Olkusz. Licea i technika kuszą ofertami. Najwięcej osób chce iść do "czwórki"

Katarzyna Ponikowska
Klaudia Karcz i Aleksandra Barczyk cieszą się, że wybrały II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu Amadeusz Calik
Starostwo Powiatowe w Olkuszu zapytało gimnazjalistów, gdzie chcą dalej się uczyć. Najwięcej osób wskazało IV LO. Wszystkie szkoły kuszą gimnazjalistów ciekawymi ofertami. Co ciekawe, gastronomia ze zlikwidowanej "Skałki" ma zostać przeniesiona do olkuskiej "budowlanki".

Olkuskie starostwo przeprowadziło wśród gimnazjalistów ankietę, gdzie chcą kontynuować naukę. Zdecydowanie najpopularniejsze są IV i I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu. - Kiedy dwa lata temu musiałam wybrać szkołę średnią, nie miałam za bardzo wątpliwości. Liceum nr 1 cieszy się świetną renomą - uważa Ania Kluczewska, uczennica I LO. #- Dzisiaj z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nie żałuję. W "jedynce" jest wysoki poziom nauki, ale też dobra atmosfera. Chodzenie do szkoły to nie tylko smutny obowiązek - dodaje.

Nikola Kołodziejczyk, maturzystka z IV LO w Olkuszu, uważa, że dobry wynik na maturze jest bardzo ważny, ale nie samą nauką człowiek żyje. - U nas każdy ma szansę wziąć udział w międzynarodowej wymianie. Jest wolontariat, rekonstrukcje historyczne, gry miejskie - wylicza Nikola. Klaudia Karcz i Aleksandra Barczyk cieszą się z kolei, że wybrały II Liceum Ogólnokształcące. - Od początku wiedziałam, że pójdę do "dwójki". Szkoła poza normalnym programem oferuje cały pakiet wycieczek, warsztatów i zajęć dodatkowych, np. taniec towarzyski - mówi Klaudia Karcz.
- Są też wymiany z młodzieżą z Niemiec, a także noce filmowe - dodaje Aleksandra, którą szkoła skusiła podczas jej zwiedzania w dniu otwartym. W tym roku placówki też zaproszą uczniów na dni otwarte, podczas których można przyjrzeć się placówce, poznać, co ma do zaoferowania, zobaczyć klasy. Na przykład w I Liceum odbędą się one 10 kwietnia, w IV Liceum - 27 kwietnia.

- Tworzymy klasy dla uczniów zainteresowanych zarówno przedmiotami humanistycznymi, matematyczno-przyrodniczymi, jak też językami obcymi - podkreśla Piotr Grojec, dyrektor "czwórki". - Analizujemy preferencje i zainteresowania gimnazjalistów. Ofertę staramy się dostosować i do sytuacji na rynku pracy, i do wymagań rekrutacyjnych uczelni wyższych. Tak, aby nasz uczeń miał możliwość jak najlepszego przygotowania się do zdania matury z tych przedmiotów, które będą mu potrzebne do ubiegania się o przyjęcie na wybrany kierunek studiów - dodaje dyrektor.

Szkoły oferują coraz atrakcyjniejsze kierunki i zajęcia dodatkowe. W "czwórce" do wyboru są w tym roku takie klasy jak np. humanistyczno-prawna czy społeczno-językowa oraz szereg zajęć dodatkowych, jak zajęcia z grafiki komputerowej, warsztaty dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim, edukacja prawna. Można brać udział w działalności wolontariatu, zajęciach Klubu Debat Oksfordzkich czy Patrolu Pierwszej Pomocy. Z kolei w II Liceum Ogólnokształcącym funkcjonują m.in. klasy medyczno-sportowa czy obronności i bezpieczeństwa. Wśród zajęć dodatkowych są m.in. praktyczne zajęcia z anatomii (operacje serca, oka), nauka jazdy na na snowboardzie, strzelnica.

W tym roku nie będzie naboru do Zespołu Szkół w Kluczach i Bukownie. Radni przegłosowali w styczniu 2015 r. uchwały o likwidacji placówek. Powodem jest zbyt mała liczba uczniów. "Skałka" z Bukowna broniła się jeszcze ostatkiem sił. Powstało przy niej nawet stowarzyszenie, które chciało przejąć zarządzanie placówką. Nie dogadali się jednak z władzami powiatu odnośnie subwencji oświatowych i użyczenia budynku. - Po wstępnym biznesplanie doszli do wniosku, że ciężko byłoby się im utrzymać, że nie udźwignęliby finansowo prowadzenia placówki - zaznacza radny Robert Nielaba. Tym bardziej że ciągłe plotki o likwidacji źle wpłynęły na renomę placówki i jej popularność wśród gimnazjalistów. - Szkoda tej szkoły. Miała naprawdę dobre kierunki - uważa Nielaba.

Jeden z najpopularniejszych dotychczas kierunków w "Skałce" - technik żywienia i usług gastronomicznych ma pojawić się od tego roku w olkuskiej "Budowlance", czyli Zespole Szkół nr 4. Wkrótce powinien ruszyć nabór. - Czekamy tylko na potwierdzenie od zarządu powiatu - podkreśla Marida Zoń, dyrektorka ZS nr 4. - To będzie hit. Jest spore zainteresowanie tym kierunkiem - dodaje. Niesłabnącym zainteresowaniem w "budowlance" cieszą się kierunki: technik budowlany, technik hotelarstwa, technik usług fryzjerskich. W ubiegłym roku ruszył też technik renowacji elementów architektury. Dyrekcja liczy, że w tym roku będzie się cieszył sporym powodzeniem. Jeśli nie będzie wystarczającego zainteresowania, zostanie on połączony z kierunkiem technik budownictwa.

Rozmawiamy z Maridą Zoń, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu zwanego popularnie "budowlanką"

Uczniowie chętniej wybierają dziś licea ogólnokształcące czy technika i zawodówki?
- Od kilku lat obserwujemy renesans szkół technicznych i zawodowych. Nie jest już tak jak kiedyś, że uczeń bardzo dobry szedł do liceum, a dostateczny do "zawodówki". Kształcimy konkretnych fachowców z konkretnymi umiejętnościami.

Często zmieniacie kierunki, które proponuje szkoła?
- Czasem pewne zawody stają się nadwyżkowe i wtedy trzeba szukać innych propozycji. Np. zainteresowaniem cieszył się kiedyś kierunek technik ochrony środowiska, ale zawód praktycznie wymarł.

Czy określony kierunek daje gwarancję zatrudnienia?
- W dzisiejszych czasach trzeba być elastycznym. Ucząc się na kierunku technik usług fryzjerskich, nie trzeba potem koniecznie być fryzjerem. Można zrobić jeszcze jeden kierunek lub specjalistyczne kursy. Są tacy, którzy po technikum budowlanym idą na filologię polską i mają dwa tak różne zawody.

Co z pracą za granicą?
- U nas każdy uczeń, który ukończy technikum lub zasadniczą szkołę zawodową, dostaje dyplom w języku angielskim, który jest honorowany w krajach Unii Europejskiej. To tzw. europas potwierdzający kwalifikacje językowe nie tylko na poziomie ogólnym, ale też zawodowym, dostosowanym do danej branży.

Czyli wasi uczniowie muszą się dużo uczyć?
- Dlatego nauka u nas trwa dłużej niż w liceum. Uczniowie mają przedmioty ogólne i zawodowe, a na koniec dwa potężne egzaminy: maturę i egzamin zawodowy. Matura nie jest obowiązkowa, ale sporo osób też się na nią decyduje.

Czym jeszcze można zachęcić gimnazjalistów?
- Mamy wycieczki zawodoznawcze do renomowanych zakładów pracy, branżowe wyjazdy zagraniczne czy darmowe kursy prawa jazdy dla wyróżniających się w nauce.

