Rak piersi niezmiennie należy do najczęściej występujących typów nowotworów u kobiet w naszym kraju. Co roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy około 20 tys. Polek, ponad 6 tys. pacjentek nie udaje się pomóc.
Rak piersi to nie wyrok
Ryzyko zmierzenia się z tym typem nowotworu wzrasta po 50. roku życia. Lekarze wśród czynników ryzyka wymieniają także m.in.:
- występowanie raka piersi wśród członków rodziny,
- mutacje w genach BRCA 1 lub BRCA 2,
- późną menopauzę (po 55. roku życia),
- późne macierzyństwo (po 35. roku życia),
- bezdzietność,
- rozpoznane wcześniej, inne schorzenia piersi.
Rak piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa z chorobą jest zaś jej wczesne wykrycie. Pomaga w tym program wczesnego wykrywania nowotworów piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ramach niego z bezpłatnych badań profilaktycznych mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które – ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka – otrzymały pisemne wskazanie do ponownego zbadania się po upływie roku.
Do diagnozowania niepokojących zmian w piersiach służy mammografia, czyli zdjęcie rentgenowskie piersi. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana przez kilka sekund plastikową płytką od góry oraz z boku. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę – lekarze radiologa, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Spośród ponad 50 tys. Małopolanek, które w tym roku wykonały już profilaktyczną mammografię, na dalsze badania z powodu niepokojących zmian skierowano 3 tys. pań.
Stacjonarnie i w mammobusie
Mieszkanki Małopolska w ramach programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii w blisko 30 pracowniach stacjonarnych. Dla ułatwienia badania są wykonywane także na pokładzie mammobusów. Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu panie mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży.
Tylko we wrześniu zaplanowano ponad sto postojów mammobusów w różnych częściach naszego regionu. Do końca miesiąca zaparkują one jeszcze m.in. w Nawojowej, Skrzyszowie, Gorlicach, Koszycach, Dziewinie oraz Nowym Sączu. Na nowosądeckim rynku mobilny gabinet pojawi się w czwartek, 29 września.
Stanie tam również stanowisko plenerowe małopolskiego NFZ, gdzie m.in. od ręki wyrobisz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, niezbędną podczas odpoczynku w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA. EKUZ potwierdza prawo do potrzebnej pomocy medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców tych krajów.
Doradcy NFZ podpowiedzą, jak skorzystać z programu „Profilaktyka 40 Plus” i na jakie badania profilaktyczne zgłaszać się regularnie. Zachęcimy do tworzenia zdrowych jadłospisów z portalem diety.nfz.gov.pl, aktywowania Internetowego Konta Pacjenta oraz szczepień przeciwko COVID-19 i grypie przed nadchodzącym sezonem infekcyjnym.
Na miejscu dowiesz się również, jak umówić wizytę w kiosku profilaktycznym, który działa w sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie.
Doradcy małopolskiego NFZ będą dostępni w godz. 10-15. Rejestracja na mammografię pod numerem telefonu: 12 63 30 218 lub 503 777 651. Wykaz wszystkich postojów mammobusów jest dostępny na stronie www.nfz-krakow.pl
