Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. W 2023 roku przejedziemy obwodnicą Chełmca. Umowa na budowę została podpisana [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Umowa na budowę obwodnicy Chełmca podpisana
Umowa na budowę obwodnicy Chełmca podpisana GDDKiA
To bardzo dobra wiadomość dla kierowców i sądeczan. Budowa obwodnicy Chełmca w ciągu DK28 staję się rzeczywistością. GDDKiA oraz konsorcjum firm: Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Linz, Austria podpisali umowę, w ramach której wykonawca zobowiązał się w 12 miesięcy wybudować długo wyczekiwany odcinek drogi. Prace budowlane rozpoczną się wiosną 2022 roku. Budowa będzie kosztować prawie 50 mln złotych.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Na ten niespełna 1,5-kilometrowy odcinek drogi, który połączy dwie obwodnice Nowego Sącza oraz będzie stanowił obwodnicę Chełmca kierowcy czekają już od sześciu lat.

To w 2015 roku do użytku zostały oddane bowiem obwodnice: północna i zachodnia Nowego Sącza. Nie były dotychczas połączone ze względu na problemy z wybudowaniem obwodnicy Chełmca.

Krótki, ale bardzo ważny odcinek, jest jednak bardzo potrzebny. Przyczyni się on bowiem do rozładowania ruchu w centrum miejscowości, a co za tym idzie również poprawy w tym miejscu bezpieczeństwa.

Obwodnica w północnej części Chełmca ominie jego centrum i umożliwi połączenie sieci dróg krajowych nr 28 i 75 w północno-zachodniej części Nowego Sącza.

Wybudowanie drogi przyspieszonej wpłynie też na poprawę komfortu podróżowania, a łącząc istniejące już obwodnice Nowego Sącza poprawi się też płynność ruchu w mieście.

- Od wykonawcy wyłonionego w przetargu oczekiwane jest wybudowanie ok. 1,5 km odcinka drogi jednojezdniowej, dwupasowej, klasy technicznej GP wraz z budową obiektów inżynierskich ( 2 mosty i dwa wiadukty), przebudową i rozbudową dróg poprzecznych oraz budową i przebudową infrastruktury technicznej. Trzeba będzie też przebudować kilka innych dróg - informuje Iwona Mikrut - Purchla, główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA.

Prace budowlane potrwają 12 miesięcy wyłączając okres zimowy od 1 grudnia do 31 marca. W praktyce oznacza to, że rozpoczną się one w kwietniu i zakończą latem 2023 roku.

Niezbędne do rozpoczęcia inwestycji decyzje środowiskowe wydane zostały już w październiku 2018 roku. Potem przygotowywana była kompleksowa dokumentacja projektowa oraz projekt budowlany.

- W listopadzie 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji Ocen Przedsięwzięć Inwestycyjnych, a 1 grudnia 2020 r. został złożony wniosek do Wojewody Małopolskiego o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji (ZRID). Decyzja ta została wydana 28 lipca 2021 r. - informuje Mikrut - Purchla.

Inwestycja znajduje się na liście zadań ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska