https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZCK w Krakowie grobu za Ciebie nie umyje, ale podwiezie Cię spod bramy cmentarza na groby bliskich

Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas
Wszystkich Świętych i Zaduszki już za chwilę. Spore rzesze krakowian ruszyły na cmentarze kilka dni wcześniej. Wśród nich często znajdują się osoby starsze czy schorowane, którym przemierzenie nekropolii zajmuje więcej czasu. Z myślą o nich miasto przygotowało bezpłatne dowozy meleksami czy wózki inwalidzkie, którymi dojadą spod bramy cmentarzy na groby bliskich.

Z racji, że zbliża się Wszystkich Świętych i Zaduszki, zapytaliśmy Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, o to czy w tym okresie oferują odwiedzającym np. darmowe mycie grobów, albo popularne w zeszłym roku podwózki meleksami spod bram cmentarzy na groby bliskich.

Darmowy meleks

Jak słyszymy, Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie nie świadczy usług związanych z myciem grobów. W tym zakresie mieszkańcy mogą zwrócić się we własnym zakresie do innych podmiotów działających na rynku lokalnym wykonujących tego rodzaju prace.

Działa natomiast pilotażowy program, w ramach którego krakowianie seniorzy mogą zostać bezpłatnie podwiezieni meleksami spod bramy cmentarnej do grobów bliskich (dotyczy największych krakowskich cmentarzy: Rakowice, Prądnik Czerwony i Grebałów). Tę usługę oferuje seniorom miasto Kraków.

- To usługa przygotowana w odpowiedzi na potrzeby starszych mieszkańców Krakowa, realizowana w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2021–2025. Aby skorzystać z usługi, należy zamówić ją, dzwoniąc na infolinię: 12 413 33 33 czynną od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15 - informuje nas Małgorzata Tabaszewska z UMK.

Wózki dla niepełnosprawnych

To nie jest jedyna opcja. ZCK ma darmowe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Od 28 października do 4 listopada 2024 r. osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z wózków inwalidzkich, które znajdować się będą na:

  • cmentarzu Rakowickim (na portierni przy bramie głównej, na portierni przy al. 29 Listopada, na portierni przy ul. Prandoty)
    oraz cmentarzach:
  • Podgórskim (portiernia przy ul. Wapiennej 13),
  • Prądnik Czerwony (portiernia przy ul. Powstańców 48 oraz przy wejściu od ul. Reduty),
  • Grębałów (portiernia przy ul. Darwina 1g)

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska