https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów oddał cześć powstańcom styczniowym. Symboliczna uroczystość na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Zdjęcia

Andrzej Skórka
Opracowanie:
Tarnowskie obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na Starym Cmentarzu w Tarnowie
Tarnowskie obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na Starym Cmentarzu w Tarnowie Tomasz Schenk
Obok Kwatery Powstańców Styczniowych na Starym Cmentarzu w Tarnowie zapłonęły w środę (22 stycznia) po południu znicze i złożono kwiaty. Tak Tarnów upamiętnił uczestników niepodległościowego zrywu sprzed 162 lat.

Rocznicowe uroczystości zorganizowali członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze z drużyn 19 i 20 Komendy Hufca Tarnów oraz Urząd Miasta Tarnowa.

Kwatera Powstańców Styczniowych w Tarnowie

Ich uczestnicy spotkali się o godz. 16.30 przed bramą cmentarza, skąd przeszli przed Kwaterę Powstańców Styczniowych, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Pomnik poświęcony powstańcom powstał w roku 1891 ze składek społecznych. Ma formę kopca z polnych głazów zwieńczonego żeliwnym krzyżem. Przymocowano do niego herb Rzeczpospolitej Trojga Narodów, tablice z nazwiskami powstańców i oraz z napisem „1863 Poległym za Ojczyznę”. Stanął na mogile, w której chowano powstańców zmarłych na skutek ran w Tarnowie.

Choć Powstanie Styczniowe 1863 roku toczyło się na terenie zaboru rosyjskiego, udział w nim brali także tarnowianie. W mieście organizowano pomoc dla powstania, a miejscowe szpitale leczyły rannych. Dwa miesiące po jego wybuchu do Tarnowa przyjechał konwój, a w nim pierwszy dyktator powstania styczniowego, Marian Langiewicz.

Tarnów Naszemiasto poleca!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska