https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ołtarze na Boże Ciało 2019. Przy ilu ołtarzach zatrzymuje się procesja?

Olga Grosicka
Piotr Hukało
Boże Ciało (inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Święto Ciała i Krwi Pańskiej) to święto obchodzone przez katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto ruchome, wypadające zawsze w czwartek, 60 dni po Wielkanocy, najwcześniej 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca. W tym roku jest to 20 czerwca 2019.

Boże Ciało to święto ruchome

Uroczystość ta została ustanowiona na cześć widzeń Julianny z Mont Cornillon, która od szesnastego roku życia doznawała wizji mistycznych na temat tekstu Pisma Świętego. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił tę uroczystość dla swojej belgijskiej diecezji w 1246. W kolejnych latach Boże Ciało przyjęły Niemcy. W Polsce po raz pierwszy święto wprowadził biskup Nankier w 1320, w diecezji krakowskiej. Sto lat później, w 1420 na synodzie gnieźnieńskim, uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w kraju.

W Polsce tradycyjnie, od 1631, po mszach, odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem. Z przepychem i z radością. Po ulicach miast idą wierni, dzieci (na przodzie idą zwykle te, które w danym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej) sypią kwiaty.

Ołtarze na boże Ciało

Pochód zatrzymuje się przy czterech, specjalnie wybudowanych na tę okazję, ołtarzach. Przy każdym z nich odczytywany jest fragment Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. Ich liczba symbolizuje czterech ewangelistów- św. Marka, św. Jana, św. Łukasza i św. Mateusza. Procesja nie jest jednak obowiązkowa dla katolików, a udział w niej nie zastępuje udziału w mszy świętej.

WIDEO: Mini cross, quad czy może elektryczna hulajnoga? Najlepsze motoprezenty na pierwszą komunię

Źródło: TVN Turbo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska