Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród japoński w Parku Śląskim w jesiennych barwach jest cudowny. Chcecie zobaczyć go bez tłoku? Idźcie tam rano

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Ogród Japoński jesienią w Parku Śląskim to pięknie odnowieone miejsce na spacery.
Ogród Japoński jesienią w Parku Śląskim to pięknie odnowieone miejsce na spacery. Karina Trojok
Jesienią Ogród Japoński w Parku Śląskim wygląda przepięknie. Zobaczcie zdjęcia Kariny Trojok, fotoreporterki Dziennika Zachodniego. Wiśniowy sad, jodła kalifornijska, wielka magnolia, szumiący wodospad, kamienne stopnie i cisza. Tak, pod warunkiem, że przyjdziecie rano. Bo od kiedy go otwarto latem 2021, stał się hitem wśród gości parku.

Przed nami absolutnie najpiękniejszy weekend tej jesieni. Żadnych chmur, tylko słońce, w dzień 10 do 15 stopni na plusie. Ale nocą już koło zera. Chcecie zapamiętać tę jesień w jej najpiękniejszej odłonie? Idźcie do Parku Śląskiego, zobaczyć, jak jesienią wygląda Ogród Japoński.

Ogród japoński w Parku Śląskim

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Nie mieliśmy jeszcze okazji oglądać go jesienią, bo to nowość w Parku Śląskim. Jest za rosarium, idąc od strony zoo, albo przed nim - idąc odd Kapelusza. Został ukończony w lipcu 2021 i latem był hitem wśród odwiedzających park. Co ciekawe, jego budowa i aranżacja trwała...niemal 50 lat. Naprawdę. W Parku Śląskim był bowiem zaplanowany ogród japoński i nawet zaczęła się jego budowa, w roku 1967, ale potem projekt zarzucono Dokończono go dopiero w 2021. Według projektu profesora Edwarda Bartmana ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie miała tu zostać podadzona setka drzew, ale skończyło się na kilku. Obecnie to naprawdę urokliwy zakątek.

Co rośnie w Ogrodzie japońskim

W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano wiśniowy sad, są tu różne gatunki oraz odmiany wiśni. Narodowy symbol Japonii, czyli wiśnię (sakura) zobaczymy na tle jodły kalifornijskiej, odmian derenia jadalnego oraz kosodrzewiny górskiej. Całość uzupełni magnolia.

W ogrodzie zaprojektowano także ogród żwirowy Zen, który zaplanowano w południowo-zachodniej części terenu, w pobliżu tarasu widokowego. Jest kilka ławek. Najważniejsze i robiące największe tarasy są jednak wodne kaskady, wodospad, oczka wodne - spływająca między białymi stopniami woda robi wielkie wrażenie, jednak aby w pełni docenić urok tego miejsca, warto przyjść tu rano (ogród czynny jest od 9), kiedy nie ma ludzi. Bo ogród japoński to przecież cisza, harmonia i spokój. Nad wodospadem jest częściowo przeszklony taras widokowy. Powstał z ostro ciosanych bloków szaro-zielonego piaskowca z lokalnych kamieniołomów.

Rosarium w Parku Śląskim wygląda teraz bardzo efektownie. Zachęca do spacerów.

Rosarium w Parku Śląskim jest zachwycające. Jesienią też kwi...

Wzdłuż części północno-zachodniej, przewidziano nasadzenia krzewów różnych gatunków i odmian hortensji oraz kolekcje kalin, uzupełnione lilakami i krzewuszkami. W strefie placu i projektowanego głównego wejścia na teren ogrodu, zobaczymy jodły koreańskie, głogi pośrednie, magnolię gwiaździstą oraz odpowiednie gatunki bambusów.

Wzdłuż strumienia zostaną nasadzone rabaty bylinowe z kolekcją irysów i poduchami mchów, a w strefie przybrzeżnej zbiornika wodnego, grupy liliowców z grzybieniem białym. W rejonie strumienia zaprojektowano także nasadzenia odmian klona palmowego, magnolii gwiażdzistej oraz wybrane odmiany sosny gęstokwiatowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska