Mini pasieka została zasiedlona rodzinami pszczelimi, które zostały kupione od zawodowych pszczelarzy. Marek Ryglewicz, nauczyciel i prezes Stowarzyszenia Sądecki Elektryk jest też koordynatorem projektu, natomiast Piotr Dragan, emerytowany nauczyciel geografii, podjął się być opiekunem pasieki. Obaj z zamiłowania interesują się i zajmują hodowlą pszczół.
Marek Ryglewicz wspomniał że został ogłoszony konkurs na stronę internetową, plakat i aplikację. Uczniowie są w trakcie ich tworzenia. Oficjalne otwarcie pasieki będzie możliwe prawdopodobnie w czerwcu, wtedy też będą prowadzone warsztaty i prelekcje prowadzone przez Karpacki Związek Pszczelarzy.
- To młodzież Elektryka pod okiem fachowców zaprojektuje i wykona system zasilania fotowoltaicznego wszystkich urządzeń kamery, czujniki, waga elektroniczna, które będą zastosowane w pasiece. Wszystko to będzie można monitorować i sprawdzać.- mówi Marek Ryglewicz
Jak dodaje koordynator projektu w tej pasieka przy sądeckim Elektryku składa się z trzech uli, dwa z nich są zasiedlone, wczoraj 23 kwietnia przeprowadzono pierwszy przegląd.
- Przeprowadziliśmy pierwszy przegląd w ulach. Pogoda sprzyjała, pszczoły łagodne, więc dla wygody nie korzystaliśmy z kapeluszy. Oba roje okazały się bardzo silne, ale uznaliśmy, że poszerzenie gniazd poprzez dodanie drugiego korpusu zrobimy, jeśli pogoda będzie sprzyjać- tłumaczy Ryglewicz.
Pasieka znajduje się na terenie szkoły, jest ogrodzona i można ją zobaczyć z ulicy Zamenhofa w Nowym Sączu.
WIDEO: Trzy Szybkie. Jerzy Lackowski: Należy zmienić Kartę Nauczyciela
