
Piotr Grabarczyk, Olkusz. ZWYCIĘZCA W KATEGORII SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA W POWIECIE OLKUSKIM
W obronie demokracji nie raz wyszedł na ulicę. Był pod sądem i szpitalem.
Działacz lokalny, społecznik. Ludzie cenią go m.in. za to, że potrafi poświęcić swój czas i angażować się w ważne sprawy. Został zgłoszony do plebiscytu za organizację Dnia Wolności i Praw Obywatelskich. Był też m.in. współorganizatorem strajków w obronie wolnych sądów i pikiety pod Nowym Szpitalem w Olkuszu, solidaryzując się w ten sposób z protestującymi lekarzami rezydentami. Na co dzień zawodowo związany z lokalnym klubem piłki ręcznej SPR Olkusz.
SMS pod numer 72355 o treści OS.109

Sandra Sobczyk, działaczka społeczna. ZWYCIĘŻCZYNI W KATEGORII DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA W POWIECIE OLKUSKIM
Postępujący rak kości sprawił, że w listopadzie 2014 r. lekarze byli zmuszeni amputować Sandrze nogę na wysokości kolana.
Nie załamała się. Zawsze chciała być tancerką i realizuje te plany, choć inaczej niż wcześniej. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych. Chce pokazać młodym ludziom, że nigdy nie wolno się poddawać.
Nie zrezygnowała z podróżowania, chce jeździć na rowerze, skakać na bungee czy prowadzić samochód. Nie wstydzi się swojej niepełnosprawności i nie zasłania swojej protezy ubraniami. - Po pierwsze po to, żeby ludzie wiedzieli, że istnieją w społeczeństwie osoby niepełnosprawne. Po drugie, bardzo lubię swój wygląd, lubię się wyróżniać. Traktuję protezę jako część mojego wizerunku - mówiła nam 18-latka.
SMS pod numer 72355 o treści OD.139

Justyna Gałuszka, wolontariuszka. ZWYCIĘŻCZYNI W KATEGORII DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA W POWIECIE CHRZANOWSKIM
Justyna Gałuszka z Myślachowic została nominowana za zaangażowanie, mimo młodego wieku, w pomoc innym. Wolontariuszka, zbiera plastikowe nakrętki, a potem przekazuje pieniądze chorym dzieciom na rehabilitację i zakup sprzętu, udziela się w kościele, bezinteresownie pomaga osobom starszym.
- Pomoc innym ludziom jest dla mnie niezwykle ważna. Tego nauczyła mnie moja prababcia - zaznacza kobieta. Udział w plebiscycie, to dla niej ogromne wyróżnienie, a zarazem zaskoczenie.
- Konkurencja była ogromna, nie brakowało ludzi zasłużonych, ludzi dobrej woli, którzy bardziej zasłużyli na wygraną - mówi. Jak mówi, fakt, że to ona jest liderką, motywuje ją do dalszego działania.
SMS pod numer 72355 o treści OD.18

Konrad Kulig i Mateusz Radomski, reżyserzy. ZWYCIĘZCY W KATEGORII KULTURA W POWIECIE OLKUSKIM
Konrad Kulig i Mateusz Radomski to reżyserzy i rekonstruktorzy historyczni. Kierują olkuskim kołem Światowego Związku Żołnierzy AK. Zorganizowali widowisko historyczne „Akcja na Wolbrom 1944“ w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin kpt. Gerarda Woźnicy „Hardego“.
Są też filmowcami. W listopadzie w MOK Olkusz odbyła się premiera ich filmu dokumentalnego „Kocjan. Życie pod wiatr“ opowiadającego historię Antoniego Kocjana, olkuszanina, wybitnego konstruktora lotniczego, który podczas II wojny światowej rozpracował niemiecką tajną broń: V1 i V2. Reżyserzy zdecydowali się na nakręcenie tego filmu, bo uważają, że taka postać na to zasługuje.
- Jest ważny nie tylko dla historii miasta, ale całej Polski - podkreślają panowie.
SMS pod numer 72355 o treści OK.115