- Najbardziej niepokojący jest fakt, że bezrobocie cały czas rośnie - mówi Renata Ptak, rzeczniczka krakowskiego GUS.
Na naszym lokalnym rynku ofert pracy jest jak na lekarstwo.
- Jedyne ogłoszenia, jakie teraz mamy, to fryzjer, budowlaniec, kierowca - informuje Małgorzata Adamczyk z Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu.
Piotr Zawiły z Chrzanowa odwiedza PUP bardzo często. - Mam nadzieję, że wreszcie coś dla siebie znajdę. Jeśli praca byłaby za granicą, chętnie z niej skorzystam - mówi pan Piotr. - Jestem spawaczem i nie widzę szans na znalezienie dobrze płatnej pracy na miejscu. Szkoda zostawić rodzinę, ale skoro tutaj nie mogę na nią zarobić, to nie ma innego wyjścia jak rozglądać się za robotą gdzie indziej.
Jak tłumaczą specjaliści od rynku pracy, na zatrudnienie w Niemczech mogą liczyć przede wszystkim wysoko wykwalifikowani pracownicy: informatycy, inżynierowie, pracownicy branży medycznej, usługowej, gastronomii, rolnictwa, handlu. Potrzebni są również opiekunowie do dzieci i osób starszych.
W oświęcimskim pośredniaku pojawiły się już pierwsze oferty pracy z Niemiec. Zatrudnienie czeka głównie na pielęgniarki i pielęgniarzy w miejscowości Offenbach am Main.
- Zainteresowanych wyjazdem do Niemiec jest wielu. Codziennie mieszkańcy powiatu dopytują się o oferty. Przypuszczamy, że znacznie więcej pojawi się ich na początku maja - mówi Patrycja Bies, pracownica oświęcimskiego Urzędu Pracy.
Jeżeli mamy zamiar zostać w Niemczech przez dłuższy okres, musimy dopełnić obowiązku meldunkowego. Trzeba to zrobić w ciągu siedmiu dni od przyjazdu. Później otrzymamy tzw. Lohnsteuerkarte, która jest konieczna do zgłoszenia przez pracodawcę pracownika do ubezpieczenia socjalnego. Niezbędne jest też założenie konta w banku i oczywiście dobra znajomość języka niemieckiego, jeżeli chcemy oficjalnie pracować.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Zabił syna ciosem w klatkę piersiową!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy