Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ważne indywidualne wsparcie!

Red.
Reshot/Therese Petersson
W niedzielę, 23 lutego, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Coraz częściej mówi się, że dotyka ona nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież. Dlatego o problemach zaburzeń psychicznych rozmawiamy z dr Dorotą Wilanowską-Pardą, kierownikiem Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży funkcjonującego od niedawna w Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie.

- Jak to jest budować od podstaw jednostkę zajmującą się leczeniem zaburzeń dzieci i młodzieży?

- Dr Dorota Wilanowska-Parda: To prawda, nasze Centrum, w którego skład wchodzi na razie funkcjonująca od czerwca ubiegłego roku Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Oddział Dzienny, który otwarliśmy w listopadzie, to rzeczywiście budowanie od podstaw. Szpital obchodził wprawdzie niedawno stulecie, ale dzieci i młodzieży nie leczono tu od wielu lat. Kryzys psychiatrii dziecięcej, o którym media piszą mniej więcej od roku skłonił władze Szpitala do wyjścia naprzeciw potrzebom, tej grupy. Okazało się, że miejsc jest w Małopolsce, zresztą nie tylko w Małopolsce, zbyt mało. Zdecydowałam się więc podjąć wyzwanie, jakim jest tworzenie centrum. Te działania wciąż trwają, bo ambicją Szpitala Babińskiego, jak i moją jest w miarę możliwości pełne wpisanie się w budowany obecnie w województwie system opieki z pełnym zakresem świadczeń, a więc nie tylko leczeniem ambulatoryjnym i dziennym, ale także środowiskowym, a w niedalekiej miejmy nadzieję przyszłości również stacjonarnym. Po tych ośmiu miesiącach pracy mogę mówić o satysfakcji, także tej osobistej, wynikającej choćby stąd, że budowany zespół składa się z ludzi zaangażowanych, myślących o Centrum, podobnie jak ja, w kategoriach wyzwania, któremu trzeba wspólnie sprostać. To cieszy, gdy można pracować z ludźmi pragnącymi zbudować wspólnymi siłami coś dobrego i potrzebnego. Z osobami, które mając już spore doświadczenie w pracy z pacjentem w okresie dorastania, dbają o własny rozwój zawodowy i chcą podnosić swoje kwalifikacje. Specyfika naszej pracy polega na całościowym podejściu do adolescenta i jego rodziny. Z syntezy naszych obserwacji rodzi się indywidualny program leczenia oraz tam, gdzie to potrzebne, wsparcia, także dla rodziny i opiekunów młodego człowieka. Praca psychoterapeutyczna zarówno w Poradni jak i w Oddziale Dziennym podlega regularnej superwizji.

- Z jakiego typu czy rodzaju zaburzeniami swoich dzieci najczęściej zgłaszają się do Centrum ich rodzice?

- Ukierunkowani jesteśmy głownie na pomoc młodym ludziom od 12 roku życia. Większość z zaburzeń, z jakimi się spotykamy związana jest więc z wchodzeniem i przeżywaniem okresu dorastania. Są to wprawdzie zaburzenia, które można określić jako wymagające interwencji, ale z reguły o charakterze przemijającym, z więc typowe dla tego okresu w życiu człowieka. Drugą kategorią są zaburzenia czy trudności adaptacyjne, takie jak kłopot z odnalezieniem się w nowej sytuacji, w nowej szkole, w innej niż dotychczasowa grupie rówieśniczej. Tu symptomami są trudności z realizacją obowiązku szkolnego, i nie są to jak kiedyś wagary, ale raczej dłuższe nieobecności. Narastającym zjawiskiem są zachowania autoagresywne. Większość pacjentów zgłaszających się do naszej Poradni ma w swojej historii samookaleczenia. I nie jest to kwestia mody, ale zjawiska, agresji skierowanej wobec samego, czy samej siebie. Dochodzą do tego zaburzenia odżywiania i pojawiające się u młodych ludzi zaburzenia osobowości, wcześniej diagnozowane u osób dorosłych. Stąd nasze dążenie do tworzenia grup terapeutycznych, w których z takimi zaburzeniami można skutecznie pracować.

- Jakie, w Pani opinii, są potrzeby działania poza systemem lecznictwa w zakresie troski o zdrowie psychiczne młodych ludzi?

- Dla wszystkich jest jasne, że o zdrowiu psychicznym dziecka czy młodego człowieka w wieku dorastania decydują środowisko domowe i szkolne. Proszę pamiętać, że psycholog czy psychiatra pojawia się dopiero wtedy, gdy ze zdrowiem jest coś nie w porządku. Dlatego wśród zadań Centrum widzimy także oddziaływania na rodzinę i szkołę. Niemniej jest to zadanie przede wszystkim dla psychiatrii środowiskowej. Oddziaływania tam gdzie pojawiają się jakieś dysfunkcje, skutkujące zaburzeniami zachowania u dzieci i młodzieży. Dzisiejszy świat dorosłych nastawiony na sukces, powoduje, że rodzice w poszukiwaniu tego sukcesu mniej uwagi poświęcają dzieciom. To niezrozumienie czy brak dostępności emocjonalnej i bliskiego kontaktu powoduje, że dzieci uciekają w świat wirtualny – społeczności i kontaktów w sieci, gier, czy co najbardziej rujnujące środków psychoaktywnych. Szkoła z obszernymi programami nauczania, także wytwarza atmosferę, czasem niezdrowego, współzawodnictwa. Podobnie jest też w samym środowisku rówieśników. Ci, którzy nie sprostają mogą doświadczać odrzucenia przeżywanego w tym wieku bardzo głęboko i boleśnie. Mamy deficyt miejsc, w których młodzi ludzie mogliby znaleźć szerszą ofertę zajęć pozalekcyjnych, pozwalających im rozwijać umiejętności bycia wspólnie w różnych aktywnościach, np sportowych czy artystycznych. Chcielibyśmy także bliżej współpracować z placówkami oświatowymi. Tam, gdzie można rozwinąć działania profilaktyczne, np w formie warsztatów dla uczniów, nauczycieli lub rodziców.

- Jak te wszystkie plany mają się do projektów reformy opieki psychiatrycznej kierowanej do dzieci i młodzieży.

- W tej chwili domykamy przygotowanie ofert prowadzenia przez Szpital Babińskiego czterech Poradni Psychologicznych (trzech w Krakowie, w Skawinie), które według wprowadzanego obecnie systemu mają stanowić tak zwany I poziom referencyjny, czyli udzielać pomocy psychologicznej i wsparcia tym wszystkim, który przeżywają trudności, ale jeszcze nie potrzebują konsultacji w poradni zdrowia psychicznego. Wiele problemów da się rozwiązać na tym poziomie, tym bardziej, że zwłaszcza wśród młodszych, już samo podjęcie leczenia psychiatrycznego może być dla dziecka stygmatyzujące. W momencie uruchomienia zespołu leczenia środowiskowego w naszym Centrum będziemy mogli spełnić wymagania II poziomu referencyjnego, z chwilą otwarcia oddziału stacjonarnego, najwyższego III poziomu. Mamy potencjał i możliwości, Szpital ma plany odnośnie konkretnych budynków, które mogłyby być przeznaczone na taki oddział oraz na szkołę dla pacjentów objętych specjalistyczną opieką w ramach naszego Centrum. Wymaga to jednak czasu, bo wola po stronie Dyrekcji Szpitala, a także, jak słyszałam władz istnieje.

Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie w trosce o zdrowie psychiczne młodych i najmłodszych

W 2019 r. Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Małopolski w przeciągu kilku miesięcy uruchomił zupełnie nowy obszar świadczeń adresowanych do dzieci i młodzieży, głównie w wieku od 14 do 18 roku życia. W skład działającego od czerwca ubiegłego roku Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży wchodzą Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz uruchomiony w listopadzie Dzienny Oddział Psychiatryczny z ośmioma miejscami, przy czym pobyt w oddziale dziennym może trwać nawet do roku. Do połowy 2019 r. czyli od chwili uruchomienia Poradnia udzieliła blisko 1000 konsultacji dla 250 młodych pacjentów.

Jeszcze przed stworzeniem tych jednostek, w kwietniu 2019 r., by przygotować się do realizacji nowych wyzwań, Szpital zorganizował seminarium, w trakcie którego swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele podobnych instytucji działających w Polsce oraz przedstawiciele regionalnych i lokalnych instytucji (UMWM, Kuratorium MOPS w Krakowie oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych – będących w sposób naturalny partnerami powstającego centrum. Tego samego dnia w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia złożona została oferta świadczeń Szpitala na rzecz młodych pacjentów.

Po pozytywnej odpowiedzi ze strony NFZ stworzony został zespół leczący, działający w zaadaptowanych do nowej funkcji pomieszczeniach. Nawiązano również współpracę z instytucjami zajmującymi się psychiatrią dzieci i młodzieży w Małopolsce, w tym z Oddziałem Psychiatrii Dorosłych Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi działającymi na terenie Województwa Małopolskiego i Małopolskim Kuratorium Oświaty.

Te skromne jeszcze doświadczenia stanowią punkt wyjścia dla dalszych działań w zakresie rozbudowania skali i zakresu świadczeń dla dzieci i młodzieży. Szpitalowi udało się pozyskać lekarzy ze specjalizacją z psychiatrii dzieci i młodzieży, podobnie jak psychologów i psychoterapeutów, a kilku zatrudnionych już w Szpitalu uzupełnia swoje wykształcenie realizując specjalizacje tym zakresie.

W najbliższych planach jest przystąpienie do ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu na prowadzenie czterech Poradni Psychologicznych dla dzieci i młodzieży i stworzenie w ten sposób ośrodka – I stopnia referencyjnego, a następnie otwarcie Zespołu Leczenia Środowiskowego – co pozwoli uzyskać status ośrodka psychiatrii dziecięcej II poziomu referencyjnego.

Istniejące zabytkowe pawilony znajdujące się na terenie zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie Kobierzynie po renowacji i modernizacji stwarzają możliwość otwarcia oddziału stacjonarnego oraz szkoły dla leczących się tu młodych ludzi. W ten sposób oddział stacjonarny mógłby stanowić cześć Małopolskiego Centrum Leczenia Uzależnień oraz Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, a działające w strukturze Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie Babińskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży już z pełnym zakresem świadczeń (poradnia, oddział dzienny zespół leczenia środowiskowego oraz oddział stacjonarny) status ośrodka III stopnia referencyjnego.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

T
Teresa

Mojej kuzynce na depresję pomogła zmiana diety. Mianowicie zaczęła pić soki z marchwi, jabłka, szpinaku i buraka wg. porad terapiasokami.pl/odpornosc-soki. Już po 2 tygodniach depresja jej minęła, nabrała pewności siebie i ma więcej energii. Zaczęła też chodzić na jogę. Mi osobiście soki pomagają zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3