18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie archeologów. Olkusz jest starszy, niż nam się wydaje

Magda Wrzos-Lubaś
Radny Beniamin Maciej Bujas cieszy się z odkrycia murów. W przyszłości mogą one przyciągnąć do Olkusza turystów
Radny Beniamin Maciej Bujas cieszy się z odkrycia murów. W przyszłości mogą one przyciągnąć do Olkusza turystów Magda Wrzos-Lubaś
Kolejne archeologiczne rewelacje w Olkuszu. Pod płytą ulicy Floriańskiej odkryto pozostałości średniowiecznych murów obronnych miasta i fosy. Co ciekawe, ich układ jest zupełnie inny niż spodziewali się naukowcy. Stawiane hipotezy zaprzeczają wiedzy, jaką zgromadzono dotychczas o najstarszych dziejach miasta.

Prace na ulicy biegnącej do Rynku prowadzone są w ramach rewitalizacji olkuskiej starówki. Celem jest zbadanie przebiegu murów miejskich na obszarze ok. 40 m sześciennych.

- Odsłonięty został północny fragment murów otaczających Olkusz oraz prawdopodobnie fragment krawędzi furty Parczewskiej prowadzącej do miasta - mówi miejski konserwator zabytków w Olkuszu - Agnieszka Kaczmarczyk. Przypomina jednocześnie, że mury miejskie ulegały licznym przebudowom, a badania archeologiczne pozwolą uzyskać dodatkową wiedzę o lokalizacji furt i przebiegu fosy w tej części miasta. Mury pochodzą prawdopodobnie z XV wieku. Głęboki na prawie cztery metry wykop odsłonił też ściany dwóch kamienic datowanych na ok. XVII w. i wąską ścieżkę między nimi.

Najciekawszym odkryciem jest jednak fragment fosy, ku zdziwieniu archeologów położony pomiędzy pozostałością murów obronnych a rynkiem. - To spora niespodzianka. Mury odkryte dotychczas w Olkuszu, choćby na ul. Żuradzkiej, umiejscowione były na resztkach dawnych wałów obronnych. Te znajdują się na krawędzi fosy - mówi Izabela Mianowska, kierownik prac archeologicznych. Wyjaśnia, że w średniowieczu miasto otoczone było wałem obronnym, za którym znajdowała się fosa. Przebieg fosy w miejscu, gdzie badacze spodziewali się reliktów wałów, świadczy o tym, iż w starszej fazie istnienia miasta nie było ono od strony północnej tak rozległe jak obecnie. Zagadkowe odkrycia stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe ustalenia historyków dotyczące kierunków rozwoju Olkusza.

Ponadto badacze poprowadzili wykop wyjątkowo głęboko i zajrzeli pod warstwę calcu, czyli pierwotnej warstwy geologicznej, niezawierającej śladów kultury ludzkiej. W Olkuszu sięga ona od ok. 1,5 m do ok. 4,2 m w głąb ziemi. Niewykluczone jednak, że nasi przodkowie żyli tu wcześniej, niż myśleliśmy. Pokażą to wyniki badań na niższych warstwach gruntu.

- Może okazać się, że Olkusz jest o wiele starszy, a odkrycia okażą się przełomowe. Na pewno każdy element średniowiecznego miasta jest skarbem, którym warto się chwalić - zaznacza Beniamin Maciej Bujas, radny Olkusza, zajmujący się ochroną zabytków. Przypomina, że pierwsze wzmianki potwierdzające istnienie Olkusza pochodzą z 1299 roku, nie zachowały się natomiast dokumenty świadczące o wcześniejszej historii.

Archeolodzy dokładnie zbadają teraz odkryte relikty. - Projekt zakłada objęcie nadzorem archeologicznym wykopów pod kanalizację deszczową i sanitarną na ulicy Floriańskiej. Dalsze badania archeologiczne być może odpowiedzą na mnożące się pytania - dodaje Mianowska.

Później średniowieczne mury zostaną jednak przykryte kostką brukową, a na ulicy przywrócony ruch samochodowy, wstrzymany teraz na czas prowadzenia badań.

- Miejsce zostanie odpowiednio wyeksponowane. Przebieg murów pokazany będzie w nawierzchni ulicy Florańskiej, podobnie jak na pozostałych ulicach - mówi Agnieszka Kaczmarczyk. Zapewnia też, że po zakończeniu wszystkich prac rewitalizacyjnych na rynku opracowany zostanie kompleksowy projekt trasy wiodącej szlakiem murów obronnych miasta, odsłoniętych już w kilku miejscach Olkusza.

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Konkurs na najładniejsze zdjęcie matki z dzieckiem! Weź udział i zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska