- Na realizację tego programu mamy zabezpieczone w budżecie 250 tysięcy złotych. To oznacza 50 wymienionych kotłów. Nie ma co się obawiać, że zabraknie funduszy na realizacje tych projektów. Program jest realizowany przez miasto od 2017 roku. I tak jak było w latach poprzednich praktykowane, gdy zbliżymy się do kwoty wyczerpującej, wtedy złożymy wniosek o zwiększenie tej kwoty w budżecie – mówi Mateusz Skupień z wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska urzędu miasta w Nowym Targu.
Program obejmuje dofinansowanie do wymiany kotłów opalanych węglem lub ekogroszkiem czy innymi paliwami, na nowoczesne i proekologiczne urządzenia grzewcze m.in. na pellet, energię elektryczną, pompy ciepła czy podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Właściciele budynków mieszkalnych położonych na terenie miasta Nowy Targ zainteresowani wymianą swoich kopciuchów w ramach dotacji, mogą uzyskać szczegółowe informacje o miejskim programie dofinansowania w wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w urzędzie Miasta Nowy Targ.
- W tym programie formalności zostały ograniczone do minimum. Mieszkaniec przychodzi i składa wniosek w urzędzie, a w kilka dni zostaje podpisana umowa. Pieniądze wypłacone są po zakończeniu inwestycji, która musi zostać zrealizowana w tym roku kalendarzowym. To jest warunek. Te 12 miesięcy jest na zakończenie prac, jeśli została umowa zawarta w styczniu - wyjaśnia Mateusz Skupień.
Dotacje udzielane przez Gminę Miasto Nowy Targ można łączyć z Programem Rządowym „Czyste Powietrze”. Oprócz tego w stolicy Podhala można starać się o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego
(w kwocie maksymalnej do 14 tys. zł). W tym przypadku dotację można dostać na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ, kotły na gaz z sieci, a także na kotły pelletowe z certyfikatem EcoDesign o podwyższonym standardzie emisyjnym. W przypadku tego ostatniego programu, budynek wnioskodawcy musi pozytywnie przejść audyt energetyczny (musi być odpowiednio docieplony, z odpowiednią stolarką okienną i drzwiową etc.)
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
