Premie, zwolnienia i ceny
- Z niepokojem zwrócili się do mnie pracownicy przedsiębiorstwa z informacją, że w zeszłym roku tylko około 400 pracowników - mniej więcej połowa pracowników - otrzymało dwie, a część jedną podwyżkę - pisze w interpelacji do prezydenta Ciechowski i pyta, z czego wynika taki podział podwyżek i jakie były kryteria ich przyznania.
Krakowski radny pyta też o ewentualne podwyżki cen dla mieszkańców Krakowa w związku z dostarczaniem energii cieplnej, a także czy spółka planuje zwolnienia pracowników.
Podwyżki powszechne, indywidualne ...
Z odpowiedziami na pytania radnego przychodzi wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik.
- Uchwałą z dnia 29 stycznia 2024r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MPEC S.A. zatwierdziło roczny plan rzeczowo-finansowy MPEC na 2024 r., a tym samym założony w tym planie wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w spółce. Po analizie materiałów dotyczących struktury obecnych wynagrodzeń pracowników i wynagrodzeń zapewniających planowany wzrost przeciętnych wynagrodzeń w 2024 r. w stosunku do przeciętnych wynagrodzeń roku 2023 oraz po rozmowach z przedstawicielami działających w spółce organizacji związkowych, pracodawca podjął decyzję o sposobie przeprowadzenia podwyżek płac zasadniczych pracowników - wyjaśnia Kracik.
Jak dalej tłumaczy zastępca prezydenta Krakowa: - Kwotę środków na podwyżki wynagrodzeń przeznaczono w pierwszej kolejności na podwyżki powszechne, a pozostałą część na podwyżki indywidualne. Środki na podwyżki indywidualne pozostają do dyspozycji bezpośrednich przełożonych z przeznaczeniem na podwyżki wynagrodzeń pracowników szczególnie wyróżniających się zaangażowaniem w wykonywaniu obowiązków służbowych, awanse stanowiskowe, ewentualne podwyżki dla pracowników przy przedłużaniu umów terminowych.
Z kolei podwyżki powszechne, jak dalej tłumaczy, otrzymują pracownicy w wysokości przypadającej dla stanowisk znajdujących się w danej kategorii zaszeregowania.
- Zatem podwyżka wynagrodzeń dla stanowisk znajdujących się w konkretnej kategorii zaszeregowania jest taka sama. Mając na uwadze powyższe, część pracowników mogła dostać podwyżkę powszechną i indywidualną - podsumowuje.
Tajemnica przedsiębiorstwa
- Informacje dotyczące wynagrodzeń (w tym otrzymywanych podwyżek) nie są powszechnie znane pracownikom spółki. MPEC S.A. jest spółką prawa handlowego działającą w warunkach rynkowych, a struktura wynagrodzeń stanowi element polityki kadrowej i organizacyjnej Spółki i na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz wewnętrznych uregulowań, tj. Instrukcji ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa MPEC S.A. w Krakowie objęta jest tajemnicą przedsiębiorstwa - wyjaśnia Kracik.
Zwolnień nie będzie
Wiceprezydent Krakowa zapewnia, że ze względu na coraz większy zakres i liczbę realizowanych przedsięwzięć w spółce nie są planowane zwolnienia pracowników.
- Wręcz przeciwnie, uwarunkowania rynkowe i konieczność stosowania innowacyjnych rozwiązań wymusza pozyskiwanie dodatkowych pracowników i rozwijanie kompetencji obecnie zatrudnionych. Odejścia występują przede wszystkim z przyczyn naturalnych, przejścia na emeryturę lub rentę - wyjaśnia.
Czy mieszkańcy Krakowa muszą zacząć zaciskać pasa?
Podwyżki cen dla mieszkańców Krakowa nie są wykluczone i to jeszcze w tym roku.
- Ostatnia podwyżka cen ciepła wprowadzona została z dniem 1 stycznia 2025 r., gdzie średni wzrost cen ciepła dla odbiorcy wyniósł 11,9% i był on wynikiem zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) taryf producentów ciepła: PGE Energia Ciepła S.A., CEZ Skawina S.A. i Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. oraz zatwierdzonych cen ciepła MPEC S.A. - przypomina Kracik.
Dodatkowo wyjaśnia, że Taryfa MPEC S.A. jest zatwierdzona przez Prezesa URE na 12 miesięcy od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r. i spółka nie przewiduje wzrostu swoich cen w tym okresie.
Jednak jak dodaje zastępca prezydenta miasta, ze strony wcześniej wspomnianych producentów możliwe jest wprowadzenie zmian cen wytworzonego ciepła analogicznie do lat poprzednich.
- Nie jest jednak obecnie możliwe wskazanie czy tak się stanie w bieżącym roku i jaki będzie tego skutek dla odbiorcy. Udział ceny MPEC S.A. w całkowitej cenie dla odbiorcy wynosi 27,2%. Pozostałe składowe tej ceny, tj. 72,8% kształtowane są przez wytwórców. Do dnia 30 czerwca 2025 r. obowiązuje ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, której celem jest ochrona dla odbiorców uprawnionych, polegająca na stosowaniu cen nie wyższych niż określone w tej ustawie. Jeżeli okres ochrony nie zostanie przedłużony, skutkować będzie to dostosowaniem cen dla odbiorcy uprawnionego z cen obecnie stosowanych zgodnie z tą ustawą do wysokości cen zatwierdzonych przez Prezesa URE taryf dla ciepła, zarówno producentów, jak i MPEC S.A. w Krakowie - podsumowuje.
