Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko mają zostać honorowymi obywatelami Krakowa

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Andrzej Mleczko
Andrzej Mleczko Andrzej Banas / Polska Press
Noblistka Olga Tokarczuk i rysownik Andrzej Mleczko zostali zgłoszeni do nadania im honorowego obywatelstwa Krakowa. Gotowe są już projekty uchwał w tej sprawie, którymi radni zajmą się na sesji w czerwcu.

FLESZ - Przełomowy test na koronawirusa z Wrocławia

Olga Tokarczuk to wybitna pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. - Pojawiały się wprawdzie głosy, że Olga Tokarczuk nie jest związana z Krakowem, co nie jest jednak do końca prawdą, gdyż jej oficjalnym wydawcą jest krakowskie Wydawnictwo Literackie - mówi przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, który przygotował projekty obu uchwał.

Jeśli chodzi o Olgę Tokarczuk, to wniosek w sprawie nadania jej honorowego obywatelstwa Krakowa zgłosiło właśnie wspomniane Wydawnictwo Literackie. Uchwała w sprawie Andrzeja Mleczki to autorska inicjatywa Jaśkowca.

Andrzej Mleczko jest krakowskim artystą, rysownikiem i satyrykiem. - Jego twórczość znana jest chyba wszystkim Polakom. W tym roku obchodzi 50. rocznicę swojej działalności artystycznej. Z tej też okazji taki tytuł mu się po prostu należy - dodaje przewodniczący rady miasta.

Obiema uchwałami radni zajmą się w czerwcu. Natomiast uroczystość nadania honorowego obywatelstwa odbędzie się na uroczystej sesji rady miasta, którą zaplanowano na wrzesień. O ile oczywiście radni poprą obie kandydatury. Z tym jednak nie powinno być problemu, choć podczas zgłaszania projektów uchwał na komisji głównej rady miasta, część radnych PiS wstrzymała się od głosu.

Cztery honorowe obywatelstwa Krakowa na kadencję

Zgodnie z uchwałą rady miasta jeszcze z poprzedniej kadencji, w ciągu jednej kadencji można zdecydować o przyznaniu honorowego obywatelstwa czterem osobom. W tej kadencji nadano jedno honorowe obywatelstwo Krakowa. Otrzymał je prof. Antoni Dziatkowiak, wybitny kardiochirurg i profesor nauk medycznych. Dwa lata temu, z inicjatywy radnych PiS, chciano nadać także honorowe obywatelstwo Agnieszce Radwańskiej, wybitnej tenisistce, ale większość radnych się nie zgodziła. Uznali, że za słabo promowała Kraków i jest za młoda. Takie głosy padały ze strony prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków.

Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to najważniejsze odznaczenie przyznawane przez miasto. Propozycję jego nadania, oprócz prezydenta miasta i przewodniczącego rady miasta, może zgłosić grupa co najmniej 4000 mieszkańców, mających prawo wybierania do Rady Miasta Krakowa. Grupa ta ma prawo zbierania podpisów w sprawie nadania honorowego obywatelstwa w ciągu roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym składa się wniosek. Podpisy muszą być opatrzone datą.

Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa może być nadawane żyjącym obywatelom polskim i cudzoziemcom, za zasługi dla miasta, całokształt dokonań oraz postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla krakowian. Nadanie tego tytułu jest niezależne od miejsca zamieszkania osoby proponowanej do uhonorowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska