FLESZ - Grzegorz Kuczyński o sytuacji na Ukrainie i przyszłości NATO

Po masowym wypłacaniu gotówki oraz tankowaniu przyszedł czas na paszporty. Od momentu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę mieszkańcy Krakowa zaczęli panikować.
Pod Wydziałem Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie od kilku dni ustawiają się ogromne kolejki. Codziennie na chodniku wzdłuż ul. św. Sebastiana czeka po 150-200 osób. Kolejki tworzą się od wczesnego ranka, jeszcze przed otwarciem biura.
Blisko wejścia do budynku spotkaliśmy panią Annę. W kolejce spędziła ostatnie dwie godziny i jest już zmarznięta, podobnie jak pozostali oczekujący.
- Przyszłam o 6 rano z nadzieją, że szybko załatwię sprawę. Niestety w kolejce stoję już dwie godziny. Mój paszporty stracił ważność, a pod koniec kwietnia wybieram się na urlop. Gdy dzwoniłam, Pani uprzedziła mnie, że na nowy dokument trzeba czekać 4-5 tygodni, dlatego przyszłam dzisiaj - mówi nam pani Anna, która spotkaliśmy, pod biurem paszportowym przy ul. św. Sebastiana w Krakowie.
Część osób z którymi rozmawiamy przyznaje wprost, że zdecydowali się na wyrobienie paszportu z uwagi na trwająca na Ukrainie wojnę.
- Lepiej jest mieć paszport w domu, kiedy panuje taka niepewna sytuacja na świecie i w razie czego być przygotowanym. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać - mówi nam 45-letni Tomasz, który w kolejce po paszport stoi wraz ze swoją żoną i synem.
Dopytywany przez nas, że gdyby miał uciekać z Polski przed wojną, wybrałby Stany Zjednoczone. - Mam tam wujka i kuzyna. Łatwiej byłoby więc znaleźć jakieś schronienie, a potem pracę. Oczywiście chodzi mi o wyjazd żony i syna. Ja sam zostałbym w kraju - dodaje mężczyzna.
Podobnie wypowiada się starsza para.
- To nasz pierwszy w życiu paszport. Do tej pory nigdzie z mężem nie wyjeżdżaliśmy. Mamy córkę w Wielkiej Brytanii, gdy ostatnio z nią rozmawialiśmy doradziła nam, że lepiej by było gdybyśmy mieli paszporty. - tłumaczy nam starsza para.
O długie kolejki w wydziale paszportów zapytaliśmy biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Rzeczywiście notujemy zwiększoną liczbę wniosków paszportowych, realizujemy je na bieżąco - mówi nam Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody.
Gdy sami chcieliśmy się umówić na złożenie wniosku o paszport przez system kolejkowy na stronie internetowej urzędu w wyszukiwarce pokazuję się informacją o braku wolnych terminów do 1 kwietnia.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym