Nowy Sącz: wyprzedają miasto, aby zmniejszyć dług

  Nowy Sącz: wyprzedają miasto, aby zmniejszyć dług

  Iwona Kamieńska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nieruchomości warte 20,4 mln zł zamierzają sprzedać w tym roku władze Nowego Sącza. Na tym nie koniec - w wieloletniej prognozie finansowej, którą przegłosowano na ostatniej sesji, jest zapis dotyczący prywatyzacyjnych planów na kolejne siedem lat. Urzędnicy zakładają, że w 2014 roku sprzedadzą majątek wart 20,75 mln zł, w 2015 - 20 mln zł. Przez kolejne lata do miejskiej kasy wpływać będzie z tego tytułu po 5 mln złotych.
  Nowy Sącz: wyprzedają miasto, aby zmniejszyć dług

  ©archiwum Polskapresse

  Prywatyzacja gminnego majątku ma być lekarstwem na zadłużenie. 1 stycznia tego roku Nowy Sącz był zadłużony na ponad 84 mln zł. Obsługa zobowiązań wynosi ok. 6 mln zł rocznie. Aby zmieścić się w limicie narzuconym od przyszłego roku przez ustawodawcę, miasto musi ograniczyć wydatki na ten cel o ponad milion.

  Które działki i budynki miasto chce sprzedać - tego nie wie na razie nawet przewodniczący komisji budżetowej Józef Wiktor. - Upominamy się u prezydenta Nowaka o precyzyjny wykaz majątku przeznaczonego na sprzedaż. Do dziś go jednak nie mamy - mówi radny Wiktor.

  - Po raz pierwszy do uchwały budżetowej nie załączono takiego wykazu. Nie wiemy, co planujemy sprzedać - rozkłada ręce radny Artur Czernecki.

  Prezydent Nowak nie odpowiedział na sesji na prośby o konkrety planowanej prywatyzacji miejskiego majątku. Zestaw nieruchomości, które pójdą pod młotek, przygotowuje dopiero Wydział Geodezji i Mienia. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na pewno nie znajdzie się na nim atrakcyjnie ulokowana "Stara Sandecja", którą raz bezskutecznie próbowano sprzedać w 2001 r., aby załatać budżet.

  Jedynym znanym "pewniakiem" jest grunt o powierzchni niespełna dwóch hektarów przy ul. Piłsudskiego, na którym parafia św. Małgorzaty chciała przed laty budować dom opieki społecznej. Planu nie zrealizowano, więc darowiznę dokonaną w 2006 r. na rzecz kolegiaty uchwałą Rady Miasta odwołano w 2011 r. i parcelę przeznaczno do sprzedaży.

  - To jest jedyna działka, z której możemy mieć pokaźny dochód. Najbardziej atrakcyjną, po byłej tandecie, już sprzedano - przypomina radny Fecko. 88-arowej parceli po dużym targowisku miasto pozbyło się w 2010 roku za rekordową cenę 30 mln złotych. Powstaje tam teraz galeria handlowa Trzy Korony. Jest mało prawdopodobne, aby cena gruntu przy Piłsudskiego osiągnęła nawet połowę tej kwoty.

  - Mam nadzieję, że zapisy o 20 milionach złotych ze sprzedaży nie okażą się tylko kreatywną księgowością. Można obawiać się tego w sytuacji, gdy co roku budżet jest wielokrotnie korygowany - dodaje Fecko.


  Przedwojenne cukiernie Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie miał na wódkę bo z tego co wiem nowaczek za kołnierz nie wylewa

  Sądeczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  kasę roztrwonili teraz chcą czymś nadrobić,najlepiej wyprzedać i po sprawie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziura budzetowa się załata gdy budynki SG sprzedadzą za bezcen..

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  no tak pozbęda się drogiego obiektu po Karpackim Oddziale Straży Granicznej to 50 milionów..sprzedadzą za grosze i bedzie jak znalazł ...zwolnią ludzi na bruk i załataja dziurę budżetową Nowego...rozwiń całość

  no tak pozbęda się drogiego obiektu po Karpackim Oddziale Straży Granicznej to 50 milionów..sprzedadzą za grosze i bedzie jak znalazł ...zwolnią ludzi na bruk i załataja dziurę budżetową Nowego Sacza ..świetnie Panowie po co my Was wybieramy...kolejny absurd naszych politykówzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BIEDNE NIBY MIASTO NIBY WIES..........

  S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

  ZAWSZE BYLO, JEST I BEDZIE BIEDNE............

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KATASTROFA!!!!!!!!!!!

  M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krotkowzrocznosc

  coto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 14

  krotkowzrocznosc wladzy zabije to miasto. beda teraz wyprzedawac by miec kase na poprawienie swoich szans w wyborach. jakby wygrali (oby nie), to beda sie dopiero wtedy martwic co dalej i co...rozwiń całość

  krotkowzrocznosc wladzy zabije to miasto. beda teraz wyprzedawac by miec kase na poprawienie swoich szans w wyborach. jakby wygrali (oby nie), to beda sie dopiero wtedy martwic co dalej i co jeszcze mozna wyprzedac. gdyby przegrali to bombe budzetowa przekaza nastepcom.
  fakt, ze musza wyprzedawac, bo nie potrfia pozyskac nowych wplywow dzieki skutecznej polityce i promocji miasta, jest wstydliwie przemilczany.
  lepszynowysacz.wordpress.comzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziadownia w Sączu

  bezrobotna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22

  niedługo spełnią się słowa proroka: "niczego nie będzie"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pijak też wszystko wyprzedaje

  endrju (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 26

  by mieć na wódę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pijak też wszystko wyprzedaje

  endrju (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 25

  by mieć na wódę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprzedaż Nowego Sacza

  Dolot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 20

  A może Nowy Sącz sprzedać partnerskiemu Tarnowowi i wtedy wreszcie zacznie lepiej funkcjonować?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo