Prace już ruszyły. Na początek planowana jest wycinka starych drzew w ogrodzie za budynkiem dawnego starostwa przy olkuskim rynku oraz prace wyburzeniowe wewnątrz. Ekipa remontowa między innymi wymieni dach, odgruzuje piwnice i całkowicie zmodernizuje elewację. Później zabierze się za stawianie nowych ścian i prace wykończeniowe. Równolegle firma prowadzić będzie prace w podziemiach ratusza.
Z końcówką następnego roku powinna się rozpocząć adaptacja pomieszczeń na muzeum. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe obiekty będzie można zwiedzić w pierwszej połowie 2020 roku.
Budynek dawnego starostwa to jeden z najciekawszych zabytków w mieście. Od wielu lat stał opuszczony. W 2016 r. dziennikarze „Gazety Krakowskiej” mieli okazję wejść do budynku. Nawet teraz jest co podziwiać.
Zaniedbany ale piękny
Już w sieni na parterze widać ciekawe elementy architektoniczne. Jest zachowana boazeria oraz pierwotna posadzka z napisem „M. Redel, Sosnovice”, firmy działającej w Sosnowcu na przełomie XIX i XX w. Piękne kafelki są jednak na razie przykryte tekturą, żeby ich nie porysować.
W pomieszczeniach widać ogromną dbałość o detal. Są piękne kolebkowe sklepienia, fasety (ozdobne wykończenia pomiędzy ścianą a sufitem), pięknie wykończone drzwi i okna a nawet malutkie drzwiczki otworów wentylacyjnych. W niektórych salach widać też odkrywki archeologiczne. Potwierdzają one istnienie średniowiecznych murowanych kamienic oraz traktu komunikacyjnego pomiędzy nimi. Odkrywki zostaną po remoncie odpowiednio wyeksponowane.
Z okien na piętrze rozciąga się piękny widok na Rynek i dziedziniec za budynkiem. Są tu XIX-wieczne zdobione, kaflowe piece.
Muzeum w piwnicach
Do piwnic schodzi się schodami układającymi się w tzw. ślimaka. Do odkopanych pomieszczeń z łukowatymi sklepieniami prowadzą wąskie korytarze. To tu mają się znaleźć pomieszczenia muzealne, w których prezentowana będzie historia górnictwa i dawnej olkuskiej mennicy. Korytarze doskonale nadadzą się do zaprezentowania zagrożeń, jakie były w kopalniach.
Trasa muzealna w piwnicach dawnego starostwa będzie związana z multimedialną trasą w obrębie piwnic gotyckiego ratusza, mówiącą z kolei o historii Olkusza.
W części piwnic zawaliły się stropy i trzeba je jeszcze odgruzować i odbudować, ale nie wszystkie. Koszty badań archeologicznych i zabezpieczeń byłyby zbyt duże.
W obiekcie jest do wykonania ogrom pracy. Konieczna jest przebudowa całej klatki schodowej, żeby pasowała do charakteru budynku. Na dziedziniec poprowadzą przeszklone drzwi, dzięki czemu zieleń przenikać będzie do środka. A w holu pojawi się winda.
Na parterze i pierwszym piętrze mają znaleźć się restauracja z zapleczem, pomieszczeniem bankietowym i lokale o charakterze komercyjnym, np. sklepiki z pamiątkami. Restauracja będzie miała wyjście na dziedziniec, gdzie urządzony zostanie ogródek. Poddasze przeznaczone zostanie na pokoje hotelowe.
Inwestycja za 19 milionów
- Dołożymy wszelkich starań, aby efekt naszej pracy był jak najlepszy. Zadanie jest na pewno dużym wyzwaniem dla gminy Olkusz i dla naszej firmy, ale jesteśmy przekonani, że wspólnie staniemy na wysokości zadania - mówi Ewa Marchewka, przedstawicielka firmy AMC Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych, która zajmie się pracami.
Projekt pod nazwą „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” uzyskał unijne dofinansowanie. Na razie jest to 3,5 mln zł, z możliwością rozszerzenia do 8 mln. Cała inwestycja kosztować ma ok. 19 mln.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku, odc. 11
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Follow https://twitter.com/dziennipolski