Starostwo Powiatowe w Olkuszu przeprowadziło ankietę w styczniu 2015 r. wśród 1084 uczniów III klas gimnazjalnych. Chętnych do kontynuowania nauki w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu olkuskiego jest 937. Poza powiatem zamierza się kształcić 147 uczniów.
* I Liceum Ogólnokształcące - 149 uczniów
* II Liceum Ogólnokształcące - 59 uczniów
* IV Liceum Ogólnokształcące - 213 uczniów
* Zespół Szkół nr 1 - 141 uczniów (Technikum - 126, ZSZ - 15)
* Zespół Szkół nr 3 - 156 uczniów (LO - 63, Technikum - 91, ZSZ - 2)
* Zespół Szkół nr 4 - 89 uczniów (Technikum - 46, ZSZ - 43)
* Zespół Szkół w Bukownie - 4 uczniów (LO - 0, Technikum - 4, ZSZ - 0)
* Zespół Szkół w Wolbromiu - 97 uczniów (LO - 57, Technikum - 21, ZSZ - 19)
* Zespół Szkół w Kluczach - 3 uczniów (LO - 0, Technikum - 2, ZSZ - 1)
* Niepubliczne LO ZDZ - 26 uczniów
* Szkoły spoza powiatu - 147 uczniów (LO - 100, Technikum - 44, ZSZ - 3)

Podobne ankiety przeprowadza obecnie również Starostwo Powiatowe w Chrzanowie. Powinny być gotowe w przyszłym tygodniu. Gimnazjaliści mogą wybierać spośród sześciu szkół.
* I LO w Chrzanowie - 587 uczniów
* II LO w Chrzanowie - 537 uczniów
* Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie - 227 uczniów
* Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini - 399 uczniów
* Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini - 447 uczniów
* Zespół Szkół w Libiążu - 512 uczniów

Terminy:
* Egzaminy gimnazjalne: 21-23 kwietnia
* Rekrutacja (składanie podań - wniosków) rozpoczyna się 20 kwietnia i trwa do 25 czerwca
* Proces rekrutacyjny potrwa do 8 lipca.

Współpraca Amadeusz Calik

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+

Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.
Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marta marcik
Beauty lux i szkoła kosmetyczna. Tam was na pewno nauczą zawodu i przygotują do pracy. Kosmetyczka musi nad sobą stale pracować, rozwijać się i wtedy są efekty. Studia są zbędne. Bardziej chodzi tutaj o dopełnienie jakości tych usług. Nie zrobicie tego, to nie będzie efekto.
k
kostar
Beauty lux, tam was nauczą zawodu i do wszystkiego przygotują. Kosmetyczką nie zostaje się od razu, tylko dopiero stopniowo, jest to szkolenie bardzo wymagające. Przy zdecydowanie dobrym podejściu można w krótkim czasie zajść naprawdę daleko, tylko rozsądnie działajcie.
h
hemte
Ile muszę mieć kasy, że zrobić te szkolenia w beauty lux? Nie rozumiem ich rozpiski. Czy będąc początkującym powinienem od razu iść w kierunku szkolenia zawodowego, czy zaczynać od podstawowego? Z nikłym pojęciem jestem w stanie ogarnąć wszystko co będzie na zawodowym?
h
hemte
Szkolenie zawodowe robisz przez beauty lux - potwierdzam. Nigdzie nie dostaniecie tak wypasionego i konkretnego programu, w zasadzie do wszystkiego was przygotują i przerobią konkretnie cały program. I to będzie rzeczywiste przygotowanie do pracy, a nie robienie papierka.
h
hemte
Wszystko zrobiłam przez beauty lux i szkolenia zawodowe. A wcześniej robiłam technikum kosmetyczne. Gdyby każdy potrafił sobie odpowiedzieć na pytanie, co chce w życiu robić, to ludzie by mieli bez porównania łatwiej.
Dodaj ogłoszenie