
Przed dwoma laty zaczął się remont dawnego ratusza, w którym otwarty zostanie oddział Muzeum Zamek

Ratusz przy Rynku Głównym w Oświęcimiu został wybudowany w latach 1872-1875, jako jednopiętrowa, podpiwniczona kamienica z cegły. Pierwszym budowniczym był Leopold Michla z Oświęcimia, a następnie Emanuel Rost z Białej. Ówcześni architekci zdecydowali się umieścić na nim elementy neogotyckie.
Siedzibą władz miejskich był do wybuchu drugiej wojny światowej. Najdłużej jego gospodarzem był burmistrz Roman Mayzel, pełniący funkcję burmistrza przez 26 lat. Co ciekawe apteka, której był właścicielem znajdowała się w budynku tuż obok.

Prawdopodobnie względy finansowe sprawiły, że ówczesna rada miasta na pytanie o kolor fasady, uznała, że wystarczy pobielenie budynku. Obecnie budynek jest utrzymany w zbliżonym kolorze.
W 1876 r. na wieży ratusza zamontowano zegar. Budynek pełnił swoją rolę do wybuchu drugiej wojny światowej.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej magistrat usytuowano na zamku, skąd w 1987 roku władze miasta przeniosły się do obecnej siedziby przy ul. Zaborskiej.

Zdjęcie ratusza z lat 70. ub. wieku. Wtedy mieściły się w nim siedziby organizacji społecznych, ale wśród starszych oświęcimian pamiętających jeszcze wcześniejsze lata przywołuje złe wspomnienia. W okresie powojennym obiekt przejęty został przez władze komunistyczne, które przeznaczyły go na siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa. Po mieście krążyły różne słuchy o prowadzonych tam ciężkich przesłuchaniach i surowych celach, w których przetrzymywano wrogów ustroju socjalistycznego. Potem budynek, aż do lat 70. zajęła Milicja Obywatelska oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień.