Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ. Miasto wycięło niemal 180 drzew, by zbudować strefę aktywności gospodarczej

Aurelia Lupa
W przy ul. Ludźmierskiej miasto wycięło niemal 180 drzew. W tym miejscu ma powstać strefa aktywności gospodarczej
W przy ul. Ludźmierskiej miasto wycięło niemal 180 drzew. W tym miejscu ma powstać strefa aktywności gospodarczej Goral.info.pl
Niemal 180 drzew zostało wyciętych w ramach budowy strefy aktywności gospodarczej na terenie byłych zakładów NZPS w Nowym Targu. Taka ilość wyciętych drzew oburzyła mieszkańców miasta. - Na naszych oczach giną płuca Nowego Targu – mówią. Urzędnicy zapowiadają, że w zamiast posadzone zostaną nowe drzewa.

Wycinka drzew przy ul. Ludźmierskiej rozpoczęła się na początku roku. Drwale pracowali na obszarze, który należy do miasta. Wycięte zostały dorodne drzewa, które niejednokrotnie rosły przez dziesiątki lat.

To spowodowało liczne pytania mieszkańców stolicy Podhala. - Te obszar był dość mocno zalesiony. Dlatego teraz nagle jest konieczność wycinania drzew? Przecież to są zielone płuca miasta, które ma permanentny problem ze smogiem. To jest jak strzał w kolano – mówi pan Waldemar, jeden z mieszkańców Nowego Targu. Jego zdaniem powinno się sadzić więcej drzew, a nie wycinać duże okazy.

Mieszkańcy sprawą zainteresowali radną Ewę Pawlikowską, która wystąpiła do władz miasta z pytaniem o ilość wycinanych drzew.

- W 2022 roku oraz w styczniu i lutym 2023 roku wyciętych zostało tam 178 drzew w oparciu o stosowne decyzje Starosty Nowotarskiego – informuje urząd miasta. I dodaje, że dodatkowo wycięte zostały drzewa z gatunków i wymiarów, które nie wymagały pozwolenia. Ile takich dodatkowych cięć było – tego urzędnicy nie precyzują.

- Na naszych oczach giną płuca Nowego Targu okrzykniętego Smogową Stolicą Europy – grzmi pan Waldemar. Urzędnicy się bronią, że w zamian posadzą 255 nowych drzew. Do tego zobowiązała ich decyzja ws. wycinki.

Wycinane są drzewa w miejscu, gdzie miasto chce stworzyć strefę aktywności gospodarczej. - W ramach zadania planowana jest budowa nowych dróg, poprawa istniejącej infrastruktury drogowej, przebudowa oświetlenia oraz kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i opadowej. Niezwykle istotna jest zakładana poprawa dostępności komunikacyjnej dla już istniejących w tym rejonie firm i instytucji – informował urząd miasta, gdy rozpoczynał prace przy strefie.

Nowy Targ liczy, że będzie zarabiał na nowej strefie poprzez dzierżawą bądź sprzedaż działek na rzecz firm, które zdecydują się przenieść swoje zakłady w tej rejon miasta. - Przyczyni się w przyszłości do zwiększenia miejsc pracy oraz wpływów do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości i podatku dochodowego – liczą urzędnicy.

Przygotowanie strefy aktywności gospodarczej będzie kosztowało ponad 14 mln zł, z czego 7 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania.

Wysokość unijnego dofinansowania ze środków RPO wynosi 7 mln 262 tys. złotych, natomiast wartość projektu to ponad 14 mln złotych.

Budowa nowej zakopianki na odcinku Rdzawka - Nowy Targ

Potężne konstrukcje na nowej zakopiance rosną w oczach. Budo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska