Oratorium opiera się, jak kiedyś za czasów założyciela zgromadzenia salezjańskiego ks. Jana Bosko na dwóch filarach, którymi są kościół i boisko. - Ważny jest dla nas ruch, modlitwa i nauka. Staramy się, to wszystko przeplatać zabawą - podkreśla Żaneta Flasz, kierownik oratorium.
Dodaje, że na zajęcia sportowe można się zapisywać przez cały rok. Do dyspozycji jest m.in. siłownia, można tutaj grać w unihokeja, w siatkówkę i piłkę nożną. W oratorium piłkę kopią zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. Oprócz tego są stoły do ping-ponga, piłkarzyki i bilard.
Z kolei w każdy czwartek sala kameralna zamienia się w miejsce artystycznych spotkań. Organizowane są koncerty, wieczory poetyckie oraz spektakle teatralne. Ważnym miejscem jest także kawiarenka, w której nie tylko można napić się herbaty lub napoju, ale także odrobić zadanie domowe lub skorzystać z korepetycji. Czynna jest codziennie dla uczniów gimnazjum i liceum salezjańskiego, a od godz. 15 do 19 także dla wszystkich chętnych.
W soboty organizowane są spotkania teatralne. - Przygotowujemy się teraz do wystawienia Misterium Męki Pańskiej. Budujemy scenografię i szyjemy kostiumy- mówi Dawid Szydło, jeden z animatorów. Premiera spektaklu będzie 5 marca.
Swoje miejsce mają tu też grupy skautów. To młodzież z całej okolicy, która liczy ok. 35 osób. - Nie uczymy ich przetrwania w dziczy, ale umiejętności radzenia sobie w życiu - podkreśla Dawid Szydło.
Do końca tygodnia odbywają się tu półkolonie feryjne. Udział bierze w nich 80 dzieci z całego miasta, a rozrywkę zapewnia im prawie 30 wychowawców. W środę podopieczni stworzyli ze skarpet pacynki.
Warto zaznaczyć, że wszystkie zajęcia są bezpłatne. By w nich uczestniczyć, wystarczy podejść do biura Oratorium Salezjańskiego przy ul. Jana Bosko 3 i zapisać się.