Uroczystość zainaugurowała msza św. w kościele p.w. św. Maksymiliana Męczennika pod przewodnictwem biskupa diecezji bielsko-żywieckiej ks. bp. Romana Pindla.
Po mszy, kompania honorowapPolicji, poczty sztandarowe, policjanci oraz goście przeszli na plac przed Oświęcimskie Centrum Kultury. Dowódcą uroczystości był kom. Bartłomiej Kleszcz, który złożył meldunek Sylwestrowi Tułajewowi , Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Następnie przy dźwiękach hymnu państwowego nastąpiło podniesienie flagi państwowej.
Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta, witając gości, podkreślił, że nadanie sztandaru oświęcimskiej jednostce to wielki zaszczyt i uhonorowanie dotychczasowej, jakże trudnej, odpowiedzialnej służby policjantów oraz pracowników tej komendy na rzecz porządku i bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że nadanie sztandaru - symbolu honoru i tradycji, jest wydarzeniem historycznym. To również wyraz uznania i zaufania lokalnej społeczności dla oświęcimskiej policji, która go ufundowała. Życzył policjantom, aby słowa widniejące na sztandarze „Bóg, honor, Ojczyzna”, towarzyszyły im w codziennej służbie.
Po odczytaniu aktu nadania sztandaru oraz aktu wręczenia wbito w drzewiec sztandaru 16 gwoździ w tym: 15 gwoździ honorowych oraz jednego gwoździa pamiątkowego z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej, którego wbicia dokonał dr nauk medycznych Karol Ptaszkowski syn przedwojennego policjanta Michała Ptaszkowskiego zamordowanego w 1940 roku w Twerze. Na tę okoliczność złożone zostały również okolicznościowe wpisy w księdze pamiątkowej sztandaru.
Ks. bp. Roman Pindel poświęcił sztandar, a potem nastąpiła ceremonia wręczenia. Przewodniczący Honorowego Komitetu Ufundowania Sztandaru, starosta powiatu oświęcimskiego Marcin Niedziela, przekazał sztandar w imieniu społeczności ziemi oświęcimskiej wiceministrowi Sylwestrowi Tułajewowi, który wręczył go komendantowi oświęcimskiej policji Robertowi Chowańcowi.
Sztandar jest symbolem najwyższej wartości, tradycji, honoru i męstwa. Jego nadanie to wyraz społecznego uznania mieszkańców ziemi oświęcimskiej za rzetelną, ofiarną oraz odpowiedzialną służbę na rzecz bezpieczeństwa w powiecie.
Autorem „odwrotnej” strony jest Łukasz Fuczek z Przeciszowa.
- Nie było dowolności, w tym względzie obowiązuje ścisły protokół - wyznaje pan Łukasz. - To było wyzwanie, ale efekt jest dobry. Sztandar naszej policji na tle innych, prezentował się okazale - dodaje.
