Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd ks. Władysławowi Gurgaczowi. Wyjątkowe wydarzenie na Hali Łabowskiej

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Na Hali Łabowskiej trwa pamięć o księdzu Gurgaczu
Na Hali Łabowskiej trwa pamięć o księdzu Gurgaczu Agnieszka Masłowska IPN
W sobotę 3 września przed ołtarzem polowym na Hali Łabowskiej (1061 m n.p.m) we wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy, politycy, żołnierze Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, leśnicy, przedstawiciele organizacji patriotycznych czy poczty sztandarowe. Nie zabrakło przedstawicieli IPN: zastępcy dyrektora oddziału w Krakowie Cecylii Radoń oraz Roksany Szczypty-Szczęch z krakowskiego Biura Edukacji Narodowej.

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat

W ramach uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem księdza Gurgacza przy Urzędzie Gminy w Łabowej. Mszę świętą w intencji księdza oraz poległych bohaterskich żołnierzy koncelebrowało wielu kapłanów. Następnie odbył się apel poległych, a zwieńczeniem uroczystości było złożenie przez poszczególne delegacje kwiatów przy tablicy upamiętniającej kpt. Stanisława Pióro, Żołnierza Niezłomnego, założyciela Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców oraz ks. Władysława Gurgacza. W uroczystości uczestniczyli m.in. poseł Barbara Bartuś i Antoni Macierewicz, w przeszłości m.in. Minister Obrony Narodowej.

Za organizację tego wydarzenia odpowiadali wójt gminy Łabowa, Marta Słaby oraz Fundacja „Osądź mnie Boże”. Na miejscu swoje stoisko miał IPN prezentując swoje wydawnictwa.

Kim był ks. Władysław Gurgacz? Ten jezuita posługiwał się pseudonimem „Sem”, ale nazywano go „Ojcem”. Urodził się w Jabłonicy Polskiej koło Krosna. Żył w latach 1914-1949 i pełnił funkcję kapelana oddziału partyzanckiego PPAN, działającego na Sądecczyźnie w latach 1947-1949 (do PPAN dołączył w 1948 roku). Partyzanci ukrywali się w Beskidzie Sądeckim, a na jeden z obozów leśnych wybrali okolice Hali Łabowskiej. Księdza Gurgacza aresztowano w Krakowie w lipcu 1949 roku. W trakcie pokazowego procesu skazano go na karę śmierci, a wyrok wykonano 14 września 1949 roku w owianym bardzo złą sławą więzieniu Montelupich.

Zdaniem pracowników krakowskiego IPN ks. Gurgacz był dla komunistów podwójnie niebezpiecznym przeciwnikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska