Wyliczenia udostępnione przez zarząd Sandecji to odpowiedź na dyskusję, która toczy się od dłuższego czasu nie tylko w sądeckich mediach. Dotyczy ona zarówno finansów spółki i klubu, który znajduję się w rękach miasta, jak i sytuacji sportowej Biało - Czarnych, którzy są o krok od spadku do II Ligi. Miłosz Janczyk zapewnia, że zarządzanie spółką odbywa się w sposób odpowiedzialny i zgodny z etycznymi standardami, ale klub musi się liczyć z wyzwaniami, przed którymi stoją także inne kluby piłkarskie na świecie.
- Zapewniamy, że każdorazowo uwzględniamy realia ekonomiczne w których się znajdujemy - deklaruje Janczyk.
Na co wydawane są pieniądze w Sandecji?
Jak wyjaśnia prezes spółki, istotną część budżetu stanowią wynagrodzenia dla zawodników i sztabu szkoleniowego wraz z pochodnymi.
- Nasz klub nie jest w tym zestawieniu wyjątkiem. Taki podział kosztów jest standardem w większości klubów na szczeblu pierwszej ligi - mówi.

Spore koszty generują również: szkolenia młodzieży, medyczne i rehabilitacyjne, telekomunikacyjne, informatyczne, noclegowe i gastronomiczne. Ponadto także koszty: najmu lokali i obiektów sportowych, organizacji meczów, ochrony imprez oraz obiektów, obsługa prawna, sprzęt sportowy i medyczny, energii (podgrzewanie murawy), materiałów opałowych, paliwa, materiały biurowe, środki czystości, materiały poligraficzne i reklamowe, opłaty notne i sądowo-skarbowe, opłaty związkowe (PZPN, WZPN, OZPN), podatki, ubezpieczenia oraz pozostałe.
Prezes wskazuje również na fakt, że w porównaniu z 2021 rokiem, w 2022 wzrosły koszty całkowite, w tym m. in. koszty zatrudnienia (ubezpieczenia społeczne, podatki i inne składki wynikające z podwyżek wewnętrznych i indywidualnych umów o pracę), a także koszty energii elektrycznej, paliw i innych nośników energii oraz wzrostu cen na rynku (inflacja).

Jak prezentuje się Sandecja na tle innych klubów pierwszoligowych?
Wyszczególnione wartości dotyczą okresu, kiedy z wymienionymi zespołami Sandecja rywalizowała w I lidze.

- Jak widać główne koszty poniesione w naszym klubie w roku 2022 są jednymi z najniższych. Zestawienie zawiera dane finansowe wszystkich zespołów, które w całym, ostatnim opublikowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym okresie rozliczeniowym, występowały w rozgrywkach Fortuna 1 liga - informuje Janczyk.
Dodaje, że informacje o innych klubach opracowane zostały na podstawie aktualnie dostępnych sprawozdań finansowych w KRS.
- Mając na uwadze sytuację rynkową można domniemywać, że złożone sprawozdania za rok 2022 będą opiewać na kwoty znacznie wyższe - przypuszcza.
Jakie są przychody Sandecji w latach 2021 - 22?
Poniższa grafika przedstawia podstawowe źródła przychodów w latach 2021-2022.

Jak wyjaśnia prezes, różnica pomiędzy rokiem 2021 a 2022 wynika w głównej mierze z otrzymania nagrody z programu PJS. Ważnym jest, że w prezentowanej tabeli przychodów znajdują się kwoty z tytułu barteru i kompensat. Grafika ukazuje porównanie wpływów z tytułu sponsoringu w latach 2021-2022.
- Nie są to kwoty jakie by nas w pełni satysfakcjonowały, jednak pamiętać należy w jakiej sytuacji się znajdujemy. Budowa stadionu (gra poza Nowym Sączem) oraz okres pandemii (gra bez publiczności) to czynniki mające znaczący wpływ na sytuację związaną z pozyskiwaniem nowych źródeł finansowania - wylicza Janczyk.
Podkreśla również, że brak stadionu na razie ogranicza możliwości marketingowe spółki.
Na czym opiera się budżet klubu? Jak się okazuje, nie chodzi tu tylko o dotacje z UM, ale także wpływy ze sponsoringu oraz benefity związane z grą w I Lidze. Pieniądze klub pozyskuje również z tytułu transmisji telewizyjnych, z funduszu solidarnościowego, z PZPN ( z programu pro junior system, z zakładów bukmacherskich oraz nagroday za występy w Pucharze Polski).


Łącznie pozyskana kwota to ponad 2,5mln zł co stanowi 27 procent udział środków własnych w budżecie.
W okresie 2019-2022 łączna kwota uzyskana z tytułu transferów to nieco ponad 1,1mln zł. Wyszczególnione sumy dotyczą wytransferowanych zawodników: Thiago, Kamil Ogorzały oraz Dawid Błanik. W zestawieniu ujęte są także kwoty z tytułu ekwiwalentu za wyszkolenie.
Wyzwania kadrowe Sandecji
Obecnie priorytetem jest zatrudnienie dyrektora sportowego. Ponadto prezes zapowiada weryfikacja każdej pozycji oraz każdego zawodnika. Chce także, aby w pierwszej jedenastkę znaleźli się wychowankowie klubu oraz zawodników z regionu. Zarząd chce także zatrudnić tzw. skauta, czyli osobę, która pomoże w poszukiwaniu, obserwowaniu i ocenianiu potencjalnych zawodników.

Fundacja Akademia Sandecja
Akademia Sandecja jest bezpośrednim, młodzieżowym zapleczem MKS Sandecja
- Ma za zadanie utworzenie na Sądecczyźnie poważnego ośrodka szkolenia, a także edukacji dzieci i młodzieży w oparciu o ponad 112-letnią historię klubu oraz wykorzystanie potencjału regionu sądeckiego - wyjaśnia Janczyk.
Akademia Sandecja obecnie skupia ponad 300. wyselekcjonowanych zawodników, wywodzących się z Nowego Sącza, a także jego okolic w promieniu około 60. kilometrów. Do Akademii przynależą młodzi adepci piłki nożnej m.in. z terenów Krynicy Zdrój, Piwnicznej, Szczawnicy, Limanowej oraz Gorlic. Współpracuje ona także ściśle z MKS Sandecja.
Akademia Sandecja od 1 stycznia 2021 jest wyodrębnionym podmiotem od MKS Sandecja S.A., działając jako Fundacja.
- Przez ostatnie dwa lata opracowano własny system szkolenia oraz autorski model gry. Cyklicznie Akademia jest przygotowywana do przystąpienia do Programu Certyfikacji PZPN. Na ten moment w 90 procentach są wprowadzone standardy Certyfikacji PZPN – Złota Gwiazdka - mówi Janczyk.
Dodaje, że Akademia nie przystąpiła do tej pory do certyfikacji ze względu na zbyt krótki czas funkcjonowania podmiotu – planowane złożenie wniosku to połowa 2023 roku.
Co u seniorów i juniorów?
Jak wyjaśnia Janczyk, Sandecja II Nowy Sącz po dwuletniej przerwie przystąpiła do rozgrywek Ligi Okręgowej Seniorów. Obecnie zajmujemy trzecie miejsce w tabeli, tracąc zaledwie trzy oczka do drugiego miejsca, które daje prawo gry w barażu o awans do wyższej ligi. W zespole występują rezerwowi z drużyn U-19 oraz U-17, gdyż wyniki tych drużyn są priorytetowe dla naszej Akademii. Również w zespole rezerw w niewielkim stopniu występują zawodnicy z szerokiego składu pierwszego zespołu.
U-19 - zespół juniorów starszych od trzech lat plasuje się na czołowych miejscach 1 Ligi Małopolskiej, co daje bezposrednią promocję we wiosennych rozgrywkach Ligi Makroregionalnej. W sezonie 2020/21 zespół walczył do ostatnich kolejek o awans do Centralnej Ligi Juniorów, minimalnie ulegając w ostatecznej klasyfikacji Stali Rzeszów. Po 8. kolejkach obecnego sezonu Ligi Makroregionalnej zespół U-19 przewodzi stawce.
- W tym zespole występują najsilniejsi zawodnicy naszej Akademii z roczników 2004 - 2007, gdyż priorytetem jest awans na
najwyższy szczebel rozgrywkowy juniorów starszych w Polsce - zaznacza Janczyk.
U-17 - zespół juniorów młodszych od dwóch lat wygrywa 1 Ligę Małopolską w swojej kategorii wiekowej, grając już dwukrotnie w barażach o awans do Centralnej Ligi Juniorów, niestety ulegając w sezonie 2020/21 Górnikowi Łęczna, a w sezonie 2021/22 Stali Rzeszów.
- W obecnych rozgrywkach nasz zespół przewodzi w rozgrywkach 1 Ligi Małopolskiej, nie doznając ani jednej porażki. W zespole U-17 mogą także występować zawodnicy, którzy swoje mecze rozgrywają w wyższej kategorii wiekowej U-19 m.in bramkarz Jakub Bednarek (2007) czy Igor Maślanka (2006), który w wieku 15 lat debiutował w seniorskim zespole w rozgrywkach Fortuna 1 Liga, oraz Piotr Kowalik (2006), który został powołany do Reprezentacji Polski U-17 na najbliższe Mistrzostwa Europy - wyjaśnia prezes spółki.
U-15 - zespół trampkarzy starszych występujący nieprzerwanie od trzech sezonów w Centralnej Lidze Juniorów U-15.
W sezonie 2020/21 trampkarze naszego zespołu, jak równy z równym walczyli z Wisłą Kraków o ostateczne zwycięstwo, w sezonie 2021/22 uplasowaliśmy się w środku stawki, a w obecnym sezonie zajmujemy bezpieczną pozycję dająca utrzymanie -podsumowuje Janczyk.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
