Wymiana kotłów priorytetem
Sezon smogowy przed nami. Władze miasta Nowego Sącza spotkały się przedstawiciele gmin tzw. "obwarzanka sądeckiego", które jednocześnie są partnerami w Akcie Czystego Powietrza, który został podpisany w 2019 roku. Dyskutowali nad działaniami służącymi poprawie jakości czystego powietrza. Miasto przedstawiło kolejne realne działania, które mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza.
Dzięki ponad pięciu milionom, które pochodzą z unijnego programu operacyjnego, będą mogli do końca 2022 roku zlikwidować 350 starych kotłów.
- Jest bardzo duża szansa, abyśmy pod koniec 2023 zeszli poniżej 2900 kotłów na paliwa stałe. Zaczęliśmy działać mają 4044 kopciuchy w 2019 roku - mówi Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Środowiska w sądeckim magistracie.
Czasu na działanie jest niewiele, mieszkańcy już mogą składać wnioski, aby uzyskać dofinansowanie. Nowy Sącz realizuje własny program dzięki któremu udało się wymienić kilkaset kopciuchów. Mieszkańcy mogą też korzystać z rządowych dotacji.
- Z rządowego programu Czyste Powietrze od 2019 roku do wczoraj udało uzyskać się ok. 300 dotacji. Nowy Sącz ze środków własnych w ciągu pięciu miesięcy rozdało 150 dotacji i one już w pięćdziesięciu procentach zostały rozliczone. Nasze procedury są łatwe i czytelne dla mieszkańców, a co ważne nie patrzymy na kryteria dochodowe. Nas interesuje likwidacja punktu, który emituje spaliny.
Błękitny węgiel i edukacja
Cena za tonę błękitnego węgla jest w granicach porównywalnych do zwykłego węgla, przy czym, jak wskazuje Tabasz, ekologiczne paliwo podczas spalania nie wytwarza dymu i dobrze sprawdza się w najstarszych kotłach. Ten rodzaj paliwa ma być alternatywą, dla tych którzy nie zdążą wymienić kotłów na czas.
- Rozumiemy politykę ekologiczną i to, że musimy odchodzić od węgla, ale cały czas pamiętamy, że musimy mieć mix, ponieważ nie zdążymy zamknąć wszystkich pieców w takim tempie jakim byśmy chcieli. Musimy ludziom dać alternatywę, możliwość okresu przejściowego, zaadaptowania się do innych paliw niż tradycyjnych węglowych kupowanych na składzie. Ta era już się kończy - dodaje Tabasz.
Z monitorowanych danych wynika, że liczba dni smogowych w sezonie grzewczym spada, a przekroczenia jakości powietrza są coraz niższe. Nadal jednak dużym problem jest palenie śmieci. Władze miasta tłumaczą, że ciężko im uświadamiać starsze pokolenie, dlatego stawiają na młodych. Od stycznia 2022 roku wraz z Fundacją Błękitną ze Szczecina planują zajęcia edukacyjne w szkołach.
