
Fragment południowej pierzei oświęcimskiego Rynku z ratuszem. W latach 70 i 80 swoje siedziby miały tutaj Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej, Rada Osiedla Stare Miasto, Klub „Starówka”. W 1977 roku na ratuszu umieszczono tablicę pamięci urodzonego w Oświęcimiu poety i pisarza Łukasza Górnickiego.

To już fragment Rynku i ratusz w latach 80. W 1988 r. w 70. rocznicę odzyskania niepodległości wmurowano tablicę ku czci 700 legionistów wywodzących się z ziemi oświęcimskiej, a w latach 90. tablicę poświęconą ofiarom terroru stalinowskiego.

Listopad 1916 roku. Po proklamacji aktu dwóch cesarzy w sprawie niepodległości Polski przed ratuszem zebrały się tłumy oświęcimian sądząc, że bliski jest już powrót Polski na mapy Europy i świata. Na Rynku przed ratuszem często organizowano uroczystości patriotyczne i miejskie.

W ciągu blisko 150 lat oblicze i funkcje ratusza na Rynku kilka razy się zmieniały. Kolejne będzie można zobaczyć już od jutra. W ratuszu otwarty zostanie oddział Muzeum Zamek. Początek imprezy połączonej ze zwiedzaniem o godz. 16.