Olkusz. Jest wstępny projekt loga miasta [WIDEO]

  Olkusz. Jest wstępny projekt loga miasta [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Urząd miasta zaproponował projekt znaku, który został mocno skrytykowany przez mieszkańców. Bardziej podoba im się koncepcja przygotowana przez olkuszanina Tomasza Witeckiego z zarysem świątyni.
  Olkuszanom bardziej podoba się logo z bazyliką. Na zdjęciu od lewej: Anna Śmich i Edyta Skubis
  1/6
  przejdź do galerii

  Olkuszanom bardziej podoba się logo z bazyliką. Na zdjęciu od lewej: Anna Śmich i Edyta Skubis ©Katarzyna Ponikowska

  Po wielu latach przerwy powrócił temat loga Olkusza. Pracownicy Biura Promocji i Informacji Publicznej stworzyli grafikę, która nie została jednak zaakceptowana przez olkuszan. Bardziej przypadł im do gustu projekt, który zgłosił jeden z mieszkańców.

  Co oznaczają grafiki?
  Olkuskie Biuro Promocji zaproponowało logo zawierające napis Olkusz i kolorowy znak graficzny, który mieszkańcom z niczym się nie kojarzy.
  Jak wyjaśniają twórcy, największy, srebrny element to współczesna, nieco zmodyfikowana forma kopaczki górniczej przedstawionej w herbie Olkusza. To, że ten element przypomina także geotag (znak na mapie internetowej wskazujący poszukiwane miejsce) było zamierzone. Ma wskazywać na miejsce warte zobaczenia w przypadku przyjezdnych oraz „nasze” w przypadku mieszkańców. Trzykrotnie powtórzony ten sam znak, w barwach Olkusza ma z kolei obrazować ludzi - zintegrowanych, działających wspólnie, żyjących obok siebie i zmierzających do wspólnego celu. Łączy ich jeden punkt - Olkusz.

  Na konsultacjach społecznych, które odbyły się w poniedziałek, pojawiły się kolejne koncepcje loga. Jedna, przygotowana przez Tomasza Witeckiego, zyskała szczególne uznanie. Główna linia symbolizuje zabudowę rynku. Od lewej to: stare starostwo, bazylika, wieża kościelna i urząd miasta. Do tego jest napis: „Olkusz Srebrne Miasto”. W projekcie zostały użyte szlachetne kolory - srebro i złoto, co również nawiązuje do tradycji miasta.

  Mieszkańcy oceniają
  Pod opublikowanym na urzędowym Facebooku logiem zaproponowanym przez urząd posypały się negatywne komentarze.
  - Jest beznadziejne. Po pierwsze nieładne, nic nie przyciąga wzroku. Po drugie nieczytelne, nie widzę żadnego związku z naszym miastem tych trzech kropelek w różnych kolorach. Bardziej przypominają mi one góralską parzenicę - uważa Robert Swędzioł.

  - Mnie to logo nic nie mówi. Jest nijakie, mogłoby być logiem wszystkiego, ale czy akurat miasta? - zastanawia się Iza Teodorczuk. - Poza napisami, nie widzę związku - dodaje Adrian Broda.

  Postanowiliśmy sami podpytać mieszkańców, które logo wydaje im się lepsze. Większość natychmiast wskazywała na drugi projekt, gdzie od razu zauważali bazylikę. - Jest bardziej nowoczesny, oryginalniejszy, kojarzy się z dużym, ciekawym miastem - zwraca uwagę Anna Śmich. - Kolory są bardziej stonowane, eleganckie. Na tym kolorowym nic ciekawego nie ma - dodaje koleżanka Ani, Edyta Skubis.

  Ale byli też tacy, którym to właśnie kolorowa grafika bardziej przypadła do gustu. - Jest weselsza, barwna - uważają Teresa i Kazimierz Czerniak.

  Logo czy herb?
  Pracownicy Biura Promocji przyznają, że nowa propozycja spodobała się także im. Dlatego to ten znak ma szanse zostać oficjalnym logiem. - Planujemy umieścić nowe logo na przykładowych materiałach promocyjnych, żeby mieszkańcy mogli zobaczyć w praktyce, jak to wygląda - wyjaśnia Michał Latos z olkuskiego urzędu.

  Jak podkreśla, gminie nie wystarcza herb. - Herb jest znakiem oficjalnym, niosącym tradycyjny, historyczny przekaz. Stosowanie go np. na plakatach jest nadużyciem - uważa Michał Latos. Logo umieszcza się na ulotkach, banerach informujących o imprezach czy np. na autobusach.

  Przypomnijmy, że w 2008 r. gmina ogłosiła konkurs i wybrała logo, którego autor otrzymał w nagrodę 8 tys. zł. Tamto logo nie zostało jednak przez olkuszan zaakceptowane i nie używano go. Urzędnicy uspokajają, że teraz nie będzie w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Tomasz Witecki obiecał, że prawa autorskie do znaku przekaże za darmo.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  Jola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A może lepiej logo - rozradowana twarz największego okluszanina Rydzyka?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom