Nadchodzą zmiany w organizacji ruchu na DK 94 w Olkuszu
W sierpniu tego roku na całym odcinku drogi krajowej numer 94 w Olkuszu wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu. Wyłączony z użytkowania został południowy pas jezdni a cały ruch został przekierowany na północny. Wiele zmian zaszło także na skrzyżowaniach „starej czwórki” z drogami lokalnymi. Więcej na temat obecnie obowiązującej organizacji ruchu możecie przeczytać klikając tutaj.
Podczas posiedzenia komisji rozwoju gospodarczego i gospodarki miejskiej Rady Miejskiej w Olkuszu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie wraz z przedstawicielami wykonawcy przebudowy DK 94 zaprezentowali samorządowcom zmiany, które mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.
Największa zmiana ma dotyczyć skrzyżowania z Kościuszki i Rabsztyńską. Część Kościuszki przebiegająca od zjazdu na plac autobusowy aż do drogi krajowej ma zostać zamknięta. Jednocześnie autobusy będą mogły wyjechać na „starą czwórkę” tymczasowym zjazdem. Zamknięty ma zostać także wyjazd ze Słowackiego.

Zmiany będą dotyczyły także skrzyżowania z ulicą Wspólną. W związku z prowadzeniem głębokich wykopów pod wykonanie kanalizacji deszczowej zjazd z drogi krajowej na Wspólna zostanie przesunięty w stronę Śląska.

Największych modyfikacji kierowcy oczekują na skrzyżowaniu z 20 Straconych i Mickiewicza. Wiele osób zwraca bowiem uwagę, że znajdujące się tam tymczasowe rondo nie jest bezpieczne. Zgodnie z dokumentacją GDDKiA skrzyżowanie zostanie przesunięte o kilka metrów w stronę 20 Straconych. Na Mickiewicza z kolei cały ruch zostanie przekierowany na pas wyjazdowy.

Wszystkie zmiany poza tą, która dotyczyła skrzyżowania z ulicą Słowackiego komisja zaopiniowała pozytywnie. Jednocześnie samorządowcy zaproponowali, aby przy skrzyżowaniu ze Słowackiego utworzyć tymczasowe rondo. Ostateczne opinie w tej sprawie przekażą wykonawcy Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz służby i inwestor. Warto zaznaczyć, że całość może jeszcze ulec zmianom.
- Jako radny i przewodniczący komisji nie poparłem żadnego z proponowanych rozwiązań. Uważam, że burmistrz musi bardziej asertywnie i skutecznie wymóc na inwestorze i wykonawcy taki tryb realizacji prac aby szanować bezpieczeństwo i komfort poruszania się mieszkańców. Mam uwagi do zorganizowania komunikacji, która wyklucza wiele części miasta, stwarza zagrożenie, że karetka czy straż pożarna nie dojedzie na czas a dodatkowo oświetlenie tymczasowych przejść dla pieszych jest złe i stwarza niebezpieczeństwo - skomentował przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego i gospodarki miejskiej Rady Miejskiej w Olkuszu Wojciech Panek.
- Władze Olkusza muszą zacząć upominać się głośno i skutecznie o godne warunki podczas prac budowlanych dla mieszkańców. Apeluję do burmistrza Romana Piaśnika o większą asertywność i realne włączenie się do rozmów – dodał.
- Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że inwestycja o tej skali wiąże się z utrudnieniami w ruchu. Burmistrz jest w stałym kontakcie z przedstawicielami inwestora i wykonawcy przebudowy DK 94, aby możliwie najbardziej ograniczyć uciążliwości związane z trwającymi pracami. Nasze oczekiwania przekazywane są w sposób stanowczy i jasny. Zdarza się także, że wspólnie szukamy "złotego środka", który będzie zgodny z obowiązującym prawem i jednocześnie zabezpieczy oczekiwania nasze i mieszkańców, co - biorąc pod uwagę zakres prac przy DK94 - nie zawsze jest łatwe. Dlatego w spotkania z inwestorem i wykonawcą zostali włączeni również radni Rady Miejskiej w Olkuszu, by mogli formułować własne uwagi, od razu dowiadywać się, czy ich wdrożenie jest możliwe z uwagi na przepisy, a także na bieżąco poznawać aktualny stan prac i planowane kolejne działania związane z realizacją inwestycji - podkreślił rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos.
