https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wzgórze Madery w Krakowie zagrożone zabudową wielorodzinną. Mieszkańcy spotkali się z wiceprezydentem Stanisławem Mazurem

Ewa Wacławowicz
Spotkanie mieszkańców Podgórza Duchackiego z wiceprezydentem Stanisławem Mazurem odbyło się w środę, 5 marca
Spotkanie mieszkańców Podgórza Duchackiego z wiceprezydentem Stanisławem Mazurem odbyło się w środę, 5 marca Ewa Wacławowicz
Mieszkańcy Podgórza Duchackiego spotkali się w środę 5 marca z wiceprezydentem Stanisławem Mazurem. Tematem spotkania była konieczność zabezpieczenia Wzgórza Madery przed zabudową wielorodzinną. W międzyczasie grupa radnych złożyła w Kancelarii Rady Miasta Krakowa projekt uchwały kierunkowej w sprawie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „ Wzgórze Madera".

Na ulicy Wspólnej w Podgórzu Duchackim, mieszkańcy od dobrych kilku dekad dzierżąwią od miasta ogródki działkowe. Niestety istnieje realne zagrożenie, że w niedalekiej przyszłości ogródki działkowe ulokowane na tzw. Wzgórzu Madery znikną, a zastąpi je zabudowa wielorodzinna. Byłoby to zgodne z przyjętym uchwałą z 2006 roku planem zagospodarowania przestrzennego "Bonarka".

Tereny zielone w Podgórzu Duchackim

Mieszkańcy stanowczo sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu, o czym poinformowali wiceprezydenta Stanisława Mazura na spotkaniu, które odbyło się w środę 5 marca. Przybyła na nie naprawdę spora grupa krakowian. Pokazali oni Prezydentowi m.in. skalę zniszczeń jaką poczynił w tym miejscu deweloper. Od początku lutego trwała tu bowiem wycinka drzew i krzewów, które porastały zarówno działkę na którym jest ulokowane Wzgórze Madery, jak i działki sąsiednie. Wycinka choć nie wymagała zgłoszenia, została wstrzymana i teraz mieszkańcy walczą z czasem, by nie udało się terenów zabudować.

Radny Michał Starobrat obecny na spotkaniu dodał, że już za poprzedniej kadencji działka, na której leży Wzgórze Madery była obiecywana mieszkańcom, jako teren zieleni publicznej i że jest to fantastyczne miejsce pod park.

- Państwo, którzy tutaj mieszkają mogą poświadczyć, że tu nigdy zabudowy nie było. Ten teren jest historyczny - mówił

Wiceprezydent spokojnie i merytorycznie przekazał mieszkańcom, że miasto planuje w nowym planie przeznaczyć te tereny na zieleń publiczną.

- Wiem, że te tereny dla Państwa to nie jest zwykły kawałek ziemi. Sądzę, że ta państwa walka i determinacja zaprowadzą do szczęśliwego zakończenia. Zamierzamy w MPZP Wola Duchacka Zachód przeznaczyć te tereny na tereny zieleni publicznej - mówił prof. Stanisław Mazur

Zgromadzeni mieszkańcy nagrodzili słowa prezydenta brawami.

Jak dodał Stanislaw Mazur, miasto chciałoby brać czynny udział w urządzaniu tego terenu. W odpowiedzi, z tłumu dało się usłyszeć głosy, że teren powinien zostać pół dziki, z kilkoma ławkami, ale bez zbędnej infrastruktury i betonu.

Radny Michał Starobat zwrócił się do prezydenta z prośbą, by monitorował proces powstawania planu i upilnował czasu jego realizacji. - Ważne jest dla nas żeby ten gotowy plan jak najszybciej trafił pod obrady rady miasta, najlepiej przed wakacjami, bo w wakacje może się okazać, że miasto wyda już pozwolenia i wjadą tu koparki - mówił radny

Co z ogródkami działkowymi?

Na spotkaniu obecni byli również mieszkańcy należący do Stowarzyszenia ogrodowego „Wzgórze Madera”, którzy domagają się zabezpieczenia swoich działek i przemianowania ich na Rodzinne Ogródki Działkowe.

Jak informuje nas Jan Pawlik, prezes stowarzyszenia na dzień dzisiejszy teren zajmują 142 działki o powierzchni około 2 arów każda. I jak mówi zainteresowanie ogródkami przechodzi z pokolenia na pokolenie.

- Ostatnio obserwujemy taką tendencję, że potomkowie działkowiczów starają się o te działki. I to nas cieszy, że Ci następcy są. Walczymy o to, by i oni mogli cieszyć się tą zielenią i spokojem - mówi

Wiceprezydent Stanisław Mazur poinformował, że choć przemiana działek na ROD jest rozważana w pierwszej kolejności, miasto rozważa inną opcję a mianowicie przeznaczenia ich terenu na mieszkalnictwo.

- Będę z Państwem szczery. Z jednej strony mamy państwa propozycję dotyczącą przeznaczenia tych działek na ROD co jest bardzo poważnie rozważane, a z drugiej strony dwa dni temu z Wydziału Mieszkalnictwa popłynął sygnał o możliwości wykorzystania tych terenów pod mieszkania. Państwo wiecie, że w Krakowie dramatycznie brakuje mieszkań. Absolutnie o niczym na razie nie przesądzam i chciałbym żeby Państwa wizja się zrealizowała, ale o tym co dalej, będziemy mogli powiedzieć w ciągu miesiąca jak będziemy wiedzieć jaki jest poziom skażenia - mówił prezydent Stanisław Mazur

Właściciele ogródków działkowych w rozmowie z nami, nie kryją niepokoju. - Cieszymy się z zapowiedzi prezydenta dotyczących terenów zielonych, ale nie cieszymy się z tego, że nie mamy pewności co stanie się z naszymi działkami. To nasza praca, nasz wkład finansowy, wszystko my tutaj zrobiliśmy - mówi nam Pan Jan Zieliński, który dzierżawi ogródki od 1982 roku.

Radna dzielnicy XI Agata Śleszyńska ma nadzieję, że obie sprawy uda się załatwić pozytywnie - zarówno zieleń publiczną dla Wzgórza Madery jak i ROD dla ogródków działkowych.

- Właściciele ogródków działkowych oczekują, że na tym terenie będą stworzone Rodzinne Ogródki Działkowe. Na ten moment użytkują oni bowiem te działki na mocy umowy dzierżawy z miastem. Co prawda umowa jest bezterminowa, ale może ona zostać wypowiedziana, a okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Ustanowienie ROD dałoby właścicielom ogródków możliwość realizacji inwestycji, doprowadzenia wody, prądu i innych mediów - mówi przewodnicząca Komisji Zieleni i Ochrony Środowiska.

Nowy plan miejscowy

Tymczasem pod koniec lutego br. grupa radnych przygotowała i złożyła projekt uchwały ws. opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „ Wzgórze Madera".

Jak czytamy w uzasadnieniu, mieszkańcy, zrzeszeni w stowarzyszeniu ogrodowym „Wzgórze Madera" od lat czynią starania dla zmianę przeznaczenia tego terenu w miejscowym planie.

- Opracowanie nowego planu dla tego obszaru nie tylko zabezpieczy wskazany teren przed potencjalną zabudową, ale również pozwoli Gminie Miejskiej Kraków utworzyć na nim rodzinne ogrody działkowe – argumentują radni w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Wnioskodawcy zwracają także uwagę, że zgodnie z obecnym stanem prawnym, warunkiem niezbędnym dla utworzenia rodzinnych ogródków działkowych jest ich właściwe oznaczenie w planie. Radni przypominają, iż w przyjętym, uchwałą Rady Miasta Krakowa miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Bonarka", powyższy obszar został oznaczony jako teren zabudowy wielorodzinnej mieszkalno-usługowej, który nie dopuszcza ustanowienia na nim rodzinnych ogródków działkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska