W barwnym widowisku przygotowanym przez zespół regionalny z Sądecczyzny publiczność i jury mogli obejrzeć strój z centralnej części regionu Lachów Sądeckich (noszony przez najbogatszych mieszkańców wsi), strój pogórzański (z sąsiednich wsi) oraz strój wykształcony na styku dwóch kultur (noszony w Mystkowie).
Mystkowianie przedstawili również lokalne tańce takie jak: polka sumionka, mazurka, warszawianka oraz tańce zabawowe w postaci: Żyda czy Polki z liściem. Ta ostatnia stanowiąca relikt, odtworzona została w ubiegłym roku na podstawie badań terenowych. W zabawie wykorzystuje się liść, który należy umieścić miedzy dłońmi tancerzy. Przy zwiększającym się tempie muzyki, trudno go utrzymać. Tym, którym się nie uda, muszą opuścić zabawę.
Dodatkowo zespół z Sądecczyzny został w tym roku nominowany przez CIOFF jako jeden z trzech polskich zespołów do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle. Mystkowianie pokazali swoje umiejętności na scenie, konkurując z 14 innymi zespołami z całego świata (m.in. z Kanady, Chile, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Macedonii Północnej, Chorwacji, Węgier). Międzynarodowa Rada Artystyczna postanowiła przyznać grupie z Mystkowa tytuł Laureata (Nagrodę Regulaminową) za przedstawienie realiów życia pogranicza lachowsko-pogórzańskiego.
Zespół prezentował się również na innych estradach podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w tym w Makowie Podhalańskim, Szczyrku oraz Ujsołach.
Kierownikiem Zespołu jest Benedykt Poręba, a kierownikiem artystycznym i choreografem Patryk Rutkowski.
- Te firmy z Małopolski zna cały kraj. Ich właściciele często startowali od "zera"
- Zobacz dramatyczne nagrania wypadków z sądeckich dróg
- Nowy Sącz. Dwie manifestacje w centrum miasta [ZDJĘCIA]
- Gdzie na rower? Top 10 atrakcyjnych tras na Sądecczyźnie
- Top 10 barów w Nowym Sączu. Tu zjesz najtaniej obiad
- TOP 10 domów weselnych na Sądecczyźnie według internautów
FLESZ - Nowy groźniejszy gatunek kleszcza dotarł do Polski
