Spis treści
- „Uwertura Bohaterska” w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP
- Grossi Cracovienses – wyjątkowe wyróżnienia
- Grossi Cracovienses - w kształcie wieńca z lauru szlachetnego
- Grossi Cracovienses - kto jest laureatem prestiżowych nagród?
- I edycja honorowych nagród NBP - Grossi Cracovienses 2021:
- II edycja honorowych nagród NBP - Grossi Cracovienses 2022:
- III edycja honorowych nagród NBP - Grossi Cracovienses 2023:
- Przedsiębiorcy z pamiątkowymi dyplomami i banknotami

„Uwertura Bohaterska” w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP
- Miło mi wszystkich Państwa powitać w Sali Polskiej Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP. Ogromnie się cieszę, że nasz Salon zdążył się już wpisać w jakże dostojny klimat królewskiego miasta Krakowa. Jest mi niezmiernie miło, że wszyscy Państwo jesteście częścią tego ogromnego sukcesu – podkreśliła Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.
Chwilę wcześniej wybrzmiała „Uwertura Bohaterska” w kunsztownym wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod batutą ppłk Leszka Mieczkowskiego. Tak oto rozpoczęło się tradycyjne coroczne spotkanie świata bankowości z małopolskimi przedsiębiorcami reprezentującymi wielki, średni i mały biznes, a także przedstawicielami sfer naukowych, kulturalnych i artystycznych. Była to również świetna okazja do uhonorowania prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami tych wszystkich, którzy mają wpływ na małopolską gospodarkę, jej rozwój oraz bezpieczeństwo regionu.
Grossi Cracovienses – wyjątkowe wyróżnienia
- Grossi Cracovienses to podziękowanie świata bankowości, świata biznesu dla wspaniałych osobowości, ludzi oraz instytucji godnych najwyższego zaufania. To dla Was, jako wyraz najwyższego uznania, są te wyjątkowe Grosze Krakowskie. Nie tylko w biznesie, ale także w życiu – tak Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie, zwróciła się do uhonorowanych Groszami Krakowskimi.
W siedzibie Okręgowego Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie imponujące Grosze Krakowskie wręczali dyrektor Katarzyna Basiak-Gała oraz Lesław Wilczak, gospodarz Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP.
Kto i dlaczego w tym roku został uhonorowany tym prestiżowym wyróżnieniem? Oto lista nagrodzonych oraz laudacje dla laureatów czwartej edycji Grossi Cracovienses!
- KATEGORIA UCZELNIA WYŻSZA
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

AGH to instytucja o długiej i bogatej historii, która od otwarcia w 1919 roku, do którego przyczynił się bezpośrednio Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa, nieustannie przyczynia się do rozwoju nauki, techniki oraz gospodarki w Polsce i na świecie. AGH jest uczelnią ukierunkowaną na tworzenie innowacyjnych technologii, a prowadzone są w niej badania w obszarach nauk technicznych, nauk ścisłych, nauk o Ziemi i nauk społecznych. Dzięki wybitnym osiągnięciom w tych dziedzinach, innowacyjnym badaniom i odkryciom oraz szerokiemu wachlarzowi programów edukacyjnych, AGH zyskała renomę jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Akademia jest również aktywna na arenie międzynarodowej, uczestnicząc w licznych projektach badawczych i współpracując z czołowymi instytucjami naukowymi na świecie. Zaangażowana jest również w liczne inicjatywy prospołeczne, przyczyniając się do poprawy jakości życia w Małopolsce, propagując m.in. ideę odpowiedzialnego biznesu. Akademia Górniczo-Hutnicza ma również olbrzymi wkład badawczy w rozwój polskiej gospodarki i techniki, będąc chlubą polskiej nauki w świecie. To silna, naukowa marka Krakowa i Polski.
- KATEGORIA PRZEDSIĘBIORSTWO
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice

Kraków Airport to międzynarodowy strategiczny węzeł komunikacyjny, który ma kluczową rolę w rozwoju turystycznym, kulturalnym i gospodarczym Krakowa, Małopolski oraz Polski. To największy regionalny port lotniczy w Polsce, który co roku przyjmuje miliony pasażerów. Posiada nowoczesną infrastrukturę i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Spółka dąży do realizacji swoich celów prowadząc działalność biznesową, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju oraz troskę o bezpieczeństwo i satysfakcję klientów, pasażerów, lokalnej społeczności oraz środowisko naturalne. Port wspiera również lokalną społeczność, projekty edukacyjne i kulturalne, angażuje się w charytatywne inicjatywy oraz współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Kraków Airport to olbrzymie wsparcie dla rozwoju Małopolski, będąc jednocześnie jedną z najważniejszych, strategicznych marek Polski w świecie.
- INSTYTUCJA PUBLICZNA
Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Karpacki Oddział Straży Granicznej to formacja mająca strategiczne znaczenie dla ochrony i bezpieczeństwa południowych granic Rzeczypospolitej Polskiej. Od powstania cechuje go olbrzymie zaangażowanie i poświęcenie w wykonywanie zadań, które mu powierzono. Nie tylko skutecznie przeciwdziała przemytowi, handlowi ludźmi oraz nielegalnej migracji, ale także współpracuje z lokalnymi społecznościami oraz innymi służbami w sytuacjach kryzysowych. Jest też zaangażowany w pomoc potrzebującym oraz współpracę międzynarodową dotyczącą bezpieczeństwa granicznego. Aktywnie działa również w obszarze prewencji i edukacji, prowadząc działania informacyjne, poszerzając świadomość społeczną dotyczącą przeciwdziałania przestępczości oraz bezpieczeństwa granic. Statuetka Grossi Cracovienses to uhonorowanie oraz podziękowanie za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony polskiej granicy, przeciwdziałania przestępczości, działalność edukacyjną i ratowniczą oraz ogromne zaangażowanie w służbie publicznej.
- KATEGORIA STOWARZYSZENIE
Krakowska Kongregacja Kupiecka

To jedna z najstarszych organizacji handlowych w Krakowie. Została założona w 1410 r. jako „Krakowska Kongregacja Kupiecka Stołecznego, Królewskiego Miasta Krakowa”. Stowarzyszenie promuje przedsiębiorczość, wspiera lokalnych przedsiębiorców oraz dba o interesy kupiectwa poprzez reprezentowanie małych i średnich przedsiębiorstw w dialogu z władzami samorządowymi i państwowymi. Kongregacja włącza się również w organizację takich wydarzeń jak targi, konferencje, szkolenia i warsztaty, dzięki którym przedsiębiorcy zdobywają nieocenioną wiedzę oraz kontakty biznesowe. Jest też aktywnie zaangażowana w życie kulturalne i społeczne Krakowa oraz promowanie lokalnych inicjatyw oraz dziedzictwa kulturowego. Dba również o uczciwość, rzetelność oraz odpowiedzialny biznes, propagując wysokie standardy etyczne wśród przedsiębiorstw. Kongregacja jest pełnoprawnym członkiem założycielem Fundacji „Teraz Polska” i stale uczestniczy w jej pracach. Działa także charytatywnie na rzecz najuboższych oraz dba o interesy małych i średnich przedsiębiorstw. Krakowska Kongregacja Kupiecka jest m.in. współtwórcą Zespołu Zadaniowego do spraw Wspierania i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jest także członkiem Małopolskiego Klubu Europejskiego składającego się z przedstawicieli 12 największych organizacji gospodarczych regionu. Ściśle współpracuje m.in. z Małopolską Izbą Rzemieślniczą i Małopolskim Stowarzyszeniem Kupców i Przedsiębiorców. Dba o lokalny biznes Małopolan.
- KATEGORIA INSTYTUCJA SAMORZĄDOWA
TAURON Arena Kraków

TAURON Arena Kraków to kulturalna, sportowa i biznesowa wizytówka Krakowa. Jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej wszechstronnych miejsc eventowych w Polsce, które od 10 lat odwiedzają setki tysięcy osób rocznie. TAURON Arena stała się ikoną krakowskiej infrastruktury kulturalno-rozrywkowej, miejscem, które promuje kulturę muzyczną, sport i zdrowy tryb życia. Angażuje się także w działalność społeczną i edukacyjną, jak m.in. Święto Rodziny Krakowskiej, które co roku przyciąga tysiące odwiedzających, ale też wystawców w tym Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. TAURON Arena to instytucja samorządowa budująca silną markę Małopolski i Polski w świecie, a także integrująca społeczność Małopolski poprzez jakość organizowanych przedsięwzięć.
- KATEGORIA MEDIA
Kroniki Numizmatyczne

Kroniki Numizmatyczne to czasopismo branżowe, którego odbiorcami są numizmatycy i miłośnicy pieniądza. Wydawane są od 2022 r. w formie książkowej. Charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym oraz piękną szatą edytorską. Prezentują informacje o wybranych wystawach, konferencjach, znaleziskach monet, aukcjach numizmatycznych i nowych publikacjach mających miejsce w danym roku. Całość uzupełniają ciekawe artykuły znanych i uznanych w środowisku numizmatycznym autorów i badaczy dziejów polskiego pieniądza. Ich pomysłodawcą i redaktorem naczelnym jest Dariusz Jasek. Kroniki w sposób chronologiczny relacjonują także najważniejsze wydarzenia w dziedzinie polskiej numizmatyki i kolekcjonerstwa. Wspierają konferencje naukowe i środowiska kolekcjonerskie. W 2024 r. z inicjatywy Kronik w Krakowskim Salonie Ekonomicznym odbyła się I Akademia Numizmatyczna, w której prelegentami i uczestnikami byli przedstawiciele wyższych uczelni krajowych, Muzeum Narodowego w Krakowie – Gabinet Numizmatyczny, Narodowego Banku Polskiego oraz szkół i placówek oświatowych z całej Polski.
- KATEGORIA INSTYTUCJA KULTURY
Opera Krakowska

Opera Krakowska to instytucja kultury Województwa Małopolskiego, teatr operowy, choć działający oficjalnie od 1954 r., to jednak posiadający kilkusetletnią tradycję, sięgającą 1628 r. Jej działalność wzbogaca życie artystyczne Krakowa. Opera, choć działa w zgodzie z tradycją, nie boi się innowacyjnych projektów, doskonale łącząc klasykę z nowoczesnością. Wielką jej zasługą jest aktywne popularyzowanie sztuki operowej poprzez organizowanie wydarzeń plenerowych i festiwali. Rokrocznie na przełomie czerwca i lipca Opera Krakowska organizuje Letni Festiwal, prezentując własne przedstawienia w plenerach lub zabytkowych wnętrzach Krakowa i okolic. Do tradycji Festiwalu należą widowiska lub spektakle na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Opera angażuje się również w życie społeczne i kulturalne Krakowa oraz Małopolski. Nie tylko uczestniczy i wspiera liczne inicjatywy charytatywne, ale także uczy oraz uwrażliwia społeczeństwo na wartości kultury i sztuki. Opera, prezentując również kulturę wysoką i sztukę, edukuje społeczeństwo, wychowuje i kształtuje to, co w nas najlepsze - wrażliwość na kulturę i podmiotowość drugiego człowieka. Spektakularnym przedsięwzięciem zorganizowanym przez Operę Krakowską w 2023 r., była realizacja musicalu „Kopernik” z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego polskiego uczonego.
- KATEGORIA WYBITNA OSOBOWOŚĆ
Ewa Wachowicz

Ewa Wachowicz, ambasadorka Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP oraz Królewskiego Miasta Krakowa, matka, kobieta biznesu o wielkim talencie oraz wszechstronnych osiągnięciach, jedna z najpiękniejszych Polek. Jest ceniona za liczne inicjatywy społeczne oraz charytatywne. Regularnie angażuje się w akcje na rzecz potrzebujących, promuje zdrowy styl życia, uczestniczy w ważnych wydarzeniach społecznych, kulturalnych, naukowych i biznesowych. Wspiera polskie produkty, promując tradycje kulinarne regionów, zwłaszcza Małopolski, gdzie się urodziła. Jej szeroka działalność przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku Polski i polskiej kultury gastronomicznej na arenie międzynarodowej. Ewa Wachowicz to przykład kobiety sukcesu i zarazem niezwykle skromnej osoby, która podejmując nowe wyzwania, nieustannie dąży do samorozwoju. Jej praca i zaangażowanie w to, co robi z wielką pasją, są inspiracją dla polskich kobiet. Nieoceniony wkład Ewy Wachowicz w rozwój polskiej sztuki kulinarnej, działalność społeczną oraz budowanie silnej marki Małopolski i Polski w świecie zasługują na najwyższe uznanie.

Grossi Cracovienses - w kształcie wieńca z lauru szlachetnego
Skąd pomysł by nagrodę Grossi Cracovienses wykonać w kształcie wieńca z liści wawrzynu? Wawrzyn szlachetny, zwany także laurem, już w starożytności był ceniony jako... doskonała przyprawa, a olejek wykorzystywano do przygotowania drogich perfum. Jego znaczenie jeszcze bardziej wzrosło, gdy zaczął być utożsamiany z synem Zeusa i Leto – Apollem oraz jego wyrocznią w Delfach. Roślina ta miała być również obdarzona wiedzą o... przyszłości, a uznawano ją także za symbol sukcesu.
Nic więc dziwnego, że już przed wiekami wieńcami z wawrzynu szlachetnego nagradzano najlepszych z najlepszych, zdobiły skronie wybitnych wodzów, wielkich zdobywców, wyjątkowych artystów, wspaniałych pisarzy oraz zwycięzców olimpiad.
Wieniec laurowy jest również elementem ozdobnym bramy wejściowej do siedziby Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie od strony ul. Basztowej. Był więc też zapewne inspiracją do stworzenia niezwykłej nagrody NBP.
A dlaczego nagroda ta ma w nazwie grosz, monetę dzisiaj niezbyt okazałą i małowartościową?
Nie zawsze tak było. W średniowieczu był to pieniądz bardzo ważny, okazały. Świadczy o tym choćby jej nazwa – grossus, czyli po łacinie gruby. Nazwa nawiązuje bezpośrednio do grosza krakowskiego wybijanego w czasach Kazimierza Wielkiego, a jednocześnie do przeprowadzonej przez władcę reformy systemu polskiego mennictwa. Królewska moneta była wzorowana na groszu praskim, a powstała około 1360 roku. Grosz ważył wtedy 3,27 g i stanowił ekwiwalent 16 małych denarów.
Na królewskiej monecie – jak przypomina NBP - widnieją napisy KAZIMIRVS PRIMVS oraz DEI GRACIA REX POLONIE. Na stronie odwrotnej ujrzymy orła w koronie, który otacza napis: GROSSI CRACOVIENSES. Na monecie określono zacnego emitenta – Kazimierza Pierwszego z Bożej łaski króla Polski oraz nominał – grosze krakowskie.
- Warto również zwrócić uwagę na liczbę mnogą, bo w tym przypadku nie chodzi tu o jedną konkretną monetę, ale o przynależność do wspomnianego wcześniej krakowskiego systemu pieniężnego. Kazimierz Wielki słynął z tego, że podążał za maksymą jeden władca, jedno królestwo, jedna moneta, stąd priorytetem dla niego była reforma monetarna, która miała zjednoczyć państwo – przypomina NBP.
Można jeszcze wspomnieć, że unikatowy w skali Polski Krakowski Salon Ekonomiczny NBP, od chwili powstania w 2020 r., odwiedziło już ponad 250 tysięcy osób. Oczywiście najliczniejszą grupę stanowi młodzież, ale nie brakuje również przedsiębiorców oraz rzesz turystów – zarówno z Polski jak i zagranicy. To wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa i z tego względu, że spotyka się tutaj świat wielkiego biznesu ze światem kultury, przedsiębiorcy i artyści… To miejsce otwarte dla wszystkich!

Grossi Cracovienses - kto jest laureatem prestiżowych nagród?
I edycja honorowych nagród NBP - Grossi Cracovienses 2021:
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego,
- firma SMAY,
- Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
- Polska Press Oddział w Krakowie,
- nasz redakcyjny kolega śp. Janusz Michalczak.
II edycja honorowych nagród NBP - Grossi Cracovienses 2022:
- Zamek Królewski na Wawelu,
- Akademia Sztuk Pięknych,
- Komenda Miejska Policji,
- Polskie Radio Kraków,
- Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika,
- Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe,
- Energylandia,
- Prof. Andrzej Witold Nowak.
III edycja honorowych nagród NBP - Grossi Cracovienses 2023:
- Gabinet Numizmatyczny Muzeum Narodowego w Krakowie,
- Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Kopalnia Soli „Wieliczka”,
- Krakowskie Stowarzyszenie Edukacji EKONOMED,
- Urząd Miejski w Wadowicach,
- Oddział Telewizji Polskiej w Krakowie,
- Generał Mieczysław Bieniek
Przedsiębiorcy z pamiątkowymi dyplomami i banknotami
- Tradycyjnie chcę również podziękować wszystkim przedsiębiorcom, którzy wzięli udział w naszych badaniach. Ankiety, które nam przekazujecie są bezcenne dla Narodowego Banku Polskiego. Mają ogromne znaczenie w badaniu bieżącej sytuacji polskiego rynku. To wiedza, której w inny sposób nie udałoby się nam zdobyć – przyznała dyrektor Katarzyna Basiak-Gała. - Wspomnę tylko, że w ciągu roku do krakowskiego oddziału NBP spłynęło kilkadziesiąt tysięcy sprawozdań od około tysiąca przedsiębiorstw. W imieniu Narodowego Banku Polskiego wszystkim Państwu za to bardzo dziękuję.
I dodała: - Bez Waszej inwencji, innowacyjności, pomysłowości, ale także tej jakże potrzebnej iskry przedsiębiorczości, Małopolska prezentowałaby się zupełnie inaczej. Dzięki Wam nasz region szybko się rozwija, staje się siedzibą innowacyjnych i najnowocześniejszych firm, pięknieje z roku na rok.

Oto lista małopolskich firm uhonorowanych pamiątkowymi dyplomami i specjalnymi banknotami kolekcjonerskimi:
- ABH Investments
- ABIS
- Administracja domów Lokia
- Air Tours Club
- Akopol
- Aktim
- Alventa
- Ascomp
- ASTOR
- Aterima
- Atria Concept
- Avizo 2
- Bahlsen Polska
- Biuro Handlu Zagranicznego Amtrade Jacek Migacz
- Biuro Nieruchomości Podgórze
- Boltech
- Brown Brothers Harriman
- Budopol
- Budrem 5
- Capita
- Centrum Nieruchomości Kont
- Comarch
- Croda Poland
- Dan Cake Polonia
- Deweloper Nokturn
- DK-Development
- Dragon Poland
- Elektromontaż Kraków
- Elettric 80
- Euro Invest
- Fakro
- FCA
- Galeco
- Grupa Arkada
- Grupa Maspex
- Herz Armatura i Systemy Grzewcze
- Hexagon Metrology
- HMH
- Hurra Communications
- IMS Budownictwo
- Instal Kraków
- Jacobs Engineering
- Jan Pol Incoming Tour Operator
- Klgs
- Knest
- Koleje Małopolskie
- Kopalnie Porfiru i Diabazu
- Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami
- Krakchemia
- Krakowski Park Technologiczny
- Krakowskie Biuro Inwestycyjne
- Kraty Mostostal Kraków
- Kuźnia Sułkowice
- Ligwan
- Lilia - Zakład Pogrzebowy
- Limpol
- Logistik Planning Solution
- Lokia
- Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan
- Małopolska Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie
- Meblodom Plus
- Megapolis
- Megatel
- Miejski Zarząd Budynków w Tarnowie
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie
- Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice
- Motorola Solutions System Polska
- Mwm Elektro
- Neodom
- Nieruchomości Mila Paweł Ryszka
- Seppeler Ocynkownia Śląsk
- Orion Investment
- ORLEN OIL
- ORLEN Południe
- Krzysztof Kabaj Salwator Nieruchomości
- Marek Urban Kuźnica Nieruchomości
- Michał Stanek HUB.Broker
- Monika Bartosik-Głowińska MBDG Nieruchomości
- Parasoft Polska
- Pegasystems Software
- Pile Elbud
- Polimerc
- Polska Spółka Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie
- Północ Nieruchomości
- PPUH Eko-Energia
- PRBiT Cechini
- Primetals Technologies Poland
- Przedsiębiorstwo budowlano - produkcyjne Łęgprzem
- Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie
- Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych Kraków w Krakowie
- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Przybylski
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu
- PW Geneza
- PW Galia
- Quadrum Foods
- RE-Bau
- Rebis
- Sopla
- SP ZOZ MSWiA w Krakowie
- Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Wadowicach
- Spółdzielnia Mieszkaniowa „Inwest”
- Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krakus”
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Domy Pogodnej Jesieni
- Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Witolda Kasperskiego
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Mistrzejowice
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Mistrzejowice Północ
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowy Bieżanów
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Oświecenia
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Piaski Nowe
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Pracowników Nauki
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Prądnik Biały Wschód
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Ugorek
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Widok
- Stalprodukt
- Staromiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa
- Stecykl
- SKK
- Super Krak
- Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie
- Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego
- Szwagropol
- Targi w Krakowie
- Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa
- Tarnowskie Wodociągi
- Tauron Sprzedaż
- Tbs Budrem
- TDJ
- Tech-Masters Polska
- Tele-Fonika Kable
- Terra Casa
- U Jędrusia
- UBS Business Solutions Poland
- Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie
- Urząd Stanu Cywilnego w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina
- VanKing Celkar Group
- Vienna House Easy Cracow RE
- Walstead Central Europe
- WGT
- WL Finanse
- Wodociągi Miasta Krakowa
- WX Office Development
- Wydawnictwo Literackie
- Zakład Przerobu Złomu Złomex
- Zakład Systemów Komputerowych ZSK
- Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Kraków
- Zakłady Mechaniczne Tarnów
- Zarządzanie Inwestycje Nieruchomości Agata Brożek
- Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej
- Zet Transport
- Zjednoczona Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa „Piast”
- ZUE
- Gebruder Weiss
- Wielicka Spółka Transportowa
- Greek Trade
- U Jędrusia
- Unicardia
- Unimedica
A, gdy już umilkły ostatnie podziękowania dla przedsiębiorców, sceną zawładnęła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz jej soliści – Natalia Zabrzeska-Borowiec, Iwona Chruślicka i Wacław Wacławiak. Podczas wirtuozerskiego koncertu, który „wprawił” w ruch nie tylko mury szacownej instytucji bankowej, usłyszeliśmy kunsztowne wykonania „Być kobietą” Włodzimierza Korcza, „Meluzynę” Andrzeja Korczyńskiego z „Podróży Pana Kleksa”, a także „Hora Staccato” Grigorasa Dinicu, „Damą być” Jacka Mikuły oraz „Mamy tylko siebie” Antoniego Kopffa. Po takim koncercie od razu wiadomo, dlaczego orkiestra jest... reprezentacyjna.

