https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienia historyczne i poezja powstańcza w Krzeszowicach. Śladami bohaterów sprzed ponad 160 lat

BCA
Powstanie Styczniowe odgrywane w Czernej w gminie Krzeszowice
Powstanie Styczniowe odgrywane w Czernej w gminie Krzeszowice Barbara Ciryt
W Gminnej Bibliotece w Krzeszowicach zaplanowano wieczór poezji powstańczej z oprawą muzyczną. To element projektu kulturalnego "Śladami bohaterów powstania styczniowego ziemi krzeszowickiej". Celem tego działania jest upamiętnienie wydarzeń sprzed ponad 160 lat, które odcisnęły - podobnie jak w całym kraju - trwałe piętno na historii Krzeszowic i okolicy.

Wieczór poezji odbędzie się w piątek 4 października 2024 roku, początek o godzinie 18 na II piętrze Biblioteki w Krzeszowicach. W spotkaniu wezmą udział artyści związani z tutejszym regionem: Jan Migała i Grzegorz Klimczak z córką Anną Trojan. Podkreśli to lokalny charakter wydarzenia oraz więź z historią i dziedzictwem tych terenów.

- Realizacja projektu ma szczególne znaczenie ze względu na bezpośredni udział mieszkańców ziemi krzeszowickiej w Powstaniu Styczniowym. Jednym z najważniejszych lokalnych bohaterów tego zrywu był Florian Buzdygan, mieszkaniec Krzeszowic, który pełnił funkcję naczelnika powstania w gminie Krzeszowice. Jego udział w bitwach w Puszczy Świętokrzyskiej, wspólnie z Adamem Chmielowskim (późniejszym świętym Bratem Albertem), stanowi kluczowy fragment historii naszego regionu - informują bibliotekarze z Krzeszowic zapraszając na to kulturalne wydarzenie.

Buzdygan maił też wpływ na sztukę. U tego naczelnika powstania w gminie Krzeszowice gościł artysta Artur Grottger, który był zainspirowany opowieściami Buzdygana. Przyczyniły się one do powstania słynnego cyklu dziewięciu czarno-białych rysunków, przedstawiających sceny z Powstania Styczniowego. Wśród tych prac znajduje się także ikoniczne "Kucie kos", które według legendy, miało miejsce w gospodarstwie Buzdygana. Ale wiadomo, że scena została wykonana w istniejącej do dziś kuźni w Igołomi, miejscowości, w której mieszkał Adam Chmielowski.

Projekt krzeszowickiej biblioteki został dofinansowany ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864". Dzięki wsparciu udało się przygotować wydarzenie, które z pewnością wzmocni pamięć o tych ważnych dla naszej społeczności wydarzeniach.

Jak wskazują pracownicy krzeszowickiej biblioteki ten wieczór poezji będzie nie tylko lekcją historii, ale także okazja do wspomnień i refleksją nad przeszłością, która ukształtowała naszą teraźniejszość

Juromania na zamku Tenczyn

Juromania na zamku Tenczyn. Czarownice, rycerze, skryba i sm...

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska