https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BLISKIE SPOTKANIA. Baszta w Olkuszu była kultowym barem, dziś świeci pustkami. Jest jednak plan na zagospodarowanie obiektu

Paweł Mocny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat funkcjonujący w baszcie w Olkuszu bar zyskał status kultowego. Mimo że co jakiś czas zmieniali się tam właściciele, to zainteresowanie lokalem nie malało. Dziś obiekt świeci jednak pustkami. Gmina Olkusz, która jest właścicielem obiektu, ma ambitne plany na jego zagospodarowanie.

Co z olkuską basztą? Niegdyś popularny bar jest zamknięty od kilku lat

Bywalcom olkuskich barów i pubów nie trzeba przedstawiać Baszty. W progach obiektu, który znajduje się na Szpitalnej, swój wolny czas spędzała cała masa olkuszan.

Początkowo w latach 90. działała tam kawiarenka. Później Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu wydzierżawił ją. Wówczas nastał dla niej „złoty czas”. Zarówno w budynku, jak i przed nim organizowane były przeróżne wydarzenia – między innymi Sylwester, koncerty, palenie marzanny, konkursy, wystawy, seanse filmowe i wiele innych.

Później baszta trafiła „w ręce” kolejnych dzierżawców a wydarzeń organizowano tam coraz mniej. Przez ostatnie lata działalności lokal nie różnił się zbyt wiele od innych olkuskich barów. Ponad 10 lat temu baszta została zamknięta.

Baszta w Olkuszu
Baszta w Olkuszu
Paweł Mocny

Baszta w Olkuszu znów będzie służyła mieszkańcom

Na ten moment baszta pozostaje zamknięta. To ma się zmienić. Nie powstanie tam jednak ani bar, ani restauracja, ani pub. Jak wyjaśnił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, obiekt nie spełnia bowiem warunków sanitarnych i ewentualne otwarcie tam takiego lokalu jest niemożliwe. Budynek zostanie jednak zostanie przystosowany do pełnienia zupełnie innego celu.

- Mamy bardzo dobry pomysł na to, żeby to miejsce zagospodarować, bo w chwili obecnej ono nie jest wykorzystywane. Chcielibyśmy, aby pojawiło się tutaj uzupełnienie naszej multimedialnej trasy turystycznej „Podziemny Olkusz”. Właśnie tutaj pojawiłyby się nowe technologie pokazujące historię Olkusza i baszty w sposób bardzo atrakcyjny i nowoczesny. Dzięki temu zagospodarujemy to miejsce i będziemy mogli również wykonać konserwację murów - mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską”  rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Baszta w Olkuszu
Baszta w Olkuszu
Paweł Mocny

Pomysł na zagospodarowanie baszty został wpisany do Gminnego Programu Rewitalizacji Olkusza. Taka inwestycja najprawdopodobniej będzie niosła za sobą spore koszty, więc gmina zamierza starać się o dofinansowanie. Jak zaznaczył rzecznik olkuskiego urzędu pomysł zostanie zrealizowany gdy tylko uda się pozyskać środki zewnętrzne.

Baszta w Olkuszu nie jest zabytkiem

W XIV wieku Olkusz otaczał mur miejski. Miał on ponad 1,1-kilometra długości i prawie dwa metry grubości. Jego elementami było około 15 baszt. Żadna z nich nie zachowała się do dziś.

O baszcie, która znajduje się przy dzisiejszej ulicy Szpitalnej wiadomo tyle, że powstała ona jako półbaszta zakończona krenelażem. Zbudowana została z licowanych ciosów olkuskiego piaskowca. Najprawdopodobniej pod koniec XV wieku została ona rozbudowana i nakryta dachem. Niestety na skutek działalności górniczej jako jedna z pierwszych obiektów w mieście popadła ona w ruinę i została rozebrana jeszcze przed połową XVIII wieku. 

W 1968 roku przypadkowo odkryto fundamenty dawnej baszty. Wówczas zainspirowały one działaczy Towarzystwa Miłośników Ziemi Olkuskiej i władze miasta do podjęcia prac nad rekompozycją obiektu. To właśnie dzięki tej inspiracji powstała dzisiejsza baszta.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska