FLESZ - Co czwarty Polak jest uzależniony od informacji oraz odczuwa ich nadmiar
Uroczystość przebiegała w konwencji benefisu, podczas którego wszyscy dyrektorzy szkoły wspominali czas, kiedy stali na czele „Jubilatki”. Podkreślali oni wyjątkowość szkoły, czego potwierdzeniem były spontaniczne ”występy” byłych uczniów czy też rodziców absolwentów, którzy pojawiali się na scenie, by podzielić się swoimi refleksjami, anegdotami i podziękować nauczycielom.
Na 30-leciu nie mogło zabraknąć Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, który objął to wydarzenie swoim patronatem. Również swoją obecnością zaszczycili senator Stanisław Kogut, parlamentarzyści: Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Czerwiński, przewodnicząca Rady Miejskiej Iwona Mularczyk, dyrektor Wydziału Edukacji Małgorzata Belska oraz radny Leszek Zegzda – kiedyś nauczyciel „Splotu”. Obecni byli też dyrektorzy sądeckich szkół i instytucji oraz przyjaciele szkoły.
Benefis uzupełniała część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycielki : Dorotę Kulig, Annę Rapcię.
Po uroczystości wszyscy przeszli do „Splotu” obejrzeć wystawy pokazujące wieloletnią działalność szkoły i dzielić się wspomnieniami.
Historia szkoły
Szkoła została założona we wrześniu 1989 roku jako pierwsza w Nowym Sączu i druga w Polsce szkoła społeczna. Założycielką i pierwszą dyrektorką szkoły była dr Alicja Derkowska - długoletni pracownik naukowy Wydziału Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego, a od 1999 roku członek Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych ASHOKA.
„Splot” od samego początku rozwijał się bardzo dynamicznie. W roku szkolnym 1989/1990 pracę zaczynało 14 nauczycieli, naukę 14 uczniów z których dwoje zdało maturę w Stanach Zjednoczonych, a już w kolejnym roku kandydatów do nauki było 100, konieczne było więc przeprowadzenie egzaminów wstępnych. Obecnie, łącznie w szkole podstawowej i liceum, jest 12 oddziałów klasowych.

Okiem Kielara odc. 14
Od 1991 jako pierwsza ze sądeckich szkół brała udział w licznych projektach międzynarodowych. Między innymi w młodzieżowych wymianach ze szkołami na Węgrzech, w Szwecji, Danii, Belgii, Turcji, czy zapoczątkowaną w tamtym czasie, a kontynuowaną do dnia dzisiejszego ze szkołą w Petershagen, Niemcy. Od 2008 roku uczniowie wyjeżdżają do HaKfar HaYarok School w Tel Avivie, w Izraelu.
,,Splot” gościł w swoich murach między innymi uczniów z Bangladeszu, Włoch, Węgier, Słowacji oraz nauczycieli z Albanii , Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Gruzji, Kosowa, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
W 2014 roku nadano szkole imię legendarnego kuriera Jana Karskiego. Szkoła zawsze kładła nacisk na naukę języków obcych.
W roku 2015 w Społecznym Gimnazjum "Splot", a rok później, także w Społecznym Liceum powstały oddziały dwujęzyczne. W roku 2017 utworzono Montessori Społeczną Szkołę Podstawową "Splot" z Oddziałami Dwujęzycznymi.
Od 2016 roku, dzięki przyznawanemu przez Małopolskie Towarzystwo Oświatowe, a ufundowanemu przez Charles’a Merrilla stypendium, w szkole mogą kształcić się uczniowie szczególnie uzdolnieni językowo i humanistycznie, pochodzący z terenów wiejskich.
Obecnie w skład Zespołu Szkół Społecznych „Splot” wchodzą: Montessori Społeczna Szkoła Podstawowa "Splot" z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz trzy i czteroletnie Społeczne Licea Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego.
Szkoła od lat szczyci się maturą zdaną w stu procentach.
Społeczne Liceum „Splot” nagradzane było w Rankingu Perspektyw na Najlepsze Liceum w Polsce tytułami „Srebrnej Szkoły 2018” i „Złotej Szkoły 2019”.
- Te firmy z Małopolski zna cały kraj. Ich właściciele często startowali od "zera"
- Zobacz dramatyczne nagrania wypadków z sądeckich dróg
- Nowy Sącz. Dwie manifestacje w centrum miasta [ZDJĘCIA]
- Gdzie na rower? Top 10 atrakcyjnych tras na Sądecczyźnie
- Top 10 barów w Nowym Sączu. Tu zjesz najtaniej obiad
- TOP 10 domów weselnych na Sądecczyźnie według internautów