Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Osobowość Roku 2020. Szczepan Kroczek: Zbudować zaufanie

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Przedstawiamy zwycięzców w Kategorii Biznes. To oni, mimo trudności, jakie przyniósł 2020 rok, poradzili sobie z przeciwnościami losu, utrzymali działalność firmy i zatrudnienie, a jednocześnie dbali o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Szczepan Kroczek z powodzeniem prowadzi własną firmę.

Od jak dawna zajmuje się Pan prowadzeniem własnej firmy?
Moja firma powstała 19 września 2019 roku. Mam spore doświadczenie, bo przez kilka lat pracowałem jako kierownik robót bitumicznych. Nie jestem nowicjuszem; mam 12 lat stażu w branży.

Czym się zajmujecie?
Budową dróg, a zwłaszcza nawierzchniami asfaltowymi. Zaczynaliśmy skromnie. Za niecałe dwa lata dorobiliśmy się 3 rozkładarek do masy bitumicznej, 5 walców, skrapiarki drogowej oraz maszyny do układania poboczy. Park maszynowy bardzo urósł, a zaczynaliśmy od 1 walca i 1 rozkładarki. Firma ma potencjał, wykonujemy zamówienia publiczne; w zeszłym roku przerobiliśmy 8 mln. Uważam, że to niemało.

Czyli nie żałuje Pan tego kroku?
Nie żałuję. Wymaga to dużo pracy i zaangażowania, tak z mojej strony, jak i żony. Żona też zajmuje się prowadzeniem budów, pilnuje robót bitumicznych. Kobieta jako kierownik budowy to rzadkość w Polsce.

Klucz do sukcesu?
Załoga! Firma to są ludzie, odpowiednia kadra, którą udało się dobrać. Ludzie są na pierwszym miejscu.

A jakie cechy powinien posiadać dobry szef?
Dobry szef powinien dbać o ludzi. Muszą czuć się docenienie. Pomocna jest dobra komunikacja między ludźmi a szefem. To są podstawy. U nas w firmie mieliśmy niedawno spotkanie integracyjne w restauracji, natomiast muszę też podkreślić, że w naszej firmie nie pracuje się w weekendy. Pracujemy od poniedziałku do piątku. To jest żelazna zasada: czego nie zarobimy w tygodniu, nie zarobimy w sobotę.

Czy pamięta Pan pierwszy dobry i znaczący krok w biznesie?
Wygraliśmy przetarg ogłoszony przez Powiatowy Zarząd Dróg w Gorlicach na roboty za ponad 800 tys. zł. Było to zaraz na początku działalności firmy. W związku z tym musieliśmy kupić dodatkowy sprzęt, ale udało się sprostać zadaniu!

Trudny ubiegły rok znacznie zmienił nasze możliwości. Jakie są Pana obserwacje jako przedsiębiorcy branży budownictwa drogowego?
Pandemii nie odczuliśmy. Nie korzystaliśmy z Tarczy, a przychody wzrosły. Pomimo dokonywanych inwestycji, takich jak zakup maszyn, zakończyliśmy ubiegły rok z sukcesem.

Dużo Pan pracuje, jak wygląda zwykły dzień?
W firmie, oprócz mnie, pracuje moja żona oraz nasz wspólnik Kamil Józefowski. Sprawami biurowymi zajmujemy się w godzinach porannych, a później wszyscy jesteśmy przy robotach na drogach. Pracujemy więc dla siebie, a nie na biurokrację i staramy się godziwie opłacać pracowników.

Jak zmieniała się branża budownictwa drogowego?
Kiedyś wygrywali monopoliści. Jedna duża firma startowała do przetargów, nie było konkurencyjności. Teraz ceny są bardziej zrównoważone.

Zdobył Pan laur w Plebiscycie Osobowość Roku 2020 w kategorii Biznes. Jaka była Pana reakcja na wieść o wygranej?
To były szczególne okoliczności. Kiedy okazało się, że wygrałem plebiscyt, akurat byłem na budowie. Wpadł nam samochód do rowu. Wyciągaliśmy go, kiedy dowiedziałem się, że wygrałem!

Co by Pan poradził początkującym przedsiębiorcom?
Trzeba mieć cel i nie odpuszczać! Otoczyć się ludźmi, którym można ufać, a odsunąć tych, którzy działają na szkodę. Są chwile trudne i lepsze, ale nigdy nie poddawać się i dążyć do celu.

FLESZ - Kosmiczny wyścig trwa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Osobowość Roku 2020. Szczepan Kroczek: Zbudować zaufanie - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska