W poprzedniej edycji staraliśmy się motywować mieszkańców wszystkich 182 gmin naszego regionu do korzystania z dotacji na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła, oferowanych w ramach państwowego programu Czyste Powietrze oraz programów lokalnych. To się w ogromnej mierze udało: w wielu gminach mocno wzrosła liczba wniosków składanych przez mieszkańców i inwestycji realizowanych dzięki publicznemu wsparciu.
- Zarząd Województwa Małopolskiego mocno angażuje się w działania na rzecz klimatu, środowiska i poprawy jakości powietrza. Małopolskie samorządy, mieszkańcy korzystają ze wsparcia finansowego na rozwój ekologicznego transportu, wymianę urządzeń grzewczych, montaż urządzeń zasilanych odnawialnymi źródłami energii, jak fotowoltaika czy urządzenia zasilane biomasą
- podkreśla Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski.
Województwo jest od początku głównym partnerem naszej Ligi. Równocześnie w ramach projektów LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze”, LIFE „Ekomałopolska dla klimatu” oraz EkoMałopolska prowadzi działania edukacyjne i promocyjne mające zachęcić do podejmowania działań ekologicznych, informuje o programach rządowych, jak Czyste Powietrze, współpracuje z WFOŚ, organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami...
Ocieplenie domu daje najlepszy efekt: za oszczędzoną energię nie zapłacisz
- Ci, którzy ocieplili swoje domy i zamontowali w nich efektywne nowoczesne źródła ciepła w miejsce kopciuchów, zyskali nie tylko zdrowsze powietrze i wygodę, ale i ograniczyli zużycie energii. A w czasach szalejących cen surowców energetycznych najtańsza jest energia, której nie zużyliśmy
- komentuje Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego, który od początku współtworzy z nami Ligę.
Przypomina, że na wymianę kotłów na węgiel i drewno, które nie spełniają norm emisji co najmniej 3 klasy, zostało już tylko 9 miesięcy. Wynika to jasno z zapisów uchwały antysmogowej. Kotły 3 i 4 klasy będą mogły być użytkowane o kilka lat dłużej, bo do końca 2026 roku. Klasę kotła można sprawdzić na tabliczce znamionowej lub w dokumentacji urządzenia. Jeśli nie została określona, oznacza to, że kocioł jest pozaklasowy i powinien być wymieniony w pierwszym terminie, czyli jeszcze w tym roku. Za złamanie zakazu używania starych kotłów będą od 1 stycznia 2023 r. grozić kary do 5 000 zł.
Tak naprawdę jednak nie kary powinny motywować mieszkańców do szukania wsparcia u działających w każdej gminie ekodoradców i sięgnięcia po publiczne dotacje. Głównym powodem działania każdego mądrego gospodarza i każdej mądrej gospodyni w naszym regionie winna być dbałość o budżet domowy oraz zdrowie swoje i swojej rodziny. I ta mądrość podpowiada dziś, że warto jak nigdy ocieplić dom i wymienić źródło ciepła na efektywne, nowoczesne, a zarazem przyjazne dla środowiska.
Dobry trend: termomodernizacja i czyste źródła energii
Jeszcze w 2020 roku wymiana starych kotłów szła w Małopolsce opornie: zdecydowało się na nią tylko 10 tys. Małopolan. 300 tys. zrobiło w tym zakresie niewiele lub nie zrobiło nic. Rok 2021, gdy uruchomiliśmy Ligę Antysmogową, okazał się o niebo lepszy: mieszkańcy wielu gmin naszego regionu zaczęli coraz chętniej korzystać z bezpłatnych porad ekodoradców w każdej gminie oraz dotacji z programu Czyste Powietrze i programów lokalnych. Bardzo cieszy przy tym zmiana trendów: o ile jeszcze w 2020 r. sporo ludzi wymieniało stare kotły węglowe na nowe kotły węglowe, to w 2021 r. dominowały już czystsze źródła energii.
Co najistotniejsze – wielokrotnie zwiększyła się liczba Małopolan sięgających równocześnie po dotację na wymianę kotła – i termomodernizację. Wszyscy zrozumieliśmy wreszcie, że kilkanaście centymetrów styropianu lub wełny mineralnej na ścianach, stropach i posadzkach oraz nowoczesne drzwi i okna pozwalają zaoszczędzić tony węgla lub pelletu metry sześcienne gazu lub drewna oraz wiele kilowatów energii elektrycznej.
Spójrzmy na liczby: w styczniu 2021 roku w całej Małopolsce podpisano zaledwie 467 umów na dofinansowanie z państwowego programu Czyste Powietrze. W styczniu 2022 roku takich umów było prawie 2 tysiące - ponad cztery razy więcej! Podobny skok nastąpił w wielu programach gminnych.
Rok temu co szósty wniosek dotyczył montażu nowoczesnych kotłów węglowych i również co szósty kotłów na biomasę, a co siódmy – pomp ciepła; 40 proc. wniosków obejmowało montaż kondensacyjnych kotłów gazowych. Tylko w kilku procentach przypadków taka inwestycja związana była z ociepleniem domu.
W styczniu 2022 r. wniosków dotyczących montażu pomp ciepła było już tyle, co tych dotyczących kotłów węglowych i na biomasę razem wziętych! Pompa plus fotowoltaika dają bowiem ogromne oszczędności – i komfort. Do 33 procent spadł udział kotłów gazowych. Trzy razy więcej wnioskodawców postanowiło równocześnie ocieplić domy!
To bardzo dobry trend. Dobry dla zdrowia, czystości powietrza, przyrody, wygody – i domowych portfeli. Tak trzymać!
Liga Antysmogowa Partner Główny

- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?
