Nie dopuścimy do odmrożeń, gdy będziemy się odpowiednio ubierać. Skarpety powinny być grube i najlepiej bawełniane. Buty wygodne, na grubszej podeszwie. Skórę dłoni chronimy kremem półtłustym i ciepłymi rękawiczkami. Policzki, nos też chronimy przed mrozem kremem półtłustym, a panie dodatkowo makijażem z podkładem i pudrem. Na uszy naciągamy czapki lub opaski. A jeśli to nie pomaga, to prawdopodobnie mamy kłopoty z krążeniem krwi i powinniśmy zgłosić się do lekarza. Są leki, które krążenie pobudzają.
Jeśli doszło do odmrożenia, to poszkodowanego trzeba przenieść do ciepłego pomieszczenia, rozluźnić mu ubranie uciskające obrzęknięte miejsca, ściągnąć przemoczoną i zmrożoną odzież. Odmrożoną część ciała delikatnie rozcieramy i wkładamy do zimnej wody, a następnie powoli i stopniowo podwyższamy temperaturę wody, do temperatury pokojowej (cały proces powinien trwać 20-30 minut).
Nie wolno nacierać odmrożonych miejsc śniegiem ani alkoholem. Nie należy podawać poszkodowanemu alkoholu ani pozwolić mu zapalić papierosa. Można mu podać do picia mocno osłodzone, ciepłe napoje. Jeżeli na skórze występują pęcherze czy grożące martwicą sine przebarwienia, zakładamy na nie jałowy opatrunek i niezwłocznie kontaktujemy się z lekarzem.
Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!