Na to zadanie gmina pozyskała środki z programu Polski Ład w kwocie 995 tys. zł. W jego ramach gminy mogły starać się o fundusze na ochronę zabytków. Stodoła jest elementem zabudowy dworskiej w Korzennej.
- Niektóre środki finansowe dedykowane na są bardzo konkretne działania. To wykorzystaliśmy i udało nam się pozyskać środki na odtworzenie tego zabytku z Polskiego Ładu. Oczywiście unowocześniamy przeznaczenie tego obiektu. Kiedyś była to stodoła, a teraz obiekt będzie służył zaspokajaniu potrzeb mieszkańców - mówi wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.
Jak zapowiada, będą się tam odbywać spotkania plenerowe, koncerty oraz wydarzenia artystyczne. - Mam nadzieje, że ta inwestycja przyciągnie nie tylko mieszkańców, ale i gości.
Zabytkowy dwór, jak i resztę zespołu parkowego datuje się na koniec XVIII wieku. Po wyremontowaniu obiektów w jednym z nich znajduje się restauracja, a drugim siedziba Centrum Kultury w Korzennej oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Teren wokół stawu został uporządkowany, a jakiś czas temu zakończono też budowę tężni solankowej.
Zgodnie z projektem stodoła architektonicznie będzie nawiązywać do dwóch pozostałych obiektów. Podpiwniczony obiekt będzie mógł pomieścić minimum 200 osób i będzie wykorzystywany na różne sposoby.
- Odbudowa stodoły to niejako dokończenie rewitalizacji założenia parkowo dworskiego dokonanej przed laty. Wówczas możliwości finansowe nie pozwalały na odbudowę stodoły, która była integralną częścią dworu. Gdy pojawiła się taka możliwość, gmina zleciła przygotowanie koncepcji, a następnie opracowano projekt - przypomina Leszek Skowron, wójt Korzennej.
Obiekt budowany jest za budynkiem dworu i zostanie połączony zadaszoną przewiązką z jego zapleczem gastronomicznym, dzięki czemu będzie można wygodnie przejść z jednego obiektu do drugiego bez względu na warunki pogodowe.
