https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz. Taksówka ma podjazd dla niepełnosprawnych

Katarzyna Ponikowska
Olkuskie „londyńskie” auto jest przystosowane dla inwalidów. Samochodem mogą też podróżować rodzice z dziećmi w wózkach.

Jedno z aut firmy Taxi Bajera z Olkusza - London Taxi International zostało przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Dzięki składanym siedzeniom i przestrzeni wewnątrz samochodu można w nim także przewozić dziecięce wózki bez składania.

- To świetne rozwiązanie - cieszy się Katarzyna Knap z Olkusza, mama 3-letniej Ani, klientka Taxi Bajera. - Złożyć niektóre wózki to jest naprawdę bardzo duży problem. Kiedy urodziła się Ania, specjalnie zmieniałam swoje auto na kombi, żeby wózek wszedł do bagażnika - mówi pani Katarzyna.

Kobieta zwraca uwagę, że dotąd w Olkuszu nie było możliwości zamówienia taksówki, do której można by zabrać wózek na stojąco. - A przecież nie każdy jest mobilny. Czasem w domu jest jeden samochód i jeśli np. mąż pojedzie nim do pracy, to matka z dzieckiem musi jechać autobusem - dodaje mama Ani. W „londyńskim” aucie do dyspozycji rodziców jest także fotelik, w którym można bezpiecznie przewieźć dziecko.

Takie auto to także ogromne ułatwienie dla niepełnosprawnych. Samochód został wyposażony w profesjonalną platformę podjazdową. Sprzęt jest składany i można go dopasować do każdego wymiaru wózka. Specjalne antypoślizgowe nakładki zapewniają bezpieczeństwo inwalidom.

- Dodatkowo mamy możliwość wypożyczenia lekkiego, mobilnego wózka inwalidzkiego - wyjaśnia Kuba Żurek, właściciel Taxi Bajera. W aucie jest też specjalne siedzenie, które wysuwa się w kierunku drzwi i może na nim usiąść osoba mająca problem z poruszaniem się i wsiadaniem do pojazdu.

Do tej pory nie było w powiecie olkuskim ani jednej taksówki przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Ludzie na wózkach, którzy nie mają własnego środka transportu musieli wynajmować specjalnego busa, co nie jest tanie. - U nas przewiezienie osoby niepełnosprawnej kosztuje tyle samo co każdy inny kurs - podkreśla Kuba Żurek. Dopłacić trzeba będzie jedynie w przypadku wypożyczenia wózka i będzie to koszt ok. 20 zł.

Niepełnosprawnych cieszy, że ktoś wpadł na taki pomysł. - Jeśli ktoś jest aktywny, podjedzie do zwykłej taksówki i sam się przesiądzie. Wózek się składa i wstawia do bagażnika - wyjaśnia Zbigniew Kulawik z Kwaśniowa Dolnego, który jeździ na wózku od 19 lat. - Ale dla osoby upośledzonej, albo takiej, która sobie nie radzi tak dobrze z poruszaniem, dostosowana taksówka to rewelacyjna sprawa - chwali pan Zbigniew. Sugeruje jednak, by firma pomyślała o ulgach dla inwalidów.

Kuba Żurek w rozmowie z „Gazetą Krakowską” obiecał sprawdzić w urzędach, jakie są możliwości pozyskania dofinansowania na przejazdy osób niepełnosprawnych.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kurst
Super ze ceny takie same, a jak taksowka jest po drugiej stronie miasta, to leci przez miasto, bo klient czeka, a ze na tym kursie nie zarobi i tylko czasu pojdzie mnostwo, gratulacje dobry taksiarz !! Hehe
J
Ja
Bla... Bla... Bla... Emocjonalny bełkot przewrażliwionej osoby.
SJP definiuje znaczenie konkretnych słów. Należy je rozumieć w zdefiniowany sposób. Ja się nie będę zastanawiał czy jak mówię inwalida - poprawnie po polsku to obraża jakieś środowisko, bo nie muszę o tym wiedzieć. Inaczej jest ze słowami uznanymi za negatywne. np. czarnuch. Wiadomo, że jest negatywne bo tak je definiuje słownik. Używam słowa murzyn - kogoś to obraża? Jego problem. Słowo w języku polskim jest nieobraźliwe jak inwalida. Zwariowałbym gdybym się zastanawiał nad tym jak nazywać konkretne społeczności tak, żeby ich nie urazić, bo emocjonalnie podchodzą do słów, którym nadają jakieś nowe wyimaginowane znaczenie.
A
Aleksandra
Trzeba mieć tego męża... Haha
N
Napewno nie INWALIDA
Choć w naszym języku istnieje słowo INWALIDA ma ono w środowisku osób z niepełnosprawnościami bardzo negatywny wydźwięk. Dlatego Pani Redaktor proszę starać się używać innych zamiennych form tego słowa. Osoba z niepełnosprawnością, Osoba z dysfunkcją narządu ruchu, Osoba poruszająca się na wózku, Osoba z ograniczoną możliwością poruszania się itp. Podobny wydźwięk ma sformułowanie Upośledzony. Lepiej brzmi Osoba z niepełnosprawnością intelektualną.
Jako osoba znająca środowisko osób z różnymi niepełnosprawnościami sugeruję by w przyszłości unikać takich wyrażeń bo mimo ciekawej i pozytywnej treści artykułu rodzi on negatywne emocje.
Jeżeli ów człowiek nawet używał takich słów w wywiadzie myślę, że można je w artykule zastąpić słowami lepiej dobranymi, a przy autoryzacji wypowiedzi wyjaśnić taką zamianę.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska