UKS Ósemka związana jest nierozerwalnie ze Szkołą Podstawową nr 8 w Oświęcimiu, bo właśnie jej uczniowie mogą godzić naukę z uprawieniem sportu. Tutaj zaczyna się przygoda z pływaniem, a zadaniem nauczycieli i trenerów jest podtrzymanie pasji do uprawiania sportu, a pływanie wymaga wielu wyrzeczeń.
- Warto podkreślić, że co roku mamy dwudziestkę uczniów, rozpoczynających naukę w klasie pierwszej Szkoły Podstawowej nr 8, w klasie pływackiej – mówiąc te słowa dyrektor Krzysztof Jakubik nie kryje satysfakcji. - Liczby są naprawdę imponujące, bo pamiętajmy, że dzieci mają duży wybór dyscyplin sportowych, w których mogą rozwijać swoje pasje. W dodatku nasza szkoła nie ma terytorialnego przydziału uczniów. Klasę pływacką trzeba wybrać.

Szkoła, odkąd jej dyrektorem został Krzysztof Jakubik, były pływak, dzięki współpracy z UKS Ósemka Oświęcim stara się zachęcić dzieci do pływania. Jak mówi, trzeba je zachęcić do postawienia właśnie na ten piękny sport, jakim jest pływanie.
- Klub Ósemka organizuje półkolonie pływackie dla dzieci w okresie ferii zimowych czy wakacji, różne obozy, aby z początkowej nauki pływania – że tak powiem – na własny użytek, przekuć to potem na pasję – podkreśla Krzysztof Jakubik. - W środowisku pływackim tradycje sportowe przechodzą z pokolenia na pokolenie. A ci, którzy skończyli przygodę w pływaniem, są później trenerami, sędziami i tak koło się zamyka.
Przykładem na pokoleniową zmianę jest Karol Godula, którego mama była pływaczką, a teraz jej śladem poszedł syn, specjalizujący się w stylach klasycznym i motylkowym.

- Nie mogę się doczekać, żeby za rok móc już startować w rocznikowych mistrzostwach Polski, by powalczyć o medale, a te zaczynają się do kategorii 14-latków – zwraca uwagę Karol Godula, na ci dzień uczeń klasy VII SP nr 8.
Jak podkreśla prezes Ósemki Oświęcim, Ewelina Sikora, w klubie trenuje obecnie 120 zawodników w różnych kategoriach wiekowych.
Jak przypomniał Kazimierz Woźnicki, prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego, w momencie przemian w Unii Oświęcim, kiedy przestawała być klubem wielosekcyjnym, każda dyscyplina wyodrębniła swój klub. Pływanie podzieliło się na dwa kluby. Ósemka prowadzi szkolenie pływaków w zakresie szkoły podstawowej, a jej absolwenci mogą kontynuować naukę pływania w UKP Unia Oświęcim, którego zawodnicy uczą się w liceum, wchodzącego w skład PZ nr 2, którego dyrektorem jest Jacek Stoch.
- Samo uprawienie sportu sprawia, że jest się wygranym. Nie wszyscy mogą pojechać na igrzyska olimpijskie, a przecież właśnie w Szkole Podstawowej nr 8 naukę zaczynał pięciokrotny olimpijczyk Paweł Korzeniowski. Nie wszyscy mogą też zdobywać medale mistrzostw Polski. Sport kształtuje przede wszystkim charaktery. Do sukcesów dochodzi się poprzez ciężką pracę, a i porażkę, bo ona jest wpisana w życie każdego sportowca, trzeba umieć przyjąć – jak to mówi młodzież – na klatę – zwraca uwagę Kazimierz Woźnicki, prezes Małopolskiego Związku Pływackiego, a także były prezes Unii Oświęcim w czasach jej transformacji na autonomiczne sekcje poszczególnych dyscyplin.




Inne zdjęcia z Pucharu Wszechstronności Stylowej w Oświęcimiu:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Nowe połączenie PKP Intercity z Warszawy do Monachium przez Kraków i Oświęcim
- Jubileusz klubu seniora „Pod Złotym Dębem” w Witkowicach. ZDJĘCIA
- Rodzice małych dzieci w Oświęcimiu mogą już myśleć o nowym przedszkolu i żłobku
- Policjant zabrał pijanej kobiecie kluczyki. Ta rzuciła się na niego. Biła i szarpała
- Wielkie otwarcie nowego supermarketu w Oświęcimiu znanej w regionie sieci. Zdjęcia
- Banery polityczne po wyborach w Polsce dostają drugie życie... na Ukrainie