dworca kolejowego w Jaśle - mówi Marcin Wójcikiewicz. - Zajęło mi to trochę czasu, ale jestem zadowolony z efektu. Elementy stacji odtwarzałem ze starych fotografii i pocztówek, a także z relacji naocznego świadka Andrzeja Krupy, pasjonata modelarstwa lotniczego. Przekazał mi on wiele cennych informacji dotyczących samego wyglądu stacji.
Wykonany model jasielskiego dworca jest jednym z elementów przyszłej makiety kolejowej, do zrobienia której przymierza się pasjonat kolejnictwa.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto