WIDEO: Auta wyprzedzają na podwójnej ciągłej
Autor: Katarzyna Ponikowska, Gazeta Krakowska
Na tzw. trasie chrzanowskiej od os. Młodych w Olkuszu do Trzebini praktycznie cały czas jest na jezdni podwójna ciągła linia. Tymczasem droga jest bardzo wąska. Gdy jedzie tamtędy ciągnik czy rowerzysta, nie ma jak go wyprzedzić, więc kierowcy łamią przepisy. Takich dróg jest więcej. Zarząd Dróg Wojewódzkich chce zmiany przepisów oznakowania dróg.
Najwięcej sygnałów odnośnie oznakowania wpływa do ZDW właśnie w sprawie drogi 791 Olkusz - Trzebinia. - Jeśli chcemy jechać zgodnie z przepisami, robimy w ten sposób korek. Kierowcy się denerwują, trąbią na nas. Praktycznie nikt nie stosuje się tam do przepisów - zauważa Włodzimierz Suwalski, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców "Włodek". Rzeczywiście, kilkanaście minut obserwowaliśmy ruch na drodze 791 i prawie wszyscy załamali zakaz wyprzedzania, szczególnie jeśli jechał wolniejszy pojazd, jak ciągnik czy rowerzysta.
Podobnych dróg jest więcej, np. w Luszowicach (gm. Chrzanów). - Na dodatek autobus ma przystanek przy zakręcie. I tak każdy go wyprzedza, mimo podwójnej ciągłej - mówi pani Magdalena z Chrzanowa. Problem jest też na drogach krajowych - nr 52 przez Kalwarię, Wadowice i Andrychów czy nr 28 przez Oświęcim i Zator. - Jadąc w stronę Mucharza praktycznie nie da się wyprzedzać zgodnie z prawem - mówią kierowcy. - Przecież takie wleczenie się po drodze za ciągnikiem to również zagłada dla środowiska.
ZDW informuje, że oznakowanie poziome wykonywane jest z uwzględnieniem warunków widoczności na drodze i zgodnie z obowiązującymi przepisami. - Zarząd dostrzegł jednak problem, iż restrykcyjne pod tym względem przepisy uniemożliwiają wykonanie odpowiedniej liczby odcinków z możliwością wyprzedzania w ciągu drogi - informuje Roman Leśniak z ZDW.
Zarząd zwrócił się do Ministra Infrastruktury z prośbą o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmian w obowiązujących przepisach, które umożliwią wykonywanie odpowiedniej liczby odcinków z możliwością wyprzedzania. - Uzyskaliśmy odpowiedź, iż sprawa zostanie przeanalizowana przy planowanej nowelizacji rozporządzenia - mówi Leśniak.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!