Wczoraj proboszcz parafii mariackiej ks. Dariusz Raś odebrał promesę Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (rozdziela on pieniądze z NFRZK), która gwarantuje trzyletnie dofinansowanie przedsięwzięcia. Przyznana kwota to 85 proc. kosztów prac.
Autor: Małgorzata Mrowiec
- Promesa daje wielką stabilność projektu. Możemy też pokazać innym naszym potencjalnym darczyńcom, że mamy zapewnienie dużej części środków na realizację - mówił ks. Dariusz Raś. Wspomina przy tym, że ciągle są rozprowadzane cegiełki na rzecz konserwacji - o różnych nominałach, w tym 10 zł.
Kompleksowe prace badawczo-konserwatorskie dotyczące dzieła Wita Stwosza rozpoczęły się w 2015 r., a ich koniec jest przewidziany na 2021 rok. Dotąd przeprowadzono konserwację zwieńczenia ołtarza, a w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac przy tzw. skrzydłach nieruchomych, które są widoczne wtedy, gdy ołtarz jest zamknięty. Następnie konserwatorzy zajmą się ruchomymi skrzydłami, a w 2019 r. zaczęłyby się prace przy głównej scenie. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 14 mln zł.
Przypomnijmy: w grudniu zeszłego roku SKOZK wybrał 10 tzw. projektów kluczowych, które będą realizowane w ekstraklasie zabytków w latach 2017-19, z przyrzeczonym na ten okres dofinansowaniem. Teraz SKOZK wystawił promesy finansowania dla dziewięciu z nich (parafia mariacka jest jedną z pierwszych, która otrzymała promesę), gdyż znajdujące się na tej liście opactwo w Tyńcu ze względów organizacyjnych odstąpiło od realizacji planowanego przedsięwzięcia. Wśród pozostałych projektów jest np. konserwacja sarkofagów królów oraz wieszczów i bohaterów narodowych czy odnowienie budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.