– Żyjemy w bardzo trudnych czasach, gdzie bardzo trudno prowadzić biznes, zwłaszcza tak duży - na skalę międzynarodową – mówił podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Dzisiaj brakuje przewidywalności – dodał.
Jednocześnie zaznaczył, że „decyzje i ryzyka muszą być podejmowane”, dlatego „fuzje i kierunek rozwoju będą kontynuowane”. – W żadnym wypadku nie wycofamy się z żadnego kierunku, który obraliśmy, ponieważ uważam, że te kierunki są właściwe i pozwolą zbudować silny i stabilny koncern – zapowiedział.
Fuzja PKN ORLEN i Grupy LOTOS
– Następny, bardzo ważny etap mamy za sobą – poinformował prezes koncernu. – Teraz pozostaje kwestia decyzji Komisji Europejskiej – dodał.
Jak tłumaczył, „zostały wyjaśnione wszelkie wątpliwości”. – Ta decyzja pojawi się w przeciągu paręnastu dni. Nie spodziewamy się w tym zakresie żadnej innej decyzji – mówił. – Ta kwestia została zamknięta przez całą Grupę PKN ORLEN, Grupę LOTOS oraz partnerów w warunkach zaradczych z Komisją Europejską i została przyjęta – wymieniał.
– Doszliśmy do następnego etapu i jest to kwestia parytetu wymiany akcji. To pokazuje, że jesteśmy do tego procesu bardzo mocno zdeterminowani i pokazuje, że idziemy zgodnie z planem. – Jeżeli decyzja KE pojawi się w przeciągu paru dni, to chcemy ogłosić w czerwcu zwołanie walnego zgromadzenia i chcemy, żeby odbyło się ono na przełomie lipca i sierpnia – zapowiedział.
Jednocześnie poinformował, że ten termin „w żadnym wypadku nie jest zagrożony”.
Na początku czerwca PKN ORLEN przedstawił plan połączenia i parytet wymiany akcji. – Zgodnie z planem połączenia, akcjonariuszom Grupy LOTOS zostaną wydane akcje połączeniowe w stosunku: 1,075 (akcje PKN ORLEN): 1 (akcje Grupy LOTOS). To oznacza, że w zamian za jedną akcję Grupy LOTOS jej akcjonariusze otrzymają 1,075 akcji PKN ORLEN, przy czym liczba przyznanych akcji będzie stanowić liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych akcjonariusze Grupy LOTOS otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia – poinformowano.
Przejęcie PGNiG przez Grupę PKN Orlen
Jak poinformował Daniel Obajtek, przejęcie PGNiG „idzie zgodnie z terminem”. – Październikowy termin zostaje utrzymany – poinformował.
– Wszelkie działania doradców, sztabów pracujących w tym zakresie, kancelarii, doradców finansowych, banków inwestycyjnych są bardzo mocno zaangażowane – mówił. – Uważamy, że termin październikowy nie jest zagrożony – stwierdził.