https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 162. rocznicy bitwy miechowskiej. W Miechowie oddano hołd poległym

Aleksander Gąciarz
Obchody 162. rocznicy bitwy miechowskiej
Obchody 162. rocznicy bitwy miechowskiej CKiS w Miechowie
17 lutego to dla mieszkańców Miechowa wyjątkowa data. Tego dnia w 1863 roku na terenie miasta doszło do potyczki między oddziałem powstańczym Apolinarego Kurowskiego, a oddziałem wojsk rosyjskich. Bitwa zakończyła się klęską powstańców i tragedią dla miasta.

Rocznica bitwy pod Miechowem

Z okazji 162. rocznicy tego zdarzenia, w poniedziałek 17 lutego, w Kaplicy św. Barbary na miechowskim cmentarzu odbyła się msza pod przewodnictwem miejscowego proboszcza ks. Franciszka Siarka. Następnie uczestnicy uroczystości prowadzeni przez druha Mirosława Grędę i Orkiestrę Dętą „Sygnał” przeszli na miejski rynek pod pomnik z Orłem. Tam delegacje mieszkańców, samorządowców, młodzieży szkolnej, harcerzy oraz lokalnych instytucji i organizacji złożyły wiązanki kwiatów. W wydarzeniu tradycyjnie wzięła udział grupa rekonstrukcji historycznych Żuawi Śmierci z Buska-Zdroju dowodzona przez Roberta Osińskiego. Po odczytaniu Apelu Poległych, żuawi oddali salwę honorową.

Druga część obchodów odbyła się na terenie Muzeum Ziemi Miechowskiej, gdzie nagrody otrzymali laureaci konkursów związanych z bitwą miechowską oraz gry terenowej, zorganizowanej w przeddzień obchodów przez szkoły w Bukowskiej Woli i Pojałowicach.

Na zakończenie uczestnicy wysłuchali wykładu Maurycego Fojcika poświęconego papieżowi Piusowi IX oraz – jako pierwsi – obejrzeli obraz Marka Hołdy „Bitwa Miechowska - rynek”.

Według zgodniej opinii historyków bitwa miechowska bitwa stoczona przez oddział powstańców styczniowych dowodzonych (bardzo nieudolnie) przez Apolinarego Kurowskiego ze stacjonującymi w mieście Rosjanami, była największą tragedią w dziejach miasta. Zginęło w niej około 200 powstańców, a wielu zmarło z odniesionych ran. Miasto zostało spalone, a mieszkańcy ucierpieli na skutek okrucieństwa Moskali. Próbujący interweniować burmistrz Piotr Orzechowski został na oczach ludzi zakatowany na śmierć.

Laureaci konkursów

Powiatowy konkurs wiedzy o bitwie miechowskiej

1. Karina Poteralska (LO w Miechowie)

2. Monika Natkaniec (ZS 1 w Miechowie)

3. Michał Dziura (ZDZ w Miechowie).

Konkurs historyczny „Bohaterowie bitwy miechowskiej”

1. Weronika Gawąd (SP 1 w Miechowie)

2. Magdalena Piotrowska (SP 1 w Miechowie)

3. Mateusz Szczuka (SP w Bukowskiej Woli), i Anastazja Barasińska (SP 2 w Miechowie)
Wyróżnienia: Michalina Barasińska (SP 2 w Miechowie), Patrycja Dziura (SP w Pojałowicach), Hanna Malicka (SP 1 w Miechowie)

Konkurs plastyczny „Bohaterowie bitwy miechowskiej”

1. Emilia Ziółko (SP w Bukowskiej Woli)

2. Laura Dudzicz (SP 2 w Miechowie)

3. Julia Kręcisz (SP w Pojałowicach)

Wyróżnienia: Nadia Bałazińska (SP 2 w Miechowie), Adam Sroga (SP 1 w Miechowie)

Gra terenowa „Wspomnienie bitwy miechowskiej”

Szkoła Podstawowa Nr 1 Miechowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska