Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bez zezwolenia na realizację inwestycji budowa obwodnicy Oświęcimia nie ruszy
W marcu, ewentualnie w kwietniu br. wykonawca budowy południowej obwodnicy Oświęcimia firma Budimex spodziewała się uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wniosek został złożony zgodnie z terminem przewidzianym w kontrakcie w maju 2021. Uzyskanie tzw. ZRID-u jest ostatnim warunkiem rozpoczęcia robót, które miały rozpocząć się miesiąc później od tej decyzji. Już wiadomo, że nie ruszą.
- Decyzja ZRID nie jest jeszcze wydana. Trwa procedura w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Obecnie trwa etap ponownej oceny oddziaływania na środowisko
- zaznacza Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
GDDKiA nie podaje, jaki jest powód przedłużenia uzgodnień środowiskowych. Może być związany ze zmianą zakresu inwestycji. Ponadto od dłuższego czasu też na zagrożenie wynikające z budowy mostu nad Sołą w Oświęcimiu w ramach obwodnicy nad strefą bezpośredniej ochrony głównego źródła wody pitnej dla miasta zwracało uwagę Towarzystwo na rzecz Ziemi. - Nie otrzymaliśmy żadnych informacji, dlaczego ponownie badana jest ocena oddziaływania na środowisko w przypadku tej inwestycji. Trudno więc cokolwiek powiedzieć mi na ten temat - mówi Piotr Rymarowicz, prezes TnZ.
Kiedy będzie nowy termin rozpoczęcia inwestycji?
Wielu kierowców liczyło, że inwestycja wkrótce ruszy i jak to zapowiadał wykonawca, dwa lata później droga zostanie oddana do użytku. Kiedy więc będą mogły rozpocząć się prace?
- Wydanie decyzji ZRID spodziewanie jest na przełomie czerwca i lipca br.
- dodaje Iwona Mikrut. Potem musi nastąpić przekazanie placu budowy, co zwykle trwa miesiąc. Czy tak się stanie?
Uzyskaliśmy także wyjaśnienia z biura prasowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, które przypomina, że zgodnie z art. 33 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Wojewoda Małopolski zapewnił możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym możliwość składania uwag i wniosków docelowo w okresie od 14 stycznia do 20 lutego 2022 r.
- W trakcie prowadzonego postępowania Dyrektor RDOŚ wystąpił do Wojewody z wnioskiem o powtórne zapewnienie udziału społeczeństwa w ponownej ocenie w związku z szerokimi uzupełnieniami do raportu oraz zmienieniem wniosku o „zrid” przez inwestora
- tłumaczy dr Joanna Paździo, pierwszy zastępca dyrektora Biura Wojewody i rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.
Zatem wojewoda, jak dodaje ponownie zamieści obwieszczenia o zapewnieniu udziału społeczeństwa i możliwości składania uwag w terminie 13 maja 2022 do 13 czerwca 2022 r. Publikacja obwieszczenia planowana jest na 13 maja 2022 r. Wszelkie złożone uwagi zostaną przesłane do RDOŚ w celu ich rozpatrzenia.
Po zakończeniu ponownej oceny oddziaływania na środowisko, tj. po wydaniu postanowienia przez Dyrektora RDOŚ oraz zwrocie akt sprawy przez RDOŚ do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, procedura będzie kontynuowana i zakończona wydaniem przez Wojewodę Małopolskiego decyzji w tej sprawie.
Koniec z korkami na głównych drogach w Oświęcimiu
Obwodnica wraz z trzecim mostem przez Sołę ma przyczynić się do zlikwidowania korków w Oświęcimiu, które obecnie są tutaj prawdziwą zmorą. Stąd jest tak oczekiwana.
Będzie rozpoczynać się po śląskiej stronie od węzła w gminie Bojszowy (powiat bieruńsko-lędziński) i przebiegać nowym śladem do Zaborza w gm. Oświęcim. W gminie Oświęcim będzie przebiegać przez Pławy. W samym mieście przetnie ul. Ostatni Etap, dalej przejdzie nowym wiaduktem nad ul. Legionów w ciągu drogi wojewódzkiej 933 i mostem nad Sołą i pobiegnie w rejonie działek na Zaborzu. Kończyć się będzie za supermarketem Castorama w rejonie skrzyżowania na drodze 44. Koszt tej inwestycji to blisko 468 mln zł.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wojskowi ze Stanów Zjednoczonych ćwiczą skoki spadochronowe na Pustyni Błędowskiej
- Majowe weekendy na Pustyni Błędowskiej. Przyjeżdża wielu turystów z całej Polski
- Miejsca wstydu w Wadowicach. Jak mogli do tego dopuścić? [ZDJĘCIA]
- Bestialskie morderstwo na Podstawiu. Ponad 100 lat temu było o nim głośno
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- W lasach trwa masowa wycinka drzew. Nadleśnictwo planuje milion nowych nasadzeń
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
