Silniki kogeneracyjne zbuduje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Targu. Firma podpisała umowę na to zadanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚ dofinansuje inwestycję, która warta będzie w sumie 20 mln zł.
- Jest to kolejna nasza droga zmierzająca do tego byśmy się uniezależnili od węgla. Wiadomo, że głównym czynnikiem, który nam na to pozwoli, będzie podłączenie do geotermii. To jednak jeszcze chwilę potrwa. Żeby nie tracić czasu, dzięki dotacji z NFOŚ, zainwestujemy w kogenerację – mów Grzegorz Ratter, prezes MPEC w Nowy Targu.
Silniki zostaną rozmieszczone w czterech miejscach miasta. - Silniki będą zasilane gazem, a wytworzą energię elektryczną i cieplną. Zostanie ona wykorzystana na nasze potrzeby, ale także na rzecz miejskich jednostek, które znajdują się w pobliżu. To m.in. urząd miasta, cztery szkoły podstawowe. Myślę też o Miejskiej Hali Lodowej, czy hali sportowej „Gorce” - mówi Ratter. Nie wiadomo na razie, czy wyprodukowany prąd i ciepło pozwolą w całości zabezpieczyć instytucje miejskie.
Pierwszy silnik powinien zostać uruchomiony na przełomie 2022 i 2023 roku. Ostatni kogenerator zostanie uruchomiony w 2024 roku.
- Inwestycja nie będzie tania, bo wyniesie ok. 20 mln zł. Jednak w całości otrzymaliśmy na to zadanie dofinansowanie z NFOŚ – dodaje prezes MPEC.
Nowe urządzenia – każdy z nich o wielkości kontenera morskiego – stanie w pomieszczeniu, które ma zostać odpowiednio wygłuszone. Przez co praca silników nie będzie zakłócała życia mieszkańcom. - Poza tym te silniki staną w miejscach, gdzie nie ma dużej infrastruktury mieszkaniowej – dodaje Ratter.
Obecnie głównym paliwem, wykorzystywanym do produkcji ciepła przez MPEC jest węgiel. Rocznie spółka spala ok. 8000 ton tego paliwa.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
