Czytaj także: Szok! Zamiast zwykłej wody ma w studni... ropę
W ostatnich dniach nowotarska rada miasta zdecydowała, że stojący na rynku pomnik musi zostać przeniesiony, by odsłonić ratusz miejski. - Jego nową siedzibą zostanie plac Słowackiego - mówi radny Włodzimierz Zapiórkowski, jeden z głównych zwolenników przeprowadzki monumentu. - To tam pomnik został pierwotnie ustawiony w 1934 roku. Dopiero później komuniści przenieśli go na Rynek.
Stanowczo sprzeciwili się temu działacze Związku Podhalan. Górale zorganizowali nawet pikietę pod pomnikiem.
O ile wśród rządzących zawrzało, o tyle ulica nie do końca wie o co - o kogo - chodzi. - Władysław Orkan, hm, trudno powiedzieć kim był - mówi z lekkim zawstydzeniem Magdalena Misiniec, którą w piątek przed południem spotkaliśmy na nowotarskim Rynku, niemal pod samym pomnikiem Orkana. - Chyba kimś ważnym, bo ma swój pomnik oraz ulice.
Na 20 pytanych, żadna osoba nie wiedziała kim był Orkan. Udaliśmy się więc do nowotarskich szkół. Liczyliśmy, że uczniowie słyszeli o nim od swoich nauczycieli, albo nawet czytali jego działa na lekcjach. Rzeczywiście, pierwsza wizyta okazała się strzałem w dziesiątkę. - U nas wszyscy uczniowie wiedzą kim był Orkan - mówi Maria Nenko, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu. - To chyba oczywiste, bo poeta jest naszym... patronem.
W leżącym kilkadziesiąt metrów dalej Gimnazjum nr 1 już nie było tak kolorowo. Zaraz po wejściu do szkoły zapytaliśmy kilku uczniów drugiej klasy kim był Władysław Orkan. - Nie mam pojęcia, kto to był. Nazwisko jakoś nie brzmi po góralsku. Nie wiedziałem nawet, że ma w mieście pomnik - mówi Dominik Dawidek. - W ogóle mnie taka sytuacja nie dziwi - tłumaczy swoich uczniów Dorota Temecka, dyrektorka szkoły. - Przecież utworów Orkana nie ma w podstawie programowej ani gimnazjum, ani szkoły średniej. Dzieci nie mają gdzie poznać tej postaci. - Dlatego uważam, że zamiast kłócić się o to, gdzie powinien stać pomnik, Związek Podhalan powinien edukować mieszkańców na temat poety - dodaje Zapiórkowski. - Zgadzam się, że wiedza o Orkanie jest mała - mówi Maciej Motor Grelok, prezes ZP. - Dlatego chcemy o poecie przypominać. Chcieliśmy zrobić w Nowym Targu konferencję naukową dla dzieci i dorosłych na jego temat. Teraz jednak, gdy wyszła sprawa z pomnikiem, raczej do tego nie dojdzie.
Przypominamy, Władysław Orkan był pisarzem i poetą. Żył w latach 1875 - 1930. Urodził się w Porębie Wielkiej w Gorcach w ubogiej rodzinie. Właśnie biedzie polskiej wsi poświęcił wiele ze swoich utworów. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Związku Podhalan.
Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie
Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